Wady i minusy dropshippingu w sklepie internetowym

Czym jest dropshipping?

Dropshipping jest modelem sprzedażowym, w którym prowadząc własny sklep internetowy sprzedajesz produkty których fizycznie nie masz, a dostarcza je do klienta bezpośrednio wybrana hurtownia, z którą współpracujesz i której produkty oferujesz w swoim sklepie.

Dropshipping nie jest idealnym rozwiązaniem i często nie wszystko wygląda tak dobrze jak w teorii, czy w zapewnieniach hurtowni z którą będziesz chciał / chciała podjąć współpracę.

Kto często korzysta z dropshippingu? Dla kogo jest to model idealny?

Patrząc po polskich realiach i klientach, z którymi miałem osobisty kontakt, którzy to klienci korzystają z dropshippingu, mogę stwierdzić iż w 90% są to klienci, którym zależy wyłącznie na sprzedaży produktu i zarobieniu z niego określonej prowizji. To czy Ty jako kupując w ich sklepie dostaniesz towar w ciągu 24 godzin od zamówienia (tak jak deklarują w swoich sklepach internetowych), już znacznie mniej ich interesuje. Wysyłka w 24 godziny czy 3 dni? Najważniejsze aby się sprzedał.

Drugim typem osób prowadzących tego typu działalności są osoby, które nie mają środków aby zainwestować w zakupienie towaru. Mimo, iż mają zapał, chcą prowadzić rzetelną, szybką sprzedaż internetową, to nadal są narażeni na poniższe błędy i często mało korzystne warunki ze strony hurtowni, ocierające się o granicę opłacalności sprzedaży.

Wady dropshippingu

  1. Brak kontroli nad sprzedawanym towarem: z racji tego, że hurtownia wysyła do klienta za Ciebie sprzedany towar w Twoim sklepie internetowym, nie możesz zobaczyć w jakim stanie jest sprzedawany produkt, jak dokładnie jest zapakowany i zabezpieczony. Nie masz możliwości sprawdzenia, czy dane hurtownia nie reklamuje swojej strony poprzez np ulotkę w zamówieniu, które otrzyma Twój klient.
  2. Brak kontroli nad wysyłką: nie masz możliwości interwencji w przypadku opóźnienia w wysyłce, mimo iż hurtownia zapewni Ciebie, że wysyła towary w ciągu 24 godzin od daty złożenia zamówienia, a finalnie za opóźnienie Ty i Twój sklep internetowy poniesiecie konsekwencje np. w postaci negatywnego komentarza.
  3. Brak unikatowych opisów produktów w sklepie internetowym: bardzo często zaciągając do sklepu produkt z określonej hurtowni, właściciele sklepów pobierają również gotowe opisy produktów (trudno opisać inaczej produkt, skoro nawet się go nie widzi), nie starając się nawet o stworzenie oryginalnego opisu sprzedawanego towaru, na podstawie informacji które posiadają. Jaki ma to wpływ na pozycję sklepu w Google? Sprawa tutaj jest oczywista.
  4. Duża konkurencja i często niskie marże na sprzedaży: Łatwość dostępu do hurtowni dropshippingowych, niski próg wejścia (niskie wymagania finansowe i organizacyjne), sprawiają iż możesz zacząć sprzedaż na 5% marży od sprzedaży (jak np. w przypadku sprzedaży perfum). Zakładając, że statystyczny perfum średniej klasy kosztuje około 250 złotych, a Ty zarabiasz wspomniane 5%, to przy sprzedaży wpadnie do Twojej kieszeni 12,5 zł. Aby zarobić 250 złotych dziennie (bez odliczenia podatku), musisz sprzedać 20 takich produktów? Dasz radę, skoro jest jeszcze 50 sklepów oferujących produkt w bardzo przybliżonej cenie?
  5. Brak unikalności w przedstawieniu klientowi produktu: mam tutaj na myśli np zrobienie unikalnego zdjęcia, z ciekawym tłem, logiem sklepu, czyli jednym z elementów, które zachęcają klientów do zrobienia zakupów w Twoim sklepie internetowym. Klient widząc 50 podobnych zdjęć wspomnianego perfumu na białym tle, a widząc jedno z bogatym tłem, dobre jakościowo, które wyróżnia się na tle nijakiej konkurencji, zapewne zainteresuje się tym, co chcesz jemu sprzedać. Ponownie powód jest prozaiczny: nie możesz stworzyć dobrego zdjęcia produktu, którego nie posiadasz.
  6. Zwroty towarów: nawet jeżeli dogadasz się z hurtownią, aby przyjmowała towary zwrócone przez Twoich klientów (co często nie jest takie oczywiste), możesz narazić się na niezbyt przyjemny kontakt z Twoim klientem, który zapłacił za zakupiony towar, dostał produkt uszkodzony i chce jak najszybciej otrzymać pełnowartościowy produkt. Ty w tym czasie musisz przyjąć produkt (został zakupiony w Twoim sklepie), odesłać go do hurtowni i czekać aż hurtownia podejmie decyzję (pozytywną lub negatywną). Przy dobrych wiatrach jest to tydzień oczekiwania przez Klienta. Myślisz, że w tej sytuacji ponownie kupi od Ciebie cokolwiek?
  7. Szybkość działania sklepu i produkty od różnych hurtowni: każda podpięta hurtownia do sklepu internetowego lub podpięcie małej ilości hurtowni z kilkoma tysiącami produktów każda, w większości przypadków znacznie obciąża działanie sklepu (sklep działa wolniej i widzi to klient m.in. przy przełączaniu kart produktów). Posiadanie w sklepie internetowym produktów z wielu hurtowni wiąże się z jeszcze jednym dużym minusem: klient zamawiając 7 produktów w Twoim sklepie, może otrzymać 7 osobnych paczek, a Ty cenę dostawy 6 pozostałych produktów będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni (bo nie wliczyłeś tego do kosztów przesyłki). Sytuacja może być rozwiązana tylko na Twoją korzyść, jeżeli hurtownie których produkty sprzedajesz oferują darmową dostawę na wszystkie sprzedawane przez hurtownie produktu (ale to raczej nie jest realne dla małych, świeżych sklepów internetowych).
  8. Współpraca z hurtownią na określonych warunkach: zdarzają się hurtownie dropshippingowe, które sztywno ustalają ceny, po których możesz sprzedawać ich produkty, np. nie możesz zarobić na nich więcej niż przykładowe 12,5 zł z każdego sprzedanego produktu.
  9. Brak personalizacji przesyłki: to hurtownia decyduje w jakim opakowaniu Twój klient otrzyma zakupiony produkt, a tego co będzie w środku też nie jesteś w stanie sprawdzić. Może dojść do sytuacji, w której Twój klient otrzyma przesyłkę z logo hurtowni.
  10. Zgrzyty magazynowe w hurtowniach dropshippingowych: w momencie gdy w hurtowni dropshippingowej zostały 3 produkty na stanie, a do wspomnianej hurtowni jest podłączonych 50 sklepów, to może okazać się iż w momencie zakupu danego towaru przez klienta w Twoim sklepie, zakupionego towaru już nie ma w hurtowni. Jak to się dzieje? Jeżeli hurtownie aktualizują swój asortyment co 12 godzin, to w ciągu 12 godzin w 50 sklepach podłączonych do hurtowni, może zostać złożonych kilkanaście zamówień na jeden produkt. Spróbuj wytłumaczyć klientowi, że sprzedajesz produkt którego nie masz, a on zamiast szukać dalej produktu jest przekonany że nabył go u Ciebie – powodzenia.
  11. Wydłużony proces realizacji zamówienia: nawet jeżeli wybierzesz model, w którym hurtownia przesyła do Ciebie zakupiony produkt w ciągu 48 godzin, Ty go przepakowujesz w swój karton i odsyłasz do klienta, to klient najszybciej otrzyma towar w ciągu 3 dni od daty zakupienia produktu. W momencie gdy masz zakupiony towar w swoim magazynie, możesz go wysłać nawet tego samego dnia do klienta. W którym sklepie klient dokona zakupu, jeżeli ceny produktów będą mocno zbliżone? W tym co oferuje wysyłkę w 24 godziny, czy w tym w którym na przesyłkę trzeba czekać 3 dni?

Podsumowanie

W sprzedaży dropshippingowej  jesteś uzależniony / uzależniona w 100% od tego co proponuje hurtownia. Nie ma tutaj praktycznie miejsca dla negocjowania warunków współpracy. Słabe, nudne zdjęcia, skopiowane i jałowe opisy produktów mówiące o niczym – tak często wygląda przedstawienie oferty z hurtowni dropshippingowej? Takie coś chcesz sprzedawać?