Budowanie lojalności klienta sklepu internetowego

Podstawowym celem, w szczególności dla małych biznesów, powinno być budowanie długofalowej relacji i więzi z dotychczasowymi oraz nowymi klientami. Im bardziej klienci są przywiązani do marki sklepu, tym większe prawdopodobieństwo iż przy tej marce zostaną.

Około 65% klientów marki Honda, wiąże się z zastąpieniem obecnego samochodu z tą właśnie marką.

Wsłuchiwanie się w to, co mówią klienci, ma zasadnicze znaczenie z punktu nawiązywania z nimi relacji. Niektóre duże firmy, stworzył mechanizm pozwalający na stałe monitorowanie informacji zwrotnej od klientów:

Deere & Company, produkująca traktory John Deere, posiada wskaźnik utrzymania dotychczasowych klientów na poziomie 98% – korzysta z usług emerytowanych pracowników, których zadaniem jest przeprowadzanie wywiadów z lojalnymi klientami – dobra rozwiązanie dla sklepów internetowych, aby zapytać wprost: Czego Państwo potrzebujecie.

Producent zabawek dla dzieci, Build-A-Bear Workshop korzysta z usług „rady małych misiów”, składających się z 12 dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Na grupie wspomnianych dzieci, opiera się podejmowanie decyzji o produkcji wybranych zabawek, dzięki ocenie nowych pomysłów za pomocą „łapki” w górę lub „łapki” w dół.

Klienci oczekują, że obsługa sklepów internetowych będzie w różnych sprawach stawać po ich stronie i oceniać sytuacje z ich punktu widzenia, lecz w Polsce często nadal ten temat jest odległą bajką.