Kłamstwa i mity w pozycjonowaniu stron internetowych

Kłamstwa i mity na temat pozycjonowania
kłamstwa i mity w pozycjonowaniu

Mity i kłamstwa w pozycjonowaniu – temat długi jak nie jedna rzeka, a więc konkretnie do rzeczy:

  • Pieniądze – handlarze linkami stwierdzą, że należy wykupić określone odnośniki na danych stronach, aby strona internetowa znalazła się na pierwszej stronie wyników. Osoby odpowiedzialne za tworzenie treści stwierdzą, że najważniejszym czynnikiem jest zbudowanie strony, która będzie składała się z maksymalnie dużej ilości podstron, itd. Itd. Itd.
  • Walka Google z pozycjonowaniem stron – Google od bardzo długiego czasu wprowadza zmiany w swoich algorytmach i nieustannie podaje określone informacje, aby zdezorientować środowisko specjalistów od SEO za pomocą bezużytecznych danych.

1. Pozycja w rankingu Google zależy wyłącznie od Twojej strony internetowej

W znaczącej części tak – nie jest kłamstwem że w pozycjonowaniu duża część sukcesu stanowi dobrze przygotowana strona internetowa.

Początkowo cała optymalizacja witryn polegała na umieszczeniu w kodzie strony słów kluczowych i zagęszczeniu ich w odpowiednich tekstach. Wiele osób zauważyło ten fakt i zaczęto stosować powtarzanie pewnych fraz (słów kluczowych) na dole strony, aby wygenerować ruch i „podbić” pozycje w Google. Po zauważeniu tego faktu przez Google, wprowadzono ocenę PageRank, na którą składały się głównie odnośniki zewnętrzne.

Obecnie najwyżej punktowanym czynnikiem według Google, jest przygotowanie treści skoncentrowanej na użytkowniku, nie na wymogach wyszukiwarki. Cały zabieg ma na celu wprowadzenie naturalności przekazywania informacji w tekstach, które znajdują się na danych stronach.

Podsumowując: należy tworzyć naturalne treści, które będą przekazywały wartościowe informacje dla czytelnika. Jednak sama zawartość strony nie wyniesie witryny na wyżyny hierarchii wyszukiwarki, jeśli zewnętrzne źródła nie będą wskazywały Google, że w naszej witrynie znajdują się wartościowe treści (poprzez odnośniki do naszej witryny).

2. Pozycja w rankingu Google, jest zależna od ilości przejść do witryny

Ten mit w pozycjonowaniu polega na założeniu, iż im więcej osób kliknie w link do naszej witryny (np. z wyszukiwarki Google), tym nasza witryna zyska „więcej w oczach wyszukiwarki”.

Prawda: Strategia szeregowania stron w rankingu (głównie na podstawie linków zewnętrznych), zapewnia zdecydowanie większą skuteczność, ponieważ ludzie w naturalny sposób zamieszczają odnośniki do wartościowych stron internetowych, blogów, profili społecznościowych, które według nich są ciekawe i wartościowe. Linki zewnętrzne zdecydowanie podnoszą wartość strony internetowej, w odróżnieniu do wysokiej liczby kliknięć w linki.

3. Kampanie typu PPC (np. Google Adwords), mają wpływ na pozycję witryny w wyszukiwarce

Google oficjalnie zapewnia, że nie ma żadnego związku między organicznymi (pozycjonowanie) i płatnymi wynikami wyszukiwania. Firma Google wprowadzając na rynek usługę Adwords, w pełni oficjalnie pobiera określone opłaty za wyświetlanie linków reklamowych na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, zarabiając w ten sposób miliardy dolarów w ciągu kilku miesięcznych w każdym roku. Nie mają powodów, dla których firma miałaby manipulować przy swoim najbardziej wartościowym elemencie, jakimi są organiczne wyniki wyszukiwania.

4. Pozycja w rankingu zależy od oceny Page Rank

W tym przypadku pozwolimy sobie, aby nie zabierać Państwu czasu.

5. Zamieszczanie komentarzy na forach i blogach, pozwala na przeprowadzenie skutecznej strategii pozyskiwania linków zewnętrznych

Fakty: Na większości blogów, odnośniki zewnętrzne oznaczone są znacznikiem „nofollow”, czyli nie przekazuje żadnej wartości do strony, do której się odnosi. Google nie przywiązuje wartości do linków umieszczonych w komentarzach, ponieważ jest to ruch uznawany za zabieg czysto spamerski.

6. Wiek domeny nie ma znaczenia

Wiek domeny zdecydowanie wpływa pozytywnie na pozycję w rankingu Google.

7. Optymalizacja strony nie ma znaczenia

Optymalizacja strony ma znaczenie, głównie w przypadku dokładnego sprawdzenia zawartości witryny przez roboty wyszukiwarki, które „przeglądają” kod strony. Brak poprawnej optymalizacji może powodować, że niektóre „ważne” treści nie zostaną odnalezione lub odpowiednio sklasyfikowane.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.