Jak otworzyć sklep internetowy?

Jak otworzyć sklep internetowy, kiedy, na jakiej platformie? Oprócz standardowych, szybki pytań pojawiających się w głowie, warto się zastanowić, czy naprawdę potrzebujecie Państwo sklepu internetowego? Może wystarczą zwykłe platformy sprzedażowe do prowadzenia biznesu – amazon, allegro, ebay itd. Tam sprawa jest dosyć prosta: potrzebujecie Państwo zdjęcia produktów, opisy sprzedawanych rzeczy (niekoniecznie oryginalne opisy, które są wymagane w profesjonalnym sklepie gdy chcemy zająć się na poważnie pozycjonowaniem) i w miarę sprawną obsługę klienta, aby nie musiał czekać na paczkę dniami lub tygodniami, tak jak niektórzy klienci wielkich sklepów internetowych w okresie Świąt Bożego Narodzenia – co potwierdza wpisy niezadowolonych klientów z serwisu opineo.pl

Ryzyko założenia sklepu internetowego

Można zadać sobie pytanie: co się stanie jeśli się nie uda? Tutaj proponowałbym zamienić to pytanie na: jak zrobić, aby się udało? Osobiście uważam, że największym ryzykiem przy zakładaniu sklepu są dwie rzeczy: wybór złego oprogramowania sklepu internetowego dla danego biznesu, oraz ograniczenie promocji sklepu do kampanii reklamowej w jednym (często najtańszym kanale), np. facebook.

Najlepsza platforma sklepu internetowego

Nie istnieje tego typu rozwiązanie. Najlepszym krokiem przy wyborze oprogramowania sklepu, jest dopasowanie go do swoich wymagań, w tym przypadku często zewnętrznych rynków i platform sprzedażowych, z którymi chcemy sklep połączyć (ceneo, allegro itd.). Bardzo ważną kwestią jest tutaj również upewnienie się, że za poprawność działania sklepu ktoś odpowiada (firma która sprzedaje oprogramowania sklepu, lub firma która wdraża sklep) – jest to bardzo ważna kwestia w przypadku wyboru pomiędzy oprogramowaniem darmowym, a oprogramowaniem płatnym.

Profesjonalny sklep internetowy cena

Zakładając, że zdecydujecie się Państwo na profesjonalne oprogramowanie sklepowe (bo chcecie być postrzegani przez klientów jako profesjonalna firma), zapewne zadacie sobie słynne polskie i krótkie pytanie: ile? – jaki jest koszt założenia profesjonalnego sklepu internetowego. Dobrze aby w tym momencie włączył się Państwo realizm oceny i abyście podjęli Państwo decyzję „na chłodno”. Możecie Państwo otrzymać ofertę za oprogramowanie na poziomie 2-3 tys złotych (czyli np. 2 tys za jednorazowe oprogramowanie + 600 zł rocznie za aktualizację oprogramowania – taka jest preferowana przez nas jedna z form), lub dać się skusić na oprogramowanie za 12 tys złotych (lub droższe), bardzo duże oprogramowanie sygnowane twarzą wielu blogerek, aktorów itd.

Warto poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego oprogramowania i nie zwracania uwagi na to, co mówi pracownik firmy x, przekonując do swojego sklepu. Należy zwrócić uwagę na funkcje sklepu i ich przydatność dla Państwa działalności + ocenę biura obsługi klienta (czyli szybkość uzyskania odpowiedzi w biurze obsługi klienta) którego poziom często nie idzie w parze z kosztem zakupu oprogramowania i możecie Państwo czekać standardowo powyżej 10 minut przy każdej próbie połączenia ze zmęczonym i zniechęconym pracownikiem firmy x.

Profesjonalna prezentacja asortymentu sklepu internetoweg

Skuteczna reklama sklepu internetowego

To bez wątpienia reklama wielokanałowa. Nie mam tutaj na myśli reklamy w 20 różnych miejscach, ale w 100% nie polecam uzależniać sprzedaży od jednego kanału, a w szczególności kanału w którym jedynym wyznacznikiem jest cena, ponieważ w pewnym momencie pojawi się „większy gracz” od Państwa i możecie nie być w stanie obniżyć ceny swoich produktów i następstwem jest zamknięcie sklepu lub rozpaczliwych poszukiwań szybkich i skutecznych form reklamy, które często w Internecie nie istnieją.

