Reklama w internecie – po co? dla kogo? czy ma to sens?

Reklama w Internecie, krótko i na temat: jest obecnie najskuteczniejszą formą reklamy firmy, najbardziej trwała i widoczną przez 24 godziny na dobę (chyba, że padnie serwer na którym jest strona internetowa lub zostanie wyłączony, bo faktura nie została opłacona na czas). Dzięki tego typu reklamie możliwe jest dotarcie do dużej liczby potencjalnych klientów oraz zaprezentowanie im określonej oferty.

Co dowodzi o skuteczności reklamy internetowej?

Reklama internetowa jest skuteczna, gdy przychody z danego okresu pokrywają wydatki na reklamę. Skuteczność reklamy określa wyznacznik ROI (czyli zwrot z inwestycji). Oczywiście mowa tutaj o perspektywie długoterminowej, ponieważ ciężko oczekiwać aby koszty reklamy w pierwszym miesiącu były mniejsze niż przychody – a w pozycjonowaniu jest to wręcz niemożliwe.

Skuteczna reklama wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania. Ponadto, aby uzyskać jak największą dochodowość kampanii konieczne jest bieżące sprawdzanie wyników oraz jej optymalizacja.

znaczenie reklamy w internecie
reklama w internecie i jej znaczenie

Jakie znaczenie w reklamie w Internecie ma Twoja strona internetowa?

Zapewne nie będzie to działało na moją korzyść w oczach klientów, ale spotykając się z nimi często mam wrażenie, że wdrażają stronę internetową dla swojej firmy, ponieważ konkurencja też tak zrobiła  i trzeba ją mieć. Na tym kończy się pomysł dużej liczby klientów na budowanie wizerunku firmy w internecie, poprzez wdrożenie witryny internetowej.

Ze strony internetowej firmy, potencjalny klient który szuka danych usług w Sieci (kto teraz tego tak nie robi? – to pytanie, gdyby ktoś miał wątpliwości, że tak się dzieje), może zobaczyć w sieci Twoje biuro, Twój budynek firmowy, parking, toaletę, oklejone samochody, całą załogę firmową itd.

Często otoczka wizualna w ciągu kilku pierwszych sekund wpływa na to, czy klient zbuduje sobie wstępne wrażenie o Twojej firmie, jako o profesjonalnym wykonawcy danej usługi czy oceni Cię jako firma krzak. Oczywiście, może zajrzeć na Twoją stronę tylko dlatego, że ktoś Ciebie polecił i szuka Twoich realizacji oraz numeru kontaktowego do Twojej firmy, ale to już zupełnie inna bajka (gdyby zawsze tak było, nikt by nie reklamował swoich stron firmowych). Kampanie reklamowe w Internecie mają za zadanie jedynie przyciągnąć potencjalnego klienta do witryny docelowej. Dlatego też strona internetowa powinna być intuicyjna oraz starannie zaprojektowana. Takie połączenie z przemyślaną kampanią reklamową jest gwarancją sukcesu.

Formy promocji w Internecie – czyli nad czym trzeba się zastanowić chcąc rozpocząć przygodę z reklamą firmy w Internecie?

Bez względu czy prowadzisz średniej wielkości firmę, czy dopiero startujesz ze swoją małą firmą, jesteś narażony na przepalenie budżetu. Nie ma w tym nic odkrywczego, poza faktem że na początku swojej działalności w większości przypadków budżet na reklamę jest mocno ograniczony i bardziej odczujesz to, jeżeli te pieniądze stracisz, niż w przypadku gdy zarabiasz co miesiąc 50 tysięcy, a w reklamę wtopisz 1/5 z tej kwoty.

Bardziej niż niejasnymi formami promocji, możesz być oszołomiony kwotami jakie trzeba wydać na reklamę w Internecie, w szczególności gdy do tej pory słuchałeś mitomanów lub nie masz pojęcia jakie to są wydatki – a gwarantuję, że to dosyć poważne kwoty – ale o tym nieco później.

Rozterki z powodu budżetu – budować samemu marketing internetowy czy zlecić to zewnętrznej firmie?

