Minimum potrzebne do założenia sklepu internetowego

Aby założyć sklep internetowy musisz: posiadać domenę, wybrać oprogramowanie sklepu, wybrać serwer pod oprogramowanie sklepu, kupić regulamin. To wszystko co musisz mieć, reszta spraw jest kwestią Twoich indywidualnych decyzji.

Domena sklepu internetowego

Stawki domen na obecny moment u normalnych operatorów zaczynają się od około 15 zł netto (18.45 zł brutto) za domenę z końcówką „pl”, w pierwszym roku użytkowania. Domenę należy opłacać co rok. Problem polega na tym, aby znaleźć operatora, który nie będzie Cię okradał od drugiego roku (np. sprzedając Ci domenę za złotówkę w pierwszym roku) w postaci chociażby 100 zł za domenę.

Osobiście kupuję domeny w: ovh

Wybór oprogramowania sklepu internetowego

Jedyną drogą jaką warto się kierować podczas wyboru oprogramowania sklepu internetowego są Twoje wymagania, dopiero później sortuj oferty pod kątem cenowym. Nie daj się skusić kłamstwem, iż darmowe oprogramowania mają wszystko. Abonament jednego ze sprawdzonych oprogramowań sklepu zaczyna się już od 90 złotych netto miesięcznie i posiada wszystkie elementy, które są potrzebne Ci do sprzedaży.

Wybór oprogramowania – dodatki, na które warto zwrócić uwagę

Zastanów się nad całym procesem sprzedażowym z Twojej strony. Sprawdź czy sklep posiada integrację np. z  popularnymi paczkomatami Inpost lub z kurierem, z którym chcesz się związać. Jeżeli chcesz sprzedawać na Allegro, zobacz czy sklep posiada integrację z Allegro.

Wybierając oprogramowanie sprawdź, czy posiada niezbędne dodatki, które przyspieszą Twoją sprzedaż, ułatwią Ci pracę i przyspiesza Twój biznes.

Wybór serwera pod sklep internetowy

W takiej kolejności, nigdy odwrotnie. W tym przypadku warto zapytać kogoś w miarę doświadczonego, które serwery są dostosowane do oprogramowania, które wybierzesz. Ważnym aspektem jest również dokładność i szybkość odpowiedzi od pomocy pomocy technicznej (serwerowni) w przypadku awarii serwera (w dobrych firmach serwerowych zdarza się to rzadko, ale jednak nadal się zdarza).

Inny serwery są dobre dla prestashop, inne dla woocommerce – chociaż nie gustuję w darmowych systemach, do których trzeba dokupić wszystko, to tak wygląda sytuacja.

Zakup regulaminu do sklepu internetowego

Rozbieżność cenowa spora, jednak ważne aby posiadał to, czego potrzebujesz. Wersja regulaminu zależy od skali. Koszt indywidualnego regulaminu na obecny moment to od około 700 złotych do około 2000 złotych. Tak, można znaleźć odpowiedniki i za 200 zł, ale to jest bardziej kwestia ryzyka niż oszczędności. Droższe regulaminy cechują się tym, że ktoś za nie odpowiada, gdy masz kłopoty i w tym kierunku radziłbym się kierować.

To wszystko co potrzebujesz (całe minimum), aby rozpocząć przygodę ze sklepem internetowym, nie biorąc pod uwagę kwestii księgowo-rozliczeniowych.

 

Dodatki do sklepu internetowego, nad którymi warto się zastanowić:

Opieka prawna dla Twojego sklepu

A dokładniej sama świadomość tego, do kogo możesz się zgłosić w razie kłopotów – czyli walki z nieuczciwą konkurencją, czy klienta który niesłusznie oskarża Cię o wadliwy towar. Nie wszystkie sytuacje wyjaśnia regulamin i czasami możesz znaleźć się w dużo poważniejszej, niż tylko kłopotliwej sytuacji. Warto wiedzieć, do kogo możesz się zgłosić, aby nie czekać tygodnia na odpowiedź lub pomoc.

Dostępny programista dla Twojego sklepu

Temat rzeka, jednak warto szukać odpowiedniego, odpowiedzialnego programisty, który często nie będzie najtańszy, ale wykona swoją pracę solidnie i co najważniejsze w założonym terminie. Odpowiedzialny, droższy ale dostępny i solidny programista jest wart wydania kilku złotych więcej, niż czekania 2 dni na ponowne uruchomienie sklepu przez taniego programistę, który może usiądzie do Twojego problemu jak wyśpi się, naje i łaskawie odbierze telefon.

Profesjonalne zdjęcia produktów w sklepie internetowym

Profesjonalne zdjęcia produktów to coś, o czym dużo osób wie, lecz przy zastanowieniu się (nie nazywając tego próbą) nad kosztem zdjęć, nie każdy się na nie decyduje, a często warto zainwestować środki (nawet duże) w jakościowe zdjęcia produktów, aby efekt nie był taki, jak w przypadku hurtowni dropshipping, gdzie zdjęcia wyglądają jak zrobione w latach 80-tych… i później następuje zastanowienie, dlaczego sklep tak mało sprzedaje. Ciekawe czemu?

Logo sklepu internetowego

A raczej logo firmy. Przydatny wizerunkowo element, jeżeli jesteś zdecydowany / zdecydowana na to, iż rozwój sklepu jest Twoim priorytetem i wiesz, że trzeba czasami poświęcić kilka, może kilkanaście lat na zbudowanie własnej, solidnej marki. Czy jest to niezbędny element na początku wystartowania ze sklepem internetowym? Nie jest to niezbędny element, ale jakby tak dłużej się zastanowić to profesjonalne zdjęcia produktów w sklepie internetowym, też nie są niezbędnym elementem – przecież wygląd sklepu może przypominać sklep z lat 80-tych (tak, świat się nie zawali, w przeciwieństwie do Twojej sprzedaży).

Dokładne, szczegółowe opisy produktów w sklepie internetowym

Poświęć dużo czasu, a dokładniej tyle ile trzeba aby opisać produkt w sposób ciekawy dla klienta. Jeżeli sprzedajesz kosmetyki, opisz jak kosmetyk działa, wyróżnij to co wyróżnia go na tle konkurencji (nie porównuj bezpośrednio do danego produktu konkurencji, nie wspominaj o produkcie konkurencji i o samej konkurencji), dobrze opisz jego skład (co na co działa). Postaraj się, poświęć, bo nawet nie jesteś świadomy / świadoma ilu klientów możesz stracić, jeżeli wybierzesz rozwiązanie kopiuj / wklej, czyli gdy ukradniesz opis od konkurencji.