Sklep stacjonarny a sklep internetowy – różnice, koszty, sens w czasie pandemii

sklep stacjonarny vs sklep internetowy

Sklep stacjonarny vs sklep internetowy – różnice, koszty, sens 

Na decyzję o tym czy uruchomić sklep internetowy zamiast sklepu stacjonarnego może wpłynąć bardzo wiele czynników i są to elementy dużo bardziej niestandardowe, niż można spotkać w większości artykułów w Internecie na ten temat, które zostały napisane w 15 minut na kolanie przez ludzi wychwalających sprzedawane przez siebie oprogramowanie lub pseudo praktyków, którzy nigdy nic nie sprzedali.

Pomińmy większość oczywistości i przyjrzyjmy się kwestiom, nad którymi warto zastanowić się chwilę dłużej.

Koszty wynajęcia, cena produktu w sklepie internetowym vs koszt w sklepie stacjonarnym

Matematyka w tym przypadku daje jasną odpowiedź: koszty sklepu internetowego z perspektywy kosztów rocznych, są kilka razy tańsze od kosztów sklepu stacjonarnego. Wynajmując duży lokal w centrum stu tysięcznego miasta, trzeba liczy się z czynszem na poziomie kilkunastu tysięcy złotych – złóżmy, że 10 tysięcy złotych miesięcznie, co w przeciągu roku wynosi 120 tysięcy złotych – za samo wynajęcie lokalu. Koszt wdrożenia sklepu internetowego może zmieścić się w cenie wynajmu jednego miesiąca sklepu stacjonarnego. Biorąc pod uwagę chociażby wspomniane czynniki, można zaoferować sprzedawany produkt w niższej, bardziej atrakcyjnej cenie, chyba że polityka sprzedawanych produktów mówi inaczej – jak chociażby w przypadku sprzedaży klocków Lego.

Biorąc pod uwagę wynajęcie sklepu stacjonarnego w dużym centrum handlowym, warto zdawać sobie sprawę, iż oprócz tzw gwarantowanych klientów, trzeba będzie podpisać długoterminową umowę z właścicielem wynajmowanego lokalu, której zerwanie będzie kosztowało sporo – a może tak się zdarzyć, gdy biznes będzie przynosił znacznie większe straty niż dochody i nie tylko w pierwszych miesiącach działalności.

Liczba osób do obsługi sprzedaży w sklepie stacjonarnym oraz internetowym

Zakładając, że sklep stacjonarny został otworzony w galerii handlowej – potrzebne są minimum 4 osoby (bardzo optymistyczna wersja) do obsługi sprzedaży proponowanych towarów. Niezbędnym minimum w przypadku sklepu internetowego, oferującego podobny asortyment pod kątem liczebności produktów, niezbędna liczba osób zatrudniona do obsługi sprzedaży spada o około 50%. Każdy zatrudniony pracownik, to niemały koszt miesięczny, który trzeba wygenerować z dochodu sprzedażowego, co jest często bardzo dużym problemem startujących sklepów.

Bezcenny czas klienta – największa przewagą e-handlu

Oszczędność czasu dla klientów stanowi największą przewagę sklepów internetowych nad ofertą sklepów stacjonarnych. Przyczyna jest prosta: Zakupy w sklepie internetowym można zrobić dosłownie w kilka minut, co jest bardzo wygodne dla osób mieszkających daleko od sklepu stacjonarnego, oferujące te same czy podobne produkty. Jest to główny czynnik decydujący, który jest zupełnie obcy dla biznesu stacjonarnego, który jest zupełnie wyłączony dla osób nieposiadających dobrego połączenia, aby dojechać do sklepu stacjonarnego i nie tracić na zakup wybranego produktu kilku godzin z cennego czasu.

Gdzie w tym przypadku leży przewaga sklepu stacjonarnego? Sklep internetowy nie dostarcza produktów na ostatnią chwilę, jak chociażby spóźnione prezenty.

Cena – dlaczego sklep internetowy wygrywa prawie zawsze?

Brak kosztów dużego lub drogiego lokalu, co za tym idzie opłacenie większych rachunków oraz zapewne większej ilości osób do obsługi punktu jak i klientów. Dzięki wspomnianym oszczędnością, sklepy internetowe mogą sobie pozwolić na zaoferowanie niższej ceny klientowi. Warto pamiętać, że obecnie w sklepach internetowych jest wydłużony czas zwrotu towaru, bez podania jakiejkolwiek przyczyny.

Zasięg sklepu internetowego a sklepu stacjonarnego

Dosyć prosty temat. Sklep internetowy nie ma ograniczeń terytorialnych. Jedyny problem mogą stanowić dostawy do bardzo dalekich krajów chociażby ze względów czasowych. A sklep stacjonarny? Ciężko sobie wyobrazić, aby ktoś przejechał kilkaset kilometrów aby kupić produkt w sklepie stacjonarnym – jeżeli nie jest to unikat lub trudno dostępny towar.

Pandemia w sklepie stacjonarnym

Często oznacz koniec dla biznesu stacjonarnego lub rozpaczliwe szukanie kanału sprzedaży produktów w Internecie, a marki sklepu nie buduje się w jeden dzień również odpowiednikach internetowych. Klient stacjonarny a klient internetowy to zupełnie inna kategoria klienta, inaczej postrzegającego zakupy. Ciężko ograniczyć handel w sklepie internetowym, w przeciwieństwie do handlu stacjonarnego który można zamrozić jednym rozporządzeniem.

