Czy mała firma potrzebuje pozycjonowania strony internetowej?

Optymalizacja dosyć rozbudowanej strony, czy link building oprócz wiedzy i praktyki trzeba nabyć na ten temat, wymaga również dużo czasu pracy. Czy mała, świeża firma potrzebuje pozycjonowania swojej strony internetowej na start? To zależy od tego, gdzie są jej klienci? Mimo wszystko ciężko w dzisiejszych czasach znaleźć firmę, której usług klienci nie wyszukują w wyszukiwarce.

Pozycjonowanie strony internetowej małej, startującej firmy – jaki jest sens?

pozycjonowanie strony internetowej małej firmy

Jeżeli jesteś firmą, która ma duże zaplecze finansowe, możesz marketingowo jak i pod kątem rozpoznawalności Twojej marki, działać na różnych frontach promocyjnych, m.in. poprzez:

  • reklamą swojej strony internetowej w Facebooku i w Instagramie,
  • reklamę firmy w Google ADS (dawniej Adwords),
  • jaki i zacząć walczyć o najwyższe miejsca w wyszukiwarce, w wynikach organicznych (pozycjonowanie).

Co w przypadku gdy na działania promocyjne masz ograniczony budżet na marketing firmy?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem i najbardziej logicznym dla Twojej firmy, powinien być kierunek który pozwoli na względnie szybkie pozyskanie pierwszego klienta (nie w pierwszym czy drugim dniu, ale załóżmy w pierwszym tygodniu). W przypadku wielu firm, czas na pozyskanie klienta gra ogromną rolę i większość firm nie ma dużego zaplecza finansowego, aby jednocześnie uderzyć w pozycjonowanie strony internetowej, reklamę płatną w Google i jednocześnie reklamować firmę w Instagramie i w Facebooku.

Jeżeli musisz wybierać z trzech powyższych kierunków, najlepszym kierunkiem będzie skierowanie środków na reklamę w Facebooku i w Instagramie lub w płatną reklamę w Google ADS. Oba kierunki pozwolą Ci na szybkie dotarcie do nowych klientów, lecz musisz zdać sobie sprawę, że od wejścia klienta do Twojej strony z reklamy, do wykonania telefonu do Twojej firmy często jest dosyć daleka droga.

Mimo wszystko, dwa podane kierunki są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem odnośnie pozyskania pierwszych klientów, dla firm które dopiero startują i potrzebuję klienta na już. Pozycjonowanie strony w tym czasie, będzie mocno kosztowne i totalnie pozbawione sensu, chyba że Twój biznes nie ma konkurencji i jesteś jeden / jedyna na rynku? …lecz zejdźmy na ziemię, bo zapewne tak nie jest.

Pozycjonowanie strony internetowej małej, świeżej firmy – kiedy?

Gdy masz już określoną liczbę klientów i możesz spokojnie czekać na wyniki z pozycjonowania strony firmy.

Zalety pozycjonowania strony internetowej Twojej firmy

  1. Pozycjonowanie strony jest opłacalne pod kątem finansowym – w dłuższej perspektywie czasu (np. okresu 2/3 lat), pozycjonowanie strony w stosunku do kosztów np. w Google ADS (Adwords), średnie może być tańsze nawet o 30 / 40%, jednak tak jak zostało wspomniane: na wyniki trzeba czekać. W wynikach organicznych wyszukiwarki (pozycjonowanie) nie płacisz za przejście na Twoją stronę: może wejść tam milion osób dziennie, nie ma to znaczenia, w przeciwieństwie do płatnej reklamy Google ADS, gdzie płacisz za każde wejście użytkownika. Matematyka wydaje się prosta?
  2. Szybka przewaga w niszy – przewaga nad konkurencją. Jeżeli jesteś jedną z pięciu firm świadczącą usługi na terenie całego kraju, masz szansę szybko znaleźć się w pierwszej piątce wyników wyszukiwania. Świadomi klienci, którzy rozróżniają wyniki płatne w Google, od wyników organicznych (z pozycjonowania), bardziej poważnie traktują firmy pojawiających się w naturalnych wynikach Google, ponieważ tam zazwyczaj firma założona wczoraj, nie może się dostać.
  3. Długotrwałe budowanie świadomości marki – zdecydowanie istnienie Twojej firmy w najwyższych wynikach wyszukiwania (załóżmy pierwsza trójka Google), buduje swojego rodzaju profesjonalizm w oczach klienta. Klient, który sam znajdzie Twoją firmę w wyszukiwarce i sam do Ciebie zadzwoni, jest niczym klient z polecenia: traktuje Twoją firmę poważniej, niż gdybyś Ty sam go znalazł / znalazła.

