3 mocne powody, dla których warto reklamować sklep na Facebooku

Reklama sklepu na Facebooku / Instagramie

Facebook działa w Polsce od 13 lat, stał za powstaniem tysięcy sklepów internetowych, jeszcze więcej utrzymuje się dzięki niemu. Każda licząca się firma zatrudnia specjalistów do obsługi fanpage’y i reklamy sklepu na Facebooku, a sam portal jest wyceniany na prawie 600 miliardów dolarów – to więcej niż wynosi PKB Polski. A Ty nadal zastanawiasz się, czy warto w reklamę i promocję swojej firmy? Mam nadzieję, że ten artykuł przekona Cię do zmiany zdania.

reklama sklepu na facebooku

Reklama na Facebooku czyli zarób i daj zarobić innym, a więc win-win

Czy jeżeli zarobię dla Ciebie 2 złote, to podzielisz się ze mną tą kwotą po połowie? To bardzo stare pytanie dotyczące fundamentów reklamy, a wciąż budzi kontrowersje i potrafi zaskoczyć pytanego i pytającego. A Ty zastanawiałeś się już nad tym? To zróbmy to teraz.

Jeżeli zarobię dla Ciebie 2 złote, to przekazujesz mi połowę tej kwoty. A więc za to, że dostarczę Ci 1000 złotych zysku, Ty robisz mi przelew na 500 złotych, a jeśli zyskasz dzięki mnie milion, to połowa należy do mnie. Podkreślmy to wyraźnie: połowa z czystego zysku. W dodatku połowa, której nie miałbyś wcale, gdyby nie moja praca na Twój zysk. Co Ty na to? Brzmi sensownie?

Rozsądek podpowiada, że jest tylko jedna poprawna odpowiedź, a mianowicie: tak. Albo jak mawiają postacie z memów: „shut up and take my money”. Bo przecież firmy najczęściej:

  • świadczą usługi, które można oferować wielokrotnie,
  • oferują towary, które mogą pozyskiwać w dowolnych ilościach,
  • mogą cały czas tworzyć nowe własne produkty.

W takim razie układ polegający na dzieleniu się zyskami w zamian za pozyskanie tychże zysków z reklamy sklepu na facebooku jest jak perpetuum mobile, jak maszynka do robienia pieniędzy, którą trzeba wprawić w ruch, a potem można już tylko patrzeć na rachunek bankowy pęczniejący od coraz większych liczb.

Czekasz, aż napiszę coś w stylu „żartowałem, bo lepiej samemu walczyć o każdą złotówkę”? No to nie doczekasz się, ponieważ to naprawdę najsensowniejszy ze wszystkich sposobów. Jeżeli Twoja sprzedaż opiera się o outsourcing, to tak naprawdę mówimy o dochodzie pasywnym, ponieważ nie inwestujesz ani pieniędzy, ani czasu, a rozliczasz się za realny zysk. Teoretycznie więc jest to sposób na nieograniczone bogactwo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zyskać na sprzedaży milion, sto milionów, miliard! A patrząc w drugą stronę: jeżeli nie sprzedasz samodzielnie niczego, to ile wyniesie 100% Twojego zysku? Okrągłe… zero.

Gdyby to była obszerna analiza Facebooka pod kątem jego przydatności dla przedsiębiorcy, to jej lektura zajęłaby wiele godzin. Za dużo? W takim razie daj mi kilka chwil, żebym mógł pokazać Ci 3 – dosłownie: trzy bardzo mocne powody, dla których warto zakumplować się z Facebookiem. Prawdopodobnie będziesz potrzebować pomocy w realizacji każdego z nich, ale zaraz zobaczysz, że naprawdę warto.

Najlepiej zacznij od budowania tożsamości

Wiem, że wolisz bardziej po ludzku, więc wyjaśnijmy, w czym rzecz. Tożsamość w Internecie jest tym samym co w każdym innym miejscu. To umiejętność odpowiedzenia na pytanie „kim jestem?”. Budowanie tożsamości jest więc określaniem tego, kim jesteś lub czym jest Twoje przedsiębiorstwo.

