Wyniki promocji poprzez pozycjonowanie strony – opłacalność kampanii, ocena na chłodno

Wyniki promocji poprzez pozycjonowanie strony – opłacalność kampanii, ocena na chłodno

Mogą minąć miesiące, gdy nagle…pozycje witryny zaczną pojawiać się w pierwszej dziesiątce wyników, a następnie w pierwszej trójce – czyli tam, gdzie zacznie się odzew klientów. W tym momencie możecie Państwo odpowiedzieć sobie na pytanie o „opłacalność” pozycjonowania ze względu na skutek zarobkowy (korzyści finansowe), bądź zwiększenie zainteresowania ofertą Państwa firmy. Każde „popularne” zabiegi marketingowe, powinny wpłynąć pozytywnie na pozycję strony firmowej, jednak przy ocenie „opłacalności” pozycjonowania należy wziąć pod uwagę kilka faktów:

  • czy firma od pozycjonowania dokładnie przewidziała termin pojawienia się pierwszych wyników w top 10? Jeśli otrzymacie Państwo obietnicę, że pierwsze wyniki pojawią się po pierwszych 8 miesiącach, nie dziwcie się Państwo że minęło pół roku (6 miesięcy) i wyników nadal nie ma – nikt Państwu nie obiecywał pierwszych wyników po 6 miesiącach,
  • efekty należy oceniać po dłuższym czasie, biorąc pod uwagę siłę konkurencyjnych firm, wielkość rynku, popularność usługi promowanej lub produktu.

Pomiary geograficzne również mają wpływ na drobne różnice w pozycjach witryny: wiele firm traktuje aktualne wyniki, jako miara skuteczności kampanii, lecz nie jest to prawidłowe ze względu na kilka czynników:

  • wyniki w wyszukiwarkach nie są spójne,
  • różne położenie geograficzne wpływa na zróżnicowanie pozycji wyników,
  • wyniki wyszukiwania są różne dla osób zalogowanych na podstawie ich wcześniejszego przeglądania witryn,
  • systemy wyszukiwarek ponownie aktualizują wartość witryny po określonym czasie, więc jeśli nawet na podstronach witryny zostaną umieszczone nowe wiadomości, strona zostanie rozbudowana ze względu na wymogi pozycjonowania, pierwsze wyniki mogą pojawić się po kilku dniach lub kilku tygodniach.

Podsumowanie: Zawsze warto zadawać pytania: należy często sprawdzać aktualne osiągnięcia (porównując aktualne wyniki, z wynikami poprzedniego miesiąca), a w przypadku spadków pytać dlaczego tak się dzieje. Oprócz standardowych, krótkich wahań, wpływ na pozycjonowanie mogą mieć czynniki zupełnie zewnętrzne, np. zmiana algorytmu wyszukiwarki przez Google, gdy jedne wyniki są na stabilnych pozycjach, a niektóre mocno spadają.