Farmy linków w pozycjonowaniu stron

Farmy linków w pozycjonowaniu stron są stosowane w celu zwiększenia mocy działań, często dla nowo pozycjonowanych stron, aby zwiększyć moc pozycjonowania już na samym starcie, jednak często ma to nie wiele z jakością, co prędzej czy później może odbić się negatywnie na pozycjonowanej stronie.

Czym są farmy linków?

Farmy linków pozycjonerskich (link farm) to niekończąca się lista stron internetowych niskiej jakości, która są ze sobą powiązane poprzez backlinki w różnych konfiguracjach, niekoniecznie zawierające ten sam schemat powiązań (np. do strony A prowadzi tylko link ze strony B). Takie działanie ma (chociaż teoretycznie) na celu zwiększyć moc docelowej strony, która jest pozycjonowana i oczywiście (również teoretycznie) zdobyć szybciej, wyższą pozycję przez docelowo pozycjonowaną stronę internetową.

Praktycznie zawsze tego typu działania, podejmowane przez niedostatecznie doświadczonych pozycjonerów, przynoszą skutek odwrotny, czyli uplasowanie strony na bardzo odległych miejscach od szczytu wyszukiwarek, mimo iż pozycje strony docelowej na początku mogą chwilowo urosnąć (tak też się zdarza).

Jak na farmy linków patrzy Google?

Google uznaje link farming za czysty spam i działania niezgodne z ich zasadami, co może być konsekwencja nałożenia kary przez Google, co (idąc dalej) co może wyrzucić docelowo pozycjonowaną stronę na ostatnie podstrony Google lub poza ranking.

Od momenty gdy dla Google w dłuższej perspektywie liczy się jakość linków prowadzących do pozycjonowanej strony, farmy linków nie mają większego znaczenia w pozycjonowaniu witryn, a mogą przysporzyć jedynie problemów.

Jaki jest cel działania farm linków?

Szybki wzrost pozycji tanim kosztem, ponieważ niskojakościowe strony to najtańszy ich odpowiednik, jaki można zdobyć. Celem jest oczywiście uzyskanie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google, za jak najmniejsze włożone środki, co najzwyczajniej bardzo często nie działa.

Jak wyglądają farmy linków?

Mogą przybrać różne formy: linkowanie jednokierunkowe (tylko ze strony A do B), linkowanie wzajemne (ze strony A do B i z B do A) lub formę piramidy linków, gdzie na szczycie piramidy znajdują się najmocniejsze witryny.

Rodzaje farm lików

Rodzaje farm linków

  • Farmy linków oparte na katalogach – strony, które oferują dodanie linku do swojego katalogu, w zamian za opłatę pieniężną.
  • Farmy oparte na treści – strony o różnej tematyce, wzajemnie linkujące się.
  • Farmy linków oparte na widgetach – wtyczki automatycznie dodające linki do wybranych stron, często za darmowe korzystanie z danej wtyczki.

Negatywne skutki dla SEO

Spadki, spadki i jeszcze raz spadki lub wyrzucenie linkowanej domeny poza ranking. Google do oceny zawartości stron oraz ich jakości (jak i jakości linków) stosuje różne algorytmy, takie jak Penguin, które są zaprojektowane do wykrywania i karania stron internetowych, w których zachodzi podejrzenie maniopulowania linkami. W niektórych przypadkach domeny, pod którymi znajdują się tego typu strony, mogą zostać usunięte z rankingu Google, co może spowodować nieprzyjemne sytuacje również w docelowej, pozycjonowanej stronie.

Jak najprościej rozpoznać farmę linków (podstawy)?

  • Analiza profilu linków strony internetowej – przez specjalistyczne narzędzia, takie jak chociażby Ahrefs.
  • Zwracanie uwagi na jakość treści w danej stronie – farmy linków bardzo często charakteryzują się treściami o niskiej jakości. Strony internetowe z dużą ilością arytkułów, o niskiej wartości merytorycznej, z linkami Exact Match, powinny zapalić czerwoną lampkę w Twojej głowie.
  • Niska jakość wizualna strony – bardzo często (ze względu na niski budżet) strony internetowe służące jako farma linków, wizualnie przypominają witryny z lat 80-tych, a wręcz są bardzo ubogie wizualnie, w tym nie posiadają żadnych namiarów kontaktowych na właściciela serwisu, portalu, strony.

W jaki sposób można bronić się przed niechcianymi linkami?

  1. Utrzymywanie naturalnego profilu linków – budowanie linków w sposób naturalny, czyli niekontrolowany, nie według schematów – np. wypowiedzi na powiązanych tematycznie i wartościowych portalach.
  2. Tworzenie wartościowych treści na swoich stronach – dobrej jakości treści (np. w Twoim blogu) z opisem wyczerpującym temat, mogą sprawić iż Twój tekst znajdzie się na wysokich pozycjach wyszukiwarki Google, co może przyczynić się do naturalnego linkowania przez osoby odwiedzające Twój blog.
  3. Zgłaszanie niechcianych linków do wyszukiwarki – poprzez narzędzia Google, możesz zgłosić niechciany link, który prowadzi do Twojej strony i może negatywnie wpłynąć na pozycję Twojej witryny

Monitorowanie linków prowadzących do strony poprzez odpowiednie narzędzia

Na rynku istnieją narzędzia SEO, które pozwolą Ci w monitorowaniu linków, które prowadzą do Twojej strony, w tym monitorowaniu analizy jakości linków zwrotnych, w tym farmy linków które mogą prowadzić do Twojej witryny (tutaj mam na myśli głównie konkurencje). Narzędzia takie jak Ahrefs, Majestic SEO, pozwolą Ci na ciągłą i bieżącą kontrolę linków, które prowadzą do Twojej witryny.