budowanie pozycji w wyszukiwarce Google

Pozycjonowanie małego biznesu – od czego zacząć? w pigułce

Musisz zastanowić się do jakiego klienta chcesz trafić? Jakie słowa najbardziej dokładnie opisują Twoją firmę? W jakim obszarze chcesz zdobywać klientów (może Twój biznes ze względu na swoją specyfikę nie nadaje się do świadczenia usług w całym kraju)? Analizuj wyniki, poprawiaj działanie strony, zdobywaj wartościowe linki, ale najpierw znajdź na to czas i zdobądź pieniądze lub dowiedz się kto najlepiej to robi.

  • Znajdź odpowiednie słowa kluczowe do pozycjonowania strony firmowej: musisz zastanowić się kim jest Twój klient docelowy i jakie słowa najtrafniej charakteryzują Twój biznes: fraza „tworzenie sklepów internetowych Warszawa”, nie jest tą samą frazą co „tworzenie profesjonalnych sklepów internetowych Warszawa” – druga fraza oznacza, że dostaniesz lepszy sklep internetowy chociażby pod kątem wizualnym, ale też droższy. Druga fraza zapewne nie oznacza taniego rozwiązania.
  • Optymalizuj treści na stronie – wzbogacaj stronę o wartościowe treści dla klientów. Zapamiętuj powtarzające się pytania klientów, wypowiadaj się na ten temat w swojej stronie. Twoja strona firmowa nawet najlepiej wypozycjonowana w skali ogólnopolskiej, przyniesie zdecydowanie mniej klientów, niż taka sama strona z wartościowymi, wieloma treściami dla klienta.
  • Pozyskiwanie wartościowych linków do pozycjonowanej strony – najlepiej, gdy zbadasz miejsca publikacji linków przez zaawansowane programy, takie jak chociażby „a hrefs” – jednak oprócz ceny (około 500 złotych miesięcznie), musisz wiedzieć jak się posługiwać takim programem i jakie przedstawione w nim wartości są ważne. Możesz również rozważyć pozyskiwanie linków firmie zewnętrznej, ponieważ nie jest to takie proste jak się wydaje.
  • Systematycznie rozbudowuj stronę o wartościowe treści dla klientów – bardzo dobrze działa to w oczach algorytmów wyszukiwarek. Możesz to zrobić chociażby przez prowadzenie bloga, który oprócz poświęconego czasu i wiedzy nie wymaga systematycznych nakładów finansowych.

Podsumowanie: Ciężko wyobrazić sobie biznes, którego usług klienci nie szukają w wyszukiwarce Google. Od Pani która robi paznokcie, do sprzedaży maszyn do ciężkiego przemysłu. Budowanie pozycji w Google to nie jednorazowy strzał za duże pieniądze, a raczej systematyczna praca, która również nie jest pozbawiona wymaganych środków finansowych. Jeżeli potrzebujesz efektu na już, pomyśl o reklamie w Instagramie i w Facebooku lub reklamach płatnych w Google ADS, ponieważ w tym przypadku inwestowanie w pozycjonowanie to strzał w kolano.