Prawdziwa historia: W ubiegłym roku, jedna z moich klientek otworzyła sklep internetowy z ubraniami dla kobiet. Ustaliliśmy jak ma wyglądać sklep od strony graficznej oraz jakie rozwiązania zewnętrzne muszą być wprowadzone (facebook itd.) i pozwoliłem sobie zadać wyłącznie jedno pytanie, na temat który nie został poruszony podczas 50 minutowej rozmowy: „W jaki sposób chce Pani promować swój sklep”? Oczywiście, powinienem poinformować klientkę jakie są formy reklamy, jednak zawsze interesuje mnie pomysł klienta / klientki na swój biznes w sieci. Odpowiedź jaką otrzymałem, nie zrobiła na mnie jakiegoś większego wrażenia i poinformowałem klientkę, że promowanie sklepu wyłącznie na facebooku (czyli wrzucenie posta i wykupienie standardowej reklamy, z zapewne często domyślnymi ustawieniami na obszar całej Polski) jest dosyć ryzykownym pomysłem, ponieważ jest uzależnieniem od jednego kanału promocji, a to często kończy się źle po dłuższym lub krótszym czasie. Efektem finalnym było zamknięcie sklepu internetowego, oraz wyprzedaż towaru która również nie zdała swojego egzaminu, ponieważ jedynymi klientami sklepu internetowego były pojedyncze osoby (co było widać chociażby po liczbie zamówień) które decydowały się na kupno, mając na uwadze odwiedziny sklepu w pełnym miesiącu. Oczywiście taka taktyka (sprzedaż kilku towarów w miesiącu) sprawdziłaby się przy drogich, luksusowych produktach z bardzo wysoką marżą za sprzedaż.

Jeśli mógłbym w jakiś sposób uogólnić kanały sprzedaży, które w jakiś sposób dałyby minimalny (pod względem sensu) ruch na stronie sklepu: adwords (do momentu, aż pozycjonowanie nie wskoczy na topowe pozycje w wyszukiwarce), pozycjonowanie, ceneo / allegro, blog z regularnymi i przydatnymi wpisami dla klientów sklepu internetowego – które opisywałby nie tylko produkty, ale również wszelkie poboczne tematy. Osobiście sądzę, iż wspomniane kanały stanowią podstawę promocji sklepu, jaką trzeba podjąć już na starcie biznesu w Sieci.

reklama sklepu internetowego
reklama sklepu internetowego poprzez dobrej jakości zdjęcia produktów

Bezpłatna reklama sklepu internetowego

Jest to na pewno Blog, który reklamuje wszystkie sprzedawane produkty w oczach klientów i jeśli traficie Państwo na niszę produktów, wpisy z bloga mogą pojawić się dosyć wysoko w wyszukiwarce.

Opinie klientów o sklepie

Najważniejszy i najtrudniejszy element do zdobycia i jeszcze trudniejszy do pielęgnowania.

Klient oczekuje od obsługi sklepu, że rozwiąże jego problemy i często będzie działał jako adwokat w jego dobrym imieniu i ten kierunek warto postawić na 1 miejscu zasad zachowań wobec klientów. Szybka odpowiedź z pełną informacją i skrócenie czasu oczekiwania klienta do maksimum.

Jeśli chcecie Państwo sprawdzić jak ważny jest to punkt w oczach klientów, możecie przestudiować całą gamę odczuć i zachowań w serwisie zewnętrznym opineo.pl

Podsumowując: Pierwszym krokiem powinno być poszukiwania oprogramowania do wymagań Państwo biznesu, czyli co sklep powinien mieć, czego Ja potrzebuję. Drugi etap to reklama sklepu, a raczej jego produktów w sposób opisywany poniżej plus poszerzanie całego serwisu o przydatne treści dla klientów. Ostatni, niekończący się proces to dbałość o jak najwyższą jakość obsługi klienta (szybki czas na odpowiedź, zwracanie pieniędzy przy zwrotach w kilka dni, dbanie o jak najmniejsze zaangażowanie ze strony klienta podczas pojawiającego się problemu).