Brak strony w Google – możliwe przyczyny

Dla amatorów kwestii pozycjonujących, może być dziwną sytuacją to iż ich strona nie jest widoczna w Google, nawet na drugiej czy trzeciej podstronie wyszukiwarki, już nie mówiąc o użyciu funkcji „site”

1. Strona nie została zgłoszona do wyszukiwarki Google

Musisz stworzyć mapę strony, a następnie dodać witrynę do wyszukiwarki, np. przez Google Moja Firma. Jeżeli plik mapy strony jest poprawny, wszystko można załatwić w 10 minut.

2. Brak optymalizacji strony pod dobre słowa kluczowe

Najpierw musisz wybrać odpowiednie frazy (ogólnie i bardziej szczegółowe np. „warsztat samochodowy Poznań Piątkowo”), a następnie pod wybrane słowa kluczowe zbudować całą optymalizację, głownie w treści na stronie, ale również grafiki z odpowiednimi oznaczeniami.

Pamiętaj, że największą sztuką jest połączyć tekst, który jest łatwo czytelny dla odwiedzającego Twoją stronę ze słowami kluczowymi, czyli wpleść słowa kluczowe w naturalny sposób do tekstu.

Dodatkowo pamiętaj o takich podstawach jak: odpowiednie adresy url, czy nazwy nagłówków w tekście.

Jeżeli chcesz rozszerzyć temat, poszukaj wiadomości w Internecie lub zleć pozycjonowanie komuś, kto jest dobry w optymalizacji stron internetowych.

3. Zbyt konkurencyjne frazy

Gdy nie posiadasz odpowiednio dużego budżetu i chcesz konkurować na najpopularniejsze frazy (słowa kluczowe) z poważnymi graczami na rynku, to jest pierwszy strzał w kolano w Twojej przygodzie z ruchami w pozycjonowaniu.

Warto mierzyć siły na zamiary, co jednocześnie nie oznacza że powinieneś / powinnaś zrezygnować z ogólnych frazy, jednak najbardziej popularne słowa kluczowe wymagają najwięcej czasu pracy i środków, których możesz nie mieć.

Szukaj synonimów fraz, pozycjonuj stronę na długi ogon i wszystko tak naprawdę zależy od Twojego budżetu, Twoich chęci i Twoich umiejętności.

4.  Kiepskiej jakości treści

  • Treści mówiące o niczym, przeładowane sztucznie słowami kluczowymi
  • Treści stworzone za pomocą AI – póki co, na obecny moment brzmią jak kali jeść
  • Treści bez odpowiedniej hierarchii, bez odpowiednich nasyceń słowami kluczowymi m.in. nagłówków
  • Skopiowane treści od konkurencji, przerobione niczym tłumaczenia translatora

Trzy podstawowe kroki, przez które Google uzna stworzoną treść za mało znaczący syf.

5