Zauważ, że napisałem „określanie”. Bo budowanie tożsamości to proces, a nie jednorazowy zabieg. Takiemu procesowi poddaje się każde dobrze działające przedsiębiorstwo. Firmy o wiekowych tradycjach cały czas „sprawdzają” swoje miejsce w zastanej rzeczywistości. Porównują się z innymi, badają oczekiwania klientów i reagują. W takim samym stopniu jest to ważne dla firm, których tradycja liczona jest w miesiącach czy tygodniach.

Prowadzisz restaurację? Nie wystarczy mieć lokal – potrzebny jest jeszcze jakiś pomysł na siebie. Ale czy to właściwy pomysł? Być może warto myśleć o restauracji jako o miejscu idealnym na rodzinny wypoczynek przy wytwornych daniach z ryb i makaronów. Ale możliwe, że lepszym pomysłem będzie lokal dla młodzieży wracającej ze szkół i szukającej miejsca na popołudniowe pogaduchy. A może jednak lokal, który codziennie zaskoczy jakąś fajną promocją? Na przykład kawa do śniadania za złotówkę albo koktajl po obiedzie za pół ceny?

A firma sprzedająca chemię gospodarczą? Czy powinna być przyjaznym, wręcz swojskim miejscem na cotygodniowe zakupy proszków i płynów? A może by tak pokazać, że tutaj można kupić i przetestować luksusowe perfumy do prania? Czy może lepsze będzie powolne edukowanie klientów, aby w przyszłości stali się oni lojalnymi klientami nowoczesnego i ekologicznego środka do prania?

Pomysły mogą być różne i są różne. Tak naprawdę każdy pomysł jest dobry… na początku. Ale tak naprawdę masz znikome szanse na to, że Twój pomysł od razu będzie dobry. To działa podobnie do sytuacji, w której musisz podać jak najwięcej własnych zalet. Ile ich wymienisz? Na pewno mniej niż za drugim razem, a za trzecim będzie ich jeszcze więcej.

Pomysł na siebie, czyli budowanie tożsamości, warto tworzyć już dziś, ale od jutra musisz zacząć mu się przyglądać. Może pierwszy nie będzie do Ciebie zupełnie pasować? Może będzie zbyt odważny lub będzie wprowadzać w błąd? Być może będzie zbyt nowatorski albo taki sam jak sto tysięcy innych? Być może. Ale zacznij jak najszybciej. Twój wizerunek na Facebooku, wstawiaj teksty, zdjęcia i animacje, a ponadto obserwuj i oceniaj. Nie wiesz, jak zrobić to najlepiej? To kliknij w zakładkę „Kontakt” w prawym górnym rogu tej strony. Tam znajdziesz dane kontaktowe do człowieka, który wie i który Ci pomoże.

Teraz jest najlepszy moment, aby budować wizerunek

To jest drugi bardzo dobry powód, dla którego miliony, setki milionów firm są obecne na Facebooku. Twoja też powinna.

Przed chwilą pisałem o budowaniu tożsamości, bo to jest mega ważne. To proces zyskiwania samoświadomości w społeczeństwie innych przedsiębiorstw, jak uświadamianie sobie, że jestem absolutnie wyjątkowy i unikalny ze względu na swoje cechy, umiejętności nawyki, chociaż na świecie jest więcej Adamów, Agnieszek czy Pawłów. Budowanie tożsamości jest również pierwszym etapem wzrostu firmy w Internecie, a kolejne są jego logicznymi konsekwencjami.

Budowanie tożsamości a budowanie wizerunku

Budowanie tożsamości stanowi odpowiedź na pytanie: czy wiem, kim jestem? Natomiast budowanie wizerunku jest odpowiedzią na inne pytanie: czy inni wiedzą, kim jestem?

