Sensowny, dobry opis produktu w sklepie internetowym – jak go stworzyć?

Możliwe, że jeszcze w jakimś stopniu należy rozróżnić dwa typy klientów: oglądających i czytających, chociaż znaczna większość klientów ma w sobie dwie cechy – chyba, że ktoś jest poważnie wyjątkowy.

Nie ma sensu rozczulać się nad tym, czy ma sens przygotowywanie dobrych opisów do sklepu, zamiast ich kopiowania i tworzenia tym samym kopii niczym sklepu internetowego, niczym podobne stoisko na bazarze…a może jednak?

Co powinien zawierać dobry opis sprzedawanego produktu?

 • Prawdziwy opis produktu – czyli stworzony pod klienta, nie pod robota wyszukiwarki.
 • Przedstawić najważniejsze zalety, najmocniejsze punkty danego produktu. Krótko i na temat –  jak ktoś będzie chciał przeczytać książkę, to pójdzie do biblioteki.
 • Wychodząc poza oczywistości, powinien zawierać także wady. Jest to szczególnie ważne przy produktach spożywczych, jeżeli klient może być uczulony, np na orzechy. Czy przy sprzedawanym cieście powinna być zamieszczona informacja: Jeżeli jesteś uczulony na orzechy, po zjedzeniu tego produktu możesz mieć problemy z oddychaniem?

Nie kłam. Przedstaw prawdę osobie czytającej opisy produktów, ponieważ robot wyszukiwarki nie kupi od Ciebie butów.

waga opisu produktu w sklepie internetowym
wartość opisu produktu w sklepie internetowym

Co się stanie, gdy opisu produktu nie będzie na karcie produktowej w sklepie internetowym?

Wchodzisz do salonu samochodowego, widzisz samochód ale nie ma spisu jego wyposażenia – kupujesz?

Co jest najważniejsze przy tworzeniu opisu?

 • Naturalność informacji przekazanej dla klienta – pisz prostym językiem.
 • Napisz po swojemu. Napisz o odczuciach po jego wypróbowaniu. Jeżeli masz dużo do powiedzenia, napisz dużo – oby z sensem i na temat.
 • Jeżeli opis produktu jest długi, spróbuj oddzielić go odpowiednimi odstępami, lub elementami graficznymi.
 • Gdy nie wiesz jak opisać produkt…wtedy kopiujesz tekst, ponieważ albo jesteś leniwa / leniwy…albo nie wiesz co sprzedajesz. Czy chciałbyś czytać tekst, powtórzony już 1000 razy?
 • Wstaw informacje, które wskazują na wartość danego produktu.
 • ostaw się w roli klienta i odpowiedz w opisie produktu na pytania, na które chciałbyś uzyskać odpowiedzi będąc pod drugiej stronie – możesz zapisywać pytania klientów (na tyle, na ile jest to możliwe), a następnie modyfikować opisy produktów lub zmieniać ich strukturę.
 • Oprócz wartościowej treści, uporządkuj ją tak, aby zachęcała do czytania.
 • Zrób ze swojego sklepu internetowego źródło rzetelnej wiedzy na temat sprzedawanych produktów.
 • Nie daj się złapać w sztuczne teorie, że dobry opis produktu powinien mieć minimum tyle, a maksimum tyle znaków. Napisz wszystko to, co uważasz za ważnechyba wiesz co jest ważne w produkcie, który sprzedajesz?

Na co warto zwrócić uwagę przy opisywaniu produktu w sklepie?

Warto w tym przypadku podkreślić słowo „warto” – czyli można, ale nie trzeba:

 • podaj cechy charakterystyczne produktu, a dokładniej jego charakterystyczne zalety,
 • numer produktu – warto, a nawet trzeba (wyłamując się z powyższego stwierdzenia) – w przypadku perfum, może być to kod pozwalający sprawdzić termin ważności produktu – czyli do kiedy będzie utrzymywał się zapach (do kiedy perfum jest ważny),
 • słowa kluczowe w opisie – można, jeżeli wiesz co robisz, czyli wiesz jak je napisać, aby nie męczyły klienta podczas czytania opisu. Jeżeli nie wiesz, zapomnij o tym punkcie i stwórz naturalny opis (to jest najważniejsze),
 • Postaw na czytelność: znaczniki h1,h2,h3, pogrubienia, wypunktowania…wszystko po to, aby treść miała wartość i była ciekawa oraz przejrzysta.

Nigdy tego nie rób…

Nie kopiuj opisów produktów w swoim sklepie internetowym, mimo iż konkurencja tak robi. Świadczy to o twoim nieprofesjonalizmie, o lenistwie i że nie wiesz co sprzedajesz lub sprzedajesz produkty, których nie używałeś – dlatego nie masz nic nowego i ciekawego do powiedzenia.

Google traktuje skopiowane opisy produktów dosyć krytycznie, jak większość tego co jest nienaturalne i już spotkane gdzieś w sieci.

Skoro nie umiesz stworzyć własnego opisu produktu, w jaki sposób chcesz go przedstawić w sprzedaży bezpośredniej lub telefonicznej?

Podsumowanie:

Wszelkie elementy graficzne, wartości opisów w sklepie internetowym, powinny prowadzić do…maksymalnego zainteresowania użytkownika danym produktem (aby przysłonić najbardziej wysoką cenę – o ile jest to możliwe), a następnie kupna oferowanego asortymentu. To jest najlepszy wskaźnik dobrych opisów produktów.

Modyfikuj, ulepszaj, testuj i sprzedawaj więcej, dzięki wartościowym treściom na stronie sklepu. To twój biznes, więc nie patrz na poczynania swojej konkurencji. Gdy się pomylisz, Ty za to zapłacisz.