Przeniesienie trudnej sprzedaży stacjonarnej do Internetu? Możliwe?

Czy przeniesienie sprzedaży stacjonarnej do Internetu jest możliwe w każdym przypadku?

Gdy piszę ten tekst, to właśnie podnoszą się z ponad rocznego upadku obiekty sportowe. Galerie funkcjonują od kilku tygodni, a pół miesiąca temu obchodziliśmy chyba najdziwniejsze święto: otwarcie pubów. Wszyscy mamy nadzieję, że taki lockdown już się nie powtórzy. Ale czy na pewno? I wszyscy chcemy, aby sprzedaż w firmach działała sprawnie jak półtora roku temu. Tylko czy uda Ci się odrobić kilkanaście miesięcy strat? Jeżeli szukasz sposobu na to, jak zwiększyć sprzedaż, to ten wpis jest dla Ciebie.

Ponad połowa firm stacjonarnych przeniosła się do Internetu

Czy wiesz, ile firm uruchomiło ostatnio działy detalicznej i hurtowej sprzedaży internetowej, choć przez wiele lat nawet nie chciały o tym słyszeć? A wiesz, ile przedsiębiorstw całkowicie przeniosło się do cyberprzestrzeni? Bardzo dużo, rekordowo dużo. Zapytania o stworzenie sklepu internetowego sięgają zenitu, a firm zainteresowanych płatną reklamą w Sieci nigdy nie było tak wiele.

Gwałtowny rozwój przeżywają też spółki oferujące dwa najlepsze sposoby na uruchomienie sprzedaży bez własnego magazynu, czyli dropshipping i fulfillment. Wszystko wskazuje na to, że sprzedaż nie umarła, tylko zyskała nową, lepszą formę.

A czy Ty i Twoja firma jesteście aktywni w Internecie?

Brak danej branży w Internecie? Nie ma czegoś takiego

Nie ma takiej branży, która nie może rozkwitnąć w Sieci. Udowodniły to zarówno te zmagające się z problemami administracyjnymi, jak i wszystkie inne, które rozkwitły w ostatnich miesiącach.

Apteki nie mają lekko. Ostatnimi laty nakładano na nie kolejne ograniczenia. I choć wydawało się przez chwilę, że wszystkie zamienią się w szare i nudne punkty do stacjonarnego zakupu leków, to jednak Facebook i Google pozwoliły im rozkwitnąć. Dziś kilkanaście sieci aptek opanowało niemalże całą sprzedaż farmaceutyków przez Internet. A mówimy o grubych milionach.

Ale apteki nie są wyjątkiem. Prawnicy też są objęci zakazem reklamowania swoich usług. A mimo to znaleźli sposób na pozyskiwanie klientów w Sieci. Podobnie, tylko bardziej spektakularnie, obarczano zakazami branżę produktów konopnych, czyli uśmierzających ból i nie wpływających na działanie mózgu. Tu także pojawiły się fortele, których zastosowanie przekłada się na konkretne pieniądze. Maseczki i branża erotyczna – one także mierzą się z ograniczeniami nakładanymi przez prawo. I dzięki nim poznajemy nowe sposoby na skuteczną i legalną reklamę.

Jak widzisz, każda branża i każda firma może zacząć świetnie prosperować w globalnej sieci komputerowej. Skoro możliwe stały się darmowe dostawy zakupów robionych w dyskontach spożywczych, a niektóre rzeźnie są dosłownie przytłoczone ilością internetowych klientów detalicznych, to znaczy, że się da. Trzeba znaleźć sposób, ale się da.

przeniesienie sklepu stacjonarnego do internetu
przeniesienie biznesu stacjonarnego do internetu

Sklep internetowy to Twoja maszynka do zarabiania pieniędzy

Na szczęście droga do zysków z działalności on-line jest krótka. Pierwszym etapem jest sklep internetowy. Tylko w ten sposób jesteś w stanie decydować o swojej strategii sprzedażowej. Portale aukcyjne, marketplace’y i inne miejsca w Sieci pośredniczące w sprzedaży nie będą wspierać Twojej sprzedaży, ponieważ nie podejmują starań na rzecz trudnych branż. Jeżeli taką reprezentujesz, to musisz radzić sobie sam – i do tego będzie Ci potrzebny sprawny i szybki sklep internetowy.

E-sklep musi być szybki, stabilny, kompletny, intuicyjny, musi działać zgodnie z literą prawa – słowem: musi skutecznie sprzedawać. Niestety większość gotowych rozwiązań, które możesz kupić i uruchomić w jeden dzień, nie spełnia tych warunków. Większość „sklepików” wartych tyle co dobry obiad w restauracji tak naprawdę nie ma żadnej wartości. Okazują się powolne, nieintuicyjne i porażają liczbą błędów.

Dlatego do stworzenia e-sklepu wybierz firmę z wieloletnim doświadczeniem. Dobry specjalista to także dobry doradca: pomoże Ci wybrać optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy, doradzi najlepsze funkcjonalności, a całość oprogramuje z uwzględnieniem wszystkich praktyk sprzedaży internetowej.

Reklama w Internecie to paliwo rakietowe dla Twojego e-sklepu

Sklep zamówiony i niedługo pojawi się on-line? Świetnie, połowa drogi już za Tobą. Teraz jest dobry moment, aby zaplanować sposoby, dzięki którym dotrzesz do swoich klientów. Pisząc inaczej, teraz musisz stworzyć strategię sprzedażowo-marketingową. Pod wszystkimi górnolotnymi hasłami kryje się tylko jedna ważna rzecz: jak mam sprzedać swoje produkty albo usługi?

Twoje pieniądze zależą teraz od dwóch gigantów: Facebooka i Google. Na szczęście jeden i drugi chce, abyś zarobił dowolnie duże pieniądze, choć czasami oficjalnie mówią co innego. Czy wiesz, w jaki sposób apteki i prawnicy obeszli zakaz bezpośredniego reklamowania się? Sięgnęli po… reklamę pośrednią. O ile łatwo udowodnić, że ktoś wykupił reklamę na okładce kolorowego magazynu, o tyle nie da się równie łatwo stwierdzić, czy ktoś korzysta z usługi pozycjonowania, czyli manipulowania wynikami, które wyświetla Google. Da się? Jasne, że się da.

Pozycjonowanie to skuteczny, ale i długotrwały proces. Zanim Twoja oferta pokaże się kontrahentom, może minąć kilkanaście miesięcy. Ale od czego są inne płatne reklamy!

Twoi klienci albo szukają czegoś w Google, albo oglądają zdjęcia kotków na Facebooku. Taka jest prawda. I dzięki tej prawdzie już wiesz, że najbardziej interesują się linki sponsorowane w Google, czyli Google Ads, lub płatna reklama na Facebooku, a zatem Facebook Ads. Gdybym miał upraszczać, to napisałbym, że produkty ładne i efektowne lepiej będą się sprzedawać na Facebooku, a mniej widowiskowe oraz usługi nadają się lepiej do Google. Jednak wolę doradzać, a nie upraszczać: strategię sprzedażową konsultuj z kimś, kto się na tym zna.

Dosłownie setki czynników wpływają na to, czy Twoja reklama okaże się sukcesem finansowym. Ich praktyczna znajomość jest do tego stopnia ważna, że pominięcie choćby jednego aspektu może zaowocować zerową skutecznością reklamy wartej dziesiątki tysięcy złotych. Jeżeli Ty też uważasz, że każda złotówka wydana na reklamę ma wrócić do Ciebie z koleżankami, to decyduj się na współpracę z człowiekiem, który stworzy, uruchomi i tak poprowadzi reklamy, aby zarabiały.

Czy już jesteś gotowy na nowy kanał sprzedaży?

Bakalie, chałwy, fotowoltaika, ekogroszek, ręcznie szyte ubranka dla dzieci, wypiek domowych tortów, karmy dla zwierząt, samochody, rowery, węgiel, meble na wymiar, kosmetyki, ręcznie wytwarzane mydła, noże czy mięso od rzeźnika, o którym już wspominałem – rozwijam sprzedaż w tym i wielu innych branżach i dlatego wiem, że każda firma może przenieść się do Internetu i może zacząć zarabiać grube pieniądze.

Warunki konieczne do tego to:

  • dobrze zaprojektowany i wykonany sklep internetowy
  • starannie przemyślana i prowadzona kampania reklamowa.

Sprzedaż naprawdę ruszy, jeżeli podejmiesz współpracę z doświadczonym praktykiem. Jeżeli zatrudniasz ludzi, to zawsze stawiasz na udokumentowane doświadczenie, prawda? Tym razem zrób tak samo.