Wizerunek Twojej firmy umożliwia innym zidentyfikowanie jej, rozpoznanie i odróżnienie od wszystkich pozostałych. Wizerunek powstaje na bazie poprawnie określonej tożsamości: jeżeli rzetelnie podszedłeś do poprzedniego etapu, to będzie on teraz dla Ciebie benchmarkiem do dalszych działań. Benchmarkiem… czyli czym? Czyli czymś, co pokaże „tak, to był fajny pomysł na firmę i teraz mogę łatwo trafiać do świadomości mojego klienta” albo „jednak nie miałem określonego wizerunku własnej firmy i dlatego dla moich klientów jestem jakiś nieokreślony”.

Wierzę jednak, że jesteś profesjonalistą i podszedłeś z głową do określenia swojej tożsamości. To co teraz? To teraz właśnie wychodzisz ze swoją ofertą do klientów czy raczej go grona osób, wśród których są Twoi klienci. Wiesz, co masz do zaoferowania, dlatego teraz możesz tworzyć reklamy. Na tym etapie zyskujesz przekonanie do dwóch bardzo ważnych rzeczy:

  • że wiesz, co konkretnie możesz zaoferować (i czego nie możesz),
  • że wiesz, do kogo kierujesz swój przekaz (a do kogo nie).

Tak, to jest etap reklamowania się.

Powyższe dwa punkty warto zawsze mieć w sercu i w pamięci. Bo naprawdę nie da rady oferować wszystkiego każdemu. Nawet jeżeli Twoja oferta zawsze byłaby wyraźnie tańsza niż konkurencyjna, to znajdą się osoby posądzające Cię o sprzedaż podróbek, gorszych zamienników, o handel kontrabandą lub po prostu o to, że jesteś za tani. Tak, tak – na serio.

I dlatego reklamy buduje się pod odpowiednią grupę docelową, a następnie publikuje się tak, aby przede wszystkim dotarły do tej wybranej grupy. Promocje, wyprzedaże, jakiekolwiek akcje specjalne – to wszystko tworzy się z myślą o dotarciu do określonej i przemyślanej grupy docelowej (często określa się ją jako „target”). A jeżeli target będzie za szeroki? Jeżeli każdy na tej planecie będzie Twoim targetem? To okaże się, że wydałeś na reklamę górę pieniędzy, zobaczyło ją mnóstwo osób, ale i tak kupiły tylko te, które były bezpośrednio zainteresowane Twoim produktem lub usługą. I straciłeś pieniądze.

Dlatego tak ważne jest umiejętne dobieranie targetu do reklam, ofert czy promocji.

W tworzeniu i targetowaniu reklam przydaje się doświadczenie oraz znajomość systemów reklamowych Facebooka. Potrzebujesz kogoś, kto zrobi to profesjonalnie? To zajrzyj do zakładki „Kontakt” w prawym górnym rogu.

Leady, a więc konkretne efekty reklamy sklepu internetowego na facebooku / instagramie

lead w sklepie internetowym

Nawet jeżeli jeszcze nie wiesz, czym jest lead, to mogę Cię zapewnić o jednym: tak naprawdę to właśnie ich najbardziej potrzebujesz.

Wszystko to, co do tej pory robił nasz wymyślony przedsiębiorca, było ważne. Było niezbędne, ale było drogą prowadzącą do trzeciego i ostatniego powodu, dla którego wspominane już miliony firm istnieją na Facebooku. Lead to to, co chcesz uzyskać od swoich klientów, a budowanie tożsamości i budowanie wizerunku pozwalają Ci na osiągnięcie tego celu w sensownym czasie i w sensownym budżecie. Bez tych dwóch etapów też się da, ale po omacku, losowo, przypadkowo, a więc zajmie to mnóstwo czasu i pochłonie środki, których absolutnie żadna firma nie wyłoży w ciemno.