Sprzedaż w Internecie a sprzedaż produktów w innych kanałach internetowych

Sprzedaż w sklepie internetowym nie ogranicza się wyłącznie do sprzedaży oferowanych produktów, wyłącznie w uruchomionym sklepie internetowym. Można połączyć sklep z zewnętrznymi kanałami typu Allegro, Ebay, Amazon, bez dodawania produktów we wspomnianych, zewnętrznych kanałach – wystarczy dodać je w sklepie internetowym i zapewnić integrację ze wspomnianymi portalami. Dzięki temu, oferta znajdująca się w sklepie internetowym jak i zewnętrznych portalach typu Allegro, jest zawsze aktualna – wystarczy na bieżąco dokonywać zmian w ofercie sklepowej.

Magazyn w sklepie internetowym / sklepie stacjonarnym – czy jest konieczny?

Można się zastanowić, czy w przypadku wszystkich sklepów stacjonarnych magazyn jest potrzebny? Apteki często dysponują dosyć małym magazynem lub nie posiadają go wcale. Sklepy sprzedające dobra luksusowe (jak chociażby tradycyjne sklepy z biżuterią) również dysponują bardzo małymi zapleczami, ponieważ do sprzedaży dochodzi rzadko, a sprzedawane produkty są drogie i w tym momencie składowanie większej ilości towaru jest nieopłacalne. W momencie powstawania niewielkiego sklepu internetowego, towar można składować w miejscu zamieszkania w odpowiednich warunkach, lub skorzystać ze sprzedaży w metodzie dropshipping.

Finalnie decydującymi czynnikiem o tym, czy trzeba posiadać magazyn, jest charakterystyka danego biznesu. Jeżeli sklep oferuje szeroki asortyment sprzedawanych produktów i nastawia się na szybką obsługę klienta, szybką realizację zamówień internetowych, wtedy posiadanie sporego magazynu jest wręcz niezbędne.

Należy pamiętać, że są sytuacje bez wyjścia. Jeżeli sklep oferuje asortyment w wysokości 10 tysięcy produktów, to dla opcji stacjonarnej nie obędzie się bez magazynu i to niemałego magazynu połączonego ze sklepem stacjonarnym lub znajdującym się w niedalekiej odległości od niego.

Aby bardziej zobrazować problem sklepów stacjonarnych, wystarczy wyobrazić sobie sprzedaż telewizorów z ofertą na poziomie 500 modeli. Sklep internetowy nie musi posiadać wszystkich produktów na stanie, a w stacjonarnym odpowiedniku bardzo ciężko znaleźć podobny pomysł, z podobnym efektem na przedstawienie oferty. Nie da się jednak ukryć, że robienie zakupów AGD/RTV jest nadal bezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku zakupu w odpowiedniku stacjonarnym.

W czym tkwi przewaga sklepu stacjonarnego nad sklepem internetowym?

Sklep stacjonarny niewątpliwie ma przewagę w dwóch aspektach. Jeżeli znajduje się on blisko klienta zainteresowanego kupnem, bardzo szybko klient może nabyć towar – zapewne znacznie szybciej niż w sklepi stacjonarnym – godziny vs dni (w przypadku sklepu internetowego). Drugim, niepodważalnym plusem, jest namacalność sprzedawanego danego towaru – można go przymierzyć, dotknąć i dojrzeć dużo rzeczy, które ciężko dostrzec na fotografii – jak chociażby finalny odcień koloru danego ubrania. W ten sposób zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję o kupnie lub rezygnacji z zakupu danego produktu.

Jaki jest kompletny koszt uruchomienia sklepu internetowego?

Całkowity koszt jest zależny od tego komu go zlecisz i zależność ma tutaj bardziej poważne konsekwencje niż się Tobie wydaje. Biorąc pod uwagę firmę, gdzie pracują 2-3 osoby (programista, grafik i copywriter), koszt może zamknąć się pomiędzy 9 a 12 tysięcy złotych za kompletne wdrożenie sklepu wraz z oprogramowaniem. W przypadku zlecenia budowy sklepu internetowego agencji, może być to większy koszt ze względu na większą liczbę zatrudnionych osób u wykonawcy. Łatwiej jest opłacić 3 osoby z 12 tysięcy złotych, niż 6 osób z tej samej kwoty. W agencji reklamowej cokolwiek by się nie działo słupki sprzedażowe muszę się zgadzać, więc nie warto sobie wmawiać, że 6 osób poświęci cały miesiąc pracy wyłącznie na wdrożenie Twojego sklepu – dla agencji reklamowej jest to nieopłacalne i zapewne tak się nie stanie.

Idealne rozwiązanie, czyli połączenie sklepu stacjonarnego z internetowym odpowiednikiem

Rzeczywiście jest to idealne rozwiązania, a dla dużej ilości biznesów zaczynających od sklepu stacjonarnego przejście do handlu w Internecie, jest standardem, czymś naturalnym. Szybko zrozumieli, że najlepsze efekty daje połączenie tych dwóch opcji, jeżeli obie są rentowne (bez względu na to, która bardziej).

Podsumowanie:

Sprzedaż internetowa działa bez przerwy, nie od 10:00 do 18:00 jak w przypadku sklepu stacjonarnego. Nie można jej zamknąć, a przynajmniej nie tak łatwo jak biznesu tradycyjnego. Decydując się na sprzedaż internetową, nie trzeba wiązać się z długoterminowym wynajęciem lokalu lub jego zakupu. Należy jednak pamiętać, że przez sklep internetowy sprzedawane są produkty wirtualne, czyli takie których przed zakupem klient nie może dotknąć, zmierzyć, a produkty pierwszej potrzeby nadal częściej królują w stacjonarnych odpowiednikach. Wydaje się, że więcej plusów ma w tym momencie sprzedaż internetowa, jednak niekoniecznie jest to idealne rozwiązanie dla każdego biznesu, ale czy zbędne?