Oprogramowanie sklepu internetowego – które wybrać?

oprogramowanie sklepu internetowego - które wybrać?
2023 rok – koszty wstępne, koszty roczne, domena, serwer, oprogramowanie promocja – konkretnie i na temat

1. Żelazna zasada przy doborze oprogramowania sklepu:

Od wielu lat nic nie zmienia się w poważnym podejściu do tematu, a raczej schematu i działania według kolejności: pomysł na biznes -> wybór oprogramowania pod konkretny pomysł (nigdy odwrotnie)

2. Nie istnieje na rynku oprogramowanie dobre dla każdego biznesu:

Zawartość, możliwości danego oprogramowania muszą pasować do Twojego biznesu. Im większe możliwości sklepu internetowego pod kątem funkcjonalności, tym zazwyczaj większe obciążenie systemu i serwera. Niestety jest to prawdą, chociażby patrząc na mocno rozwinięte oprogramowanie prestashop, które po przeładowaniu sklepu milionami dodatków, działa jak wóz z węglem.

3. Wybierz oprogramowanie, które spełni najpotrzebniejsze Twoje zadania w sprzedaży internetowej

Podzielenie sklepu na dwa etapy jest często pomijanie w pomyśle na prowadzenie biznesu. Na początku, ważniejsze niż mocarskie plany podboju świata z biznesem, który jeszcze nie wystartował, jest określenie minimum aby wystartować. Minimum może składać się z:

 • wybór oprogramowania sklepu internetowego
 • wybór serwera i domeny pod sklep internetowy
 • przygotowanie projektu graficznego i wdrożenie projektu do oprogramowania
 • określenie kosztów dostawy
 • określenie sposobu dostawy produktów (wybór kuriera, dostawcy, np. Inpost)
 • wybór firmy obsługującej płatności elektroniczne (co często nie trwa dwóch, trzech dni)
 • zamówienie regulaminu dla sklepu internetowego, napisanego ściśle pod Twój biznes (jeżeli biznes wymaga czegoś więcej, niż standardowy regulamin)

4. Oprogramowanie bez opłat vs oprogramowanie sklepu w abonamencie

Oprogramowanie bez opłat – darmowe: biorąc za przykład postawienie sklepu na oprogramowaniu Prestashop, trzeba być świadomym iż oprogramowanie posiada niezbędne minimum możliwości w wersji czystej, tuż po instalacji. Do tego typu oprogramowania wraz z rozwojem sklepu internetowego trzeba dokupić multum dodatków, co w przypadku Prestashop bardzo mocno obciąża oprogramowanie sklepu. Wielki plus: nigdy nie trzeba płacić za oprogramowanie sklepu internetowego – czy to przy starcie instalacji, czy po roku, czy po 10 latach.

Oprogramowanie sklepu internetowego na abonamencie: czyli oprogramowanie, za którego licencję należy płacić miesięcznie lub rocznie. Biorąc pod uwagę np. oprogramowanie Sote, ceny za abonament są bardzo dobrze wyważone (95 zl miesięcznie lub 950 zł rocznie). W porównaniu do innych odpowiedników abonamentowych, jest to bardzo dobre oprogramowanie dla kogoś, kto chce mieć szybki, mało awaryjny sklep internetowy na start. Oprócz indywidualnej grafiki, taki sklep posiada wszystkie elementy oprócz regulaminu (który to standardowy regulamin sklepu, można dokupić za około 500 zł), aby zacząć sprzedawać (m.in. integracja z inpost).

5. Płatne oprogramowanie vs darmowa wersja oprogramowania dla sklepu

Ciężko sobie wyobrazić, aby sklep w raz z rozwojem nie był zintegrowany z wybranym kurierem, nie posiadał ekspresowych płatności (tak to również w Twoim interesie, abyś szybciej dostał / dostała pieniądze i abyś szybciej mógł / mógł wysłać zamówienie) szczególnie gdy zamówień i paczek do wysłania każdego dnia jest dużo. W tym momencie zaczynają mać znaczenie dodatki do sklepów, które zautomatyzują proces sprzedaży i obsługi klienta.

Zasada jest jedna: to co można automatyzować, trzeba automatyzować, szczególnie przy osiągnięciu dużej ilości zamówień w sklepie internetowym.

płatne oprogramowanie sklepu vs darmowe oprogramowanie
Płatne oprogramowanie sklepu internetowego vs darmowy odpowiedni

Generalna zasada jest taka, aby w momencie gdy płacisz za oprogramowanie, posiadał znaczną większość dodatków, które potrzebujesz do sprawnego prowadzenia sprzedaży w Sieci.

Porównując wersję płatną (95 zł miesięcznie lub 950 zł rocznie) z darmową wersją oprogramowania do prowadzenia sklepu, wniosek nasuwa się jeden: płatna wersja posiada kilka przydatnych dodatków, natomiast do wersji darmowej trzeba wszystko dokupić, jeżeli masz na myśli coś innego, niż niezbędne minimum (mając tutaj na uwadze chociażby integrację z kurierem).

6. Wstępne koszty utrzymania sklepu – czyli ile musisz mieć na start

 • Oryginalny, wysokojakościowy projekt sklepu internetowego
 • Serwer / Hosting
 • Domena
 • Zielona kłódka ssl, zabezpieczenie płatności internetowych
 • Regulamin, polityka prywatności, wzory umów (m.in. odstąpienie od umowy)
 • Wszelkie dodatki, które potrzebujesz do sprawnego działania sklepu
wstępne koszty sklepu internetowego
wstępne koszty sklepu internetowego

7. Roczne koszty utrzymania sklepu sklepu internetowego – darmowe vs płatne oprogramowanie

Podstawowymi elementami w przypadku obu wersji sklepów są: serwer, licencja na oprogramowanie, domena, kłódka ssl.

Ze względu na zmiany w prawie handlu internetowego, warto wziąć również pod uwagę koszt aktualizacji regulaminu internetowego – rozbieżność w kosztach jest dosyć duża, w zależności gdzie dokona się zakupu / aktualizacji regulaminu.

W przypadku darmowego oprogramowania (Prestashop) część wykupionych dodatków (modułów) może posiadać licencję roczną, co oznacza iż trzeba będzie odnowić dodatek, wykupić licencję na kolejny rok lub kolejne lata.

roczne koszty utrzymania sklepu internetowego
roczne koszty utrzymania sklepu internetowego

8. Wstępna promocja sklepu a oprogramowanie

W startowej promocji sklepu rozchodzi się o szybkie zdobycie pierwszych klientów, którzy dokonają zakupów w Twoim sklepie. Na tym byśmy mogli zakończyć rozmyślania nad teorią, ale co jest jeszcze ważne? Aby patrzyć w kierunku rozwiązań, które potrzebujesz Ty, a nie które są popularne. W ostatnim czasie bardzo popularny kierunek to pozycjonowanie, które to pozycjonowanie nie przyprowadzi szybko klientów do Twojego sklepu, a jest raczej inwestycją długoterminową, czymś co jest kolejnym etapem aby zwiększać sprzedaż.

9. Szybkie dotarcie do klientów – co Ci w tym pomoże?

 • Facebook / Instagram – czyli popularne Facebook Ads – połączenie dwóch portali, w których reklama pozwoli na dotarcie do użytkowników wspomnianych platform. Multum możliwości, multum kombinacji (m.in. dotarcie do określonej płci, w określonym wieku, korzystających z konkretnych urządzeń (np. smartfony z systemem iOS)
 • Google Adwords (ADS) – reklama w Google – reklama sponsorowana działająca w większości na zasadach aukcji – czyli kto da więcej za przejście klienta do określonego sklepu, ten jest wyżej. Reklamę w Google Adwords można uruchomić w ciągu 48 godzin, po wyborze odpowiednich frazy i skonstruowaniu kilku pierwszych reklam (tekst, hasło, odnośniki, informacje o godzinach otwarciu sklepu). wyniki reklamy Google AdwordsWyniki z Google Adwords, znajdują się zazwyczaj nad wynikami z map, oraz nad wynikami pozycjonowania sklepu