Dla wielu przedsiębiorstw lead to sprzedaż, czyli zrealizowane zamówienie. Ale często bywa tak, że cele biznesowe są inne. Jakie? Na przykład zebranie danych kontaktowych, uzyskanie określonej ilości kliknięć, odtworzenie reklamy określoną ilość razy czy zdobycie jakichś informacji (na przykład w ankiecie). Cele w sklepie internetowym mogą być różne, a choć nie każdy przekłada się bezpośrednio na zyski, to i tak mają one kluczową wartość dla wielu przedsiębiorstw. Wszystko zależy od tego, czym zajmuje się Twoja firma.

Cena reklamy sklepu na facebooku. Ile trzeba włożyć, ile można zarobić?

Piękne jest to, że Facebook świetnie rozumie te potrzeby i dlatego pozwala tworzyć reklamy nastawione na różne cele, czyli generujące wybrane przez Ciebie leady. Tak, tak, dobrze czytasz: można stworzyć reklamę, której celem są kliknięcia, wyświetlenia, zebranie danych kontaktowych czy złożenie zamówienia w sklepie internetowym Każda z takich reklam wygląda trochę inaczej i zachowuje się inaczej. A gdy już wiesz, jaką tożsamość ma Twoja firma i stworzyłeś treści, zdjęcia, filmy i inne materiały promocyjne zgodne z oczekiwaniami Twoich klientów, to teraz możesz zacząć zbierać leady.

W tym momencie mógłbym zapytać, czy wiesz, gdzie kliknąć? Jeżeli potrzebujesz pomocy, ale jestem przekonany, że pamiętasz o zakładce „Kontakt”.

Na koniec bonus – cały sens powyższego tekstu w jednym akapicie. Podsumowanie, które naprawdę się przyda.

Czy reklama produktów sklepu internetowego na Facebooku jest dla Ciebie? Jasne, że tak. Promocja swoich towarów na Facebooku to finansowe perpetuum mobile. Wkładasz pieniądze, a dostajesz kilkadziesiąt razy więcej, wkładasz jeszcze więcej i dostajesz znacznie więcej. Chcesz wiedzieć, ile trzeba włożyć i ile można wyjąć? Z blisko 10-letniego doświadczenia wiemy, że jeżeli zainwestujesz 5 tysięcy miesięcznie, to w pierwszych miesiącach wygenerujesz sprzedaż w sklepie nie mniejszą niż 80 tysięcy, a w skali roku będzie to średnio 100 tysięcy! Przyznasz, że to twarde dane i ciekawa deklaracja.

W tym momencie rodzi się pytanie: to czemu nie każdy tyle zarabia? I czemu niektórzy w ogóle nie zarabiają? Z tego samego powodu, co tylko niektórzy osiągają sukces w tej lub innej branży: wiele osób twierdzi, że wie, jak zamienić Twoją inwestycję w zysk. A tak naprawdę chcą się tego dopiero nauczyć, a Twój budżet będzie dla nich okazją do darmowych eksperymentów. Komu wolisz przekazać opiekę nad reklamą Twojej firmy? Ten półminutowy filmik pomoże Ci podjąć właściwą decyzję:

Znasz już wszystkie trzy dobre powody do reklamowania się na Facebooku. Pierwszy powód pozwoli Ci zrozumieć, co naprawdę masz do zaoferowania. Drugi pokaże Ci, czy Twój pomysł jest atrakcyjny dla klientów. A trzeci sprawi, że dotrzesz bezpośrednio do swoich klientów, płacąc za to jak najmniej pieniędzy i uzyskując możliwie najlepsze wyniki. Każdy z tych etapów daje Ci wymierne zyski.

* Budowanie tożsamości – wiem, kim jestem; benchmark

* Budowanie wizerunku – inni wiedzą, kim jestem, jestem pro

* Leady: sprzedaż, dane, kliknięcia, informacja itd.