Pozycjonowanie w YouTube

Czy wiesz, że filmy w YouTube również można pozycjonować? W zasadzie nie powinno być to zaskoczeniem, skoro YouTube jest serwisem samego Google’a. Co zatem zrobić, by filmiki wgrywane do YT znalazły się na górze jego własnej wyszukiwarki? Zastosuj się do sprawdzonej youtubowej checklisty, którą specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy:

1. Dobry film reklamowy to podstawa
Przede wszystkim potrzebujesz dobrego klipu. Zadbaj o jego zawartość, ale i wykonanie – im lepsza jakość filmu, tym większe szanse na wysoką pozycję.

2. Tytuł jest kluczowy – i to dosłownie
Zadbaj o to, aby tytuł filmiku składał się co najmniej z 5 słów (może być oczywiście więcej) – wskazane jest, aby w tytule znajdowała się Twoja fraza kluczowa, czyli słowo na które chcesz się pozycjonować.

3. Napisz opis filmu
Wielu użytkowników pomija opis, myśląc, że nikt go nie czyta. Błąd! Czytają – i użytkownicy i roboty Google’a. Zadbaj o dobry rzetelny opis podzielony na sekcje (do dyspozycji jest 5000 znaków).

4. Dodaj TAGi
Tagi w social mediach odgrywają ogromną rolę- pomagają nam poruszać się między tematami i znacznie usprawniają nawigację na stronie. Ułatw życie swoim potencjalnym „oglądaczom” i zadbaj o TAGi.

5. Zadbaj o nazwę pliku
Choć wydaje się to błahostką, ma kluczowe znaczenie. Tutaj sprawdza się zasada znana w klasycznym SEO – fraza w nazwie pliku jak najbardziej wskazana. Nie nazywaj filmu xcdjfkeij.mp4 tylko np. film_o_produkcie_marki_takiej.mp4. Oczywiście – bez polskich znaków i spacji.

pozycjonowanie youtube

6. Nie pozostawiaj swojego kanału i filmów bez echa
Samo wgranie filmiku to za mało, by wywindować go na szczyt. Wyszukiwarka musi wiedzieć, że jest to treść, którą warto promować. Odpowiadaj na komentarze, rozkręcaj dyskusję – im więcej wpisów – tym lepiej. Zachęcaj również do lajkowania (łapka w górę) swojego filmu i udostępniania go w sieci (jeśli pozwalają Ci na to prawa autorskie).

7. Połącz swój kanał na YouTube z innymi social mediami
Zwiększ zasięgi swojego filmu dzięki innym social mediom. Dzięki temu, Twoi odbiorcy łatwiej Cię znajdą!

8. Długość ma znaczenie…na YouTubie!
Wbrew pozorom, dłuższy w tym przypadku nie oznacza lepszy. Film nie może być zbyt długi – video do 5 minut jest optymalne. Jeśli chcesz tworzyć dłuższe filmiki, zadbaj o to by były ciekawa i angażujące – niedopuszczalne jest by w połowie twojego filmu widzowie zasypiali!

9. Rankingi – jak zwyciężać?
Jeśli chcesz być na górze wyszukiwarki YouTube, zadbaj o podstawowe czynniki rankingowe tj: liczbę subskrybentów, liczbę widzów kanału, liczbę osób które obejrzały dany film i sumaryczną ilość jego wyświetleń, staż kanału – im starszy, tym lepiej punktowany, czas wyświetlania filmu przez użytkowników – jeśli film jest od razu gaszony, nie będzie rankował wysoko.