Wszystko zależy m.in. od Twojej wiedzy na temat marketingu (pozycjonowanie to nie umieszczanie linków w komentarzach na blogach), czasu który będziesz zmuszony poświęcić na prowadzenie i kontrolowanie reklamy w Internecie, środków przeznaczonych na reklamę. Jeżeli środki masz niewielkie, to bez względu na to czy zlecisz marketing zewnętrznej firmie, czy będziesz prowadził go sam (lub ze swoim zespołem) nie masz większych szans, na wypłynięcie na szersze wody.

Taka jest prawda, której nie usłyszysz z ust ludzi z agencji marketingowo-reklamowej, ponieważ tam trzeba wypełniać słupki i nikogo nie obchodzi czy Twoja firma się rozwinie, czy zostaniesz bankrutem. Cel w tego typu tworach jest jeden: wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy od Klienta tyle, ile się tylko da.

W przypadku gdy prowadzisz firmę jakiś czas i chcesz wejść do świata reklamy w Internecie z określonym, większym budżetem i najzwyczajniej nie masz ochoty lub czasu, możesz spróbować z zewnętrzną firmą kreować wizerunek swojego biznesu w Internecie.

Na wybór dobrej (skutecznej firmy od reklamy internetowej) nie ma reguły, chociaż teoretycznie najbezpieczniejszym wyborem, jest wybór firmy poleconej przez kogoś, komu ufasz w kwestiach biznesowych, czy w kwestiach prowadzenia firmy z dużym powodzeniem.

Warto również wybrać taką firmę od reklamy internetowej, która będzie mogła pochwalić się dużym doświadczeniem oraz indywidualnym podejściem do klienta.

reklama w internecie - co na to się składa?
reklama w internecie i jej podstawowe elementy

Reklama w Internecie – czyli co się z czym je? Profesjonalna strona internetowa

Dobra strona internetowa, to to skuteczna strona pozwalająca przyciągnąć klientów do Twojej firmy, którzy zostawią konkretne pieniądze za Twoje usługi.

Jeżeli celujesz w klienta świadomego, jakościowego który będzie dzwonił do Ciebie i nie pytał się o podstawy podstaw jak np. „a niech mi Pan powie, na czym polega pozycjonowanie?”, musisz dać jemu do zrozumienia, że znasz się na rzeczy.

Pomyśl nad układem graficznym, doborem kolorów, odpowiednim (najbardziej intuicyjnym) rozłożeniem najważniejszych elementów informacyjnych i nawigacyjnych na stronie…i nie zmuszaj klienta do myślenia, jak poruszać się po stronie, albo jak coś odnaleźć.

Słuchaj potrzeb klientów: o co pytają gdy kontaktują się z Tobą przez stronę internetową? Czego na niej szukają? Czego im tam brakuje? Rozwijaj witrynę cały czas, przeznaczając na nią większy budżet niż planowałeś, a może w pewnym momencie będzie to Twoja najskuteczniejsza reklama.

Podaj informacje wprost. Wszystko co najważniejsze klient musi mieć na tacy. Krótko, konkretnie, zwięźle i na temat – to jest najskuteczniejsza metoda na przekazywanie informacji. Nie każ klientowi myśleć.

Wdrożymy profesjonalną stronę – zaczyna się od bajki, kończy na bylejakości

Bardzo często bywa tak, że chęci kończą się na zamiarach, a nie mają przełożenia w perspektywie długofalowej. Na początku euforia, a później… „a w sumie tak może zostać”, „tutaj trzeba tylko zmienić to i to i może być”. Często zapomina się, że jakość przemówi do Klienta i to dla niego jest stworzona strona internetowa, a nie dla Pani sekretarki czy Pana prezesa – chyba, że to oni mają kupować prezentowane usługi lub produkty?

Zacznijmy reklamę w Internecie od SEO

Twoja strona internetowa i Twoja firma będzie pozyskiwała klientów z Internetu, jeżeli zadbasz o to aby ktoś do niej trafił.

Dobrym sposobem na osiągnięcie tego efektu z perspektywy długoterminowej jest inwestycja w Pozycjonowanie i wszelkie poboczne elementy związane z ogólnie rozumianym pojęciem SEO.

Bardzo płytko mówiąc ruchy pod kątem SEO polegają na optymalizacji i tworzenia takich treści na stronie, aby finalnie klient szukając podobnych informacji w Google, trafił właśnie do Twojej firmy, a raczej strony internetowej.

Innymi słowy zadaniem SEO jest zaprojektowanie strony internetowej w taki sposób, aby wyświetlała się ona w wyniku jak największej liczby słów kluczowych używanych przez potencjalnych klientów w danym biznesie.

Jest to bardzo spłycony i skrócony opis, ponieważ jest przynajmniej kilkanaście podstawowych czynników, które wpływa na cały ten proces – ale staram przedstawić się w największym skrócie jak to wygląda – i nie każę Ci myśleć.

Słowa kluczowe. Ich rola w układance pod tytułem reklama internetowa

Jest na to jedna metoda – musisz wybrać takie słowa do promocji, których szukają Twoi klienci.

Ciężko to wywnioskować nie korzystając z kilkumiesięcznych statystyk lub nie pytając klientów wprost, pytając z czystej ciekawości „co Pan wpisał do wyszukiwarki szukając mojej firmy?”.

Warto mierzyć siły na zamiary i oprócz celowania w słowa z wysokim poziomem konkurencji, spróbować swoich sił w konkurencyjnych słowach o niższej, miesięcznej liczbie wyszukiwania, z mniejszą konkurencją.  Całości pomysłów przyświeca jedna rada: warto reklamować się wszędzie, ale konfrontować pomysły ze statystykami – ponieważ do prawdziwej liczby zainteresowanych i prawdziwego popytu można zbliżyć się tylko w taki sposób, gdy swoje działania popiera się dokładnymi statystykami np. z Google Analytics (czyli internetowego narzędzia do analizy statystyk serwisów WWW).

Na efekty działań związanych z SEO trzeba czekać. Nikt nie wie ile dokładnie, ale gdy już zaskoczy zapewne stwierdzisz że było warto. Przeciwieństwem do SEO są reklamy PPC. Co to takiego?

Reklama PPC na wybranych stronach internetowych

W jednym wielkim skrócie, jest to reklama opłacana od jednego kliknięcia. Oprócz możliwości dogadania się z każdą interesującą nas stroną z osobna na np. wyświetlenie banneru lub innej formy graficznej w zewnętrznej stronie, masowo dobrze sprawdza się w tym przypadku Google Adwords ukierunkowane na wyświetlenie naszej reklamy w formie tekstowej na innych stronach reklamodawców giganta z doliny krzemowej.

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się banalnie proste – płacimy za reklamę, dopiero gdy ktoś wejdzie (wydaje się to nawet genialne) –  ale bardzo łatwo przepalić swój budżet wstawiając reklamę gdziekolwiek. Warto abyś celował / celowała w miejsca, które prawdopodobnie wyróżnią się większą skutecznością i są odwiedzane przez docelowych klientów, np. sprzedając świeże owoce i warzywa, powinniśmy kierować swoje reklamy do określonej grupy ludzi z branży fitness lub wziąć za cel dobre restauracje (np. restauracje wege) jaki i ich klientów, zamiast reklamować stronę swojej firmy na forum budowlanym.

Jak działa Google Adwords w przypadku umieszczenia reklamy w swojej sieci lub w sieci partnerów?

Wszystko odbywa się na zasadzie licytacji, w której należy wybrać słowa kluczowe na które ma pojawiać się nasza reklama – czyli w momencie wpisania tych słów przez klienta, nasza reklama pojawi się – jednak najwyżej będzie ta, która zaoferuje największą stawę za kliknięcie.

Może być to kwota 5 zł, ale przy dużej konkurencji może to być i 50 zł za kliknięcie, co nie jest rzadko spotykanym przypadkiem. Poza zadeklarowaną maksymalną stawką za kliknięcie w licytacji na pozycję wyświetlenia w wynikach wyszukiwania wpływa również jakość strony docelowej oraz jakość samej reklamy. Po raz kolejny widać więc, jak istotna jest dobrze zaprojektowana strona internetowa.

Mimo, że teoretycznie to rozwiązanie wydaje się być najlepszym przykładem na start, to przy dużej konkurencji może okazać się, że na reklamę w tym formacie ze względów finansowych nie możesz sobie pozwolić.

Zalety reklamy PPC

Niewątpliwie jest to jedna z lepszych opcji (jednoznacznie lepsza od pozycjonowania strony lub sklepu internetowego), jeżeli chcemy być widoczni już i pozyskać klienta już, jednak pozyskanie klienta rozumiemy tutaj jako wejście klienta na naszą stronę i to w przypadku tej reklamy można uznać za sukces.

Czy klient skontaktuje się z firmą po wejściu na jej stronę – to już zupełnie inna bajka i powodów może być tutaj bardzo dużo: źle zaprojektowania strona internetowa, mało atrakcyjna wizualnie, niekończące się tekst napisane pod wyszukiwarkę i finalnie brak zbudowanego zaufania do naszej firmy w oczach klienta, w ciągu pierwszych kilku sekund. Dlatego niektórzy wiedzą jak to robić i dlatego też za to trzeba zapłacić większe pieniądze, ale jeszcze nie wszyscy w Polsce są w stanie to zrozumieć. Ogromną zaletą reklamy PPC jest również fakt, iż można ją zastosować w przypadku praktycznie każdej branży.

Wady reklamowania strony internetowej poprzez PPC

Pierwszy minus tego typu kampanii stanowi koszt jednego kliknięcia – wyobraź sobie taki moment , w którym przejście klienta do Twojej strony z najbardziej konkurencyjnej frazy kosztuje we wtorek 7 zł, zaś w piątek musisz już wydać na pierwszą pozycję tego słowa w wyszukiwarce 17 zł. Tak jest to możliwe, gdy do gry wejdzie ktoś, kto najzwyczajniej w świecie da więcej za pozycję numer jeden. W ten sposób można zwiększać stawkę w nieskończoność, aż nie będzie Ciebie stać na utrzymanie pierwszej pozycji.

Drugim minusem z perspektywy czasu (np. 4 lat), są koszty wydane na reklamę w adwords w stosunku do kosztów pozycjonowania. Zazwyczaj tak się dzieje, co jednoznacznie potwierdzają statystyki, gdy zobaczysz na koszty jakie wydałeś na reklamę adwords w porównaniu do wydatków skierowanych na budowę pozycji witryny poprzez pozycjonowanie, mimo iż na początku pozycjonowanie strony może wydawać się całkiem nieopłacalnym rozwiązaniem, ze względu na długi czas oczekiwania i niepewne wyniki.

Trzecim negatywem jest sytuacja, gdy Twój budżet na reklamę może zostać wykorzystany przez kliknięcia konkurencji. Mimo, iż Google zapewnia o nakładaniu filtrów i monitoring wspomnianych sytuacji, to w momencie gdy Twój budżet na reklamy wynosi przykładowo 200 zł, a cena jednej frazy to 10 zł za kliknięcie, to w przypadku kliknięcia frazy przed 20 firm tracisz cały budżet i Twoje reklamy przestają być widoczne, do momentu następnego doładowania konta w Google Adwords.

Czwarty krok to kontrola działań i stawek – czyli czas poświęcony na kontrolowanie całej reklamy oraz podnoszenie lub obniżanie stawek – tak jak w każdych działaniach i tutaj niestety potrzeba czasu, chociaż jest to wątpliwy minus ze względu na to, iż wszędzie przy reklamie internetowej trzeba poświęcać czas, to w przypadku Adwords codzienne zaglądanie i kontrolowanie stawek jest niezwykle ważne. Podsumowując kampanie AdWords mogą zwyczajnie okazać się średnio opłacalne w przypadku branż, w których konkurencja jest wysoka.

Social media – media społecznościowe – czyli środek działający cuda i za darmo

Z takimi opiniami można spotkać się dosyć często. Facebook to tania reklama – ponieważ wystarczy kliknąć „promuj post”…ale zejdźmy na ziemię. Mimo, że niezaprzeczalnie wiele osób korzysta z kanałów social media do promocji swoich sklepów internetowych lub stron, stworzenie skutecznej reklamy wymaga testów oraz budżetu jak i wiedzy. Niczym się zbytnio nie różni, poza elastycznością w porównaniu do pozycjonowania.

W wielu artykułach na temat mediów społecznościowych (głównie facebooka) widnieją bajeczne opisy o tym, że reklamę na facebooku można stworzyć za darmo, np. zaśmiecając skrzynki znajomym i codziennie nękając ich o polubienie danego wpisu na tematy, które są często świetne ale tylko dla osoby, która ten post tworzy poświęcając na niego 5 minut – bo tyle przecież trzeba.

Jeżeli komuś przyświeca takie podejście jak powyżej, to warto włączyć mózg chociaż na wspomniane 5 minut.

Social media – płatna reklama na facebooku

Wracając ze świata bajki do rzeczywistości…

Tak reklama na facebooku może być bardzo skuteczna, w przypadku gdy wiesz jak ją stworzyć.

Dojście do wysokiej skuteczności reklam na FB, związane jest z miesiącami testów różnych wariantów reklamy danego przedsięwzięcia, mierzenia przychodzących danych, aby finalnie dojść do listy kilkunastu (przy małej reklamie) najskuteczniejszych jej wariantów.

Facebook daje nam duże możliwości, jeżeli rozchodzi się o formy reklamy, które na pierwszy rzut oka mogą okazać się bardziej lub mniej sensowne.

Efekty jakie można osiągnąć, to uzyskać 23 kontakty za 42 zł, lub przyciągnąć 7 klientów za 27,01 zł, co udało nam się osiągnąć w ciągu 48 godzin i uznaliśmy to za niemały sukces.

reklama na facebooku wyniki
realne wyniki skutecznej kampanii reklamowej na facebooku

Koszty reklamy na facebooku

Czy są niskie w finalnej fazie ciężko powiedzieć, jednak w przypadku testów za kilkadziesiąt złotych dają bardzo dobre efekty, jeżeli tego typu testy kontroluje się na bieżąco (tak na bieżąco oznacza tutaj każdej dnia).

Jeżeli koszt pozyskania jednego kontaktu z klientem można uzyskać za 3,86 zł, to śmiało można stwierdzić, że niektóre firmy w danych branżach marzą o koszcie kontaktu z klientem za wydatek w okolicach dziesięciokrotności tej ceny i nawet to nie zawsze im się udaje.

Tak jak każda forma reklamy, Facebook w tym przypadku daje bardzo duże możliwości, bardzo dobre narzędzie, jednak nie warto zapominać o całej otoczce reklamy w tym kanale social media, jak chociażby wygląd profilu firmowego do którego trafią klienci bezpośrednio lub z czystej ciekawości klikając w nagłówek reklamy w okienku czatu.

Co jeszcze może wpłynąć na zwiększenie sprzedaży oraz budowanie wizerunku marki?

Odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście prowadzenie bloga firmowego. Z resztą liczne badania mówią same za siebie. Okazuje się, że firmy, które prowadzą bloga, odnotowują średnio aż o 67% prób nawiązania kontaktów przez potencjalnych klientów więcej (czyli tzw. leadów sprzedażowych).

Wadą stosowania content marketingu może się jednak okazać konieczność  zainwestowania sporej ilości czasu w to przedsięwzięcie. Skuteczność tej formy kreowania swojej marki w internecie w dużej mierze zależeć będzie od jakości publikowanych wpisów. Istotna jest również sama promocja pojawiających się na blogu artykułów. I

Dobre efekty można osiągnąć przykładowo dzięki udostępnianiu wpisów w social mediach (np. Facebook, Instagram).

Inne narzędzia marketingowe

Bardzo skutecznym, ale niestety rzadko wykorzystywanym narzędziem marketingowym jest platforma społecznościowa YouTube. Za pośrednictwem wspomnianej platformy możliwe jest przykładowo umieszczanie swoich reklam na przykład na charakteryzujących się dużą popularnością kanałach powiązanych tematycznie.

Dobrym pomysłem może okazać się także założenie własnego kanału z regularnymi publikacjami. Taką kampanię również należy bardzo dobrze przemyśleć. Ważne jest, aby o oferowanych przez naszą firmę produktach opowiadać w taki sposób, aby zaciekawić jak najliczniejszą grupę osób.

Przykładowo można po prostu pokazywać poszczególne produkty oraz je testować. Efekty tego typu reklamy będą zależeć głównie od jakości przygotowanego materiału.

Dużą zaletą wykorzystania platformy YouTube jest jednak to, że świetnie sprawdzi się ona do promowania produktów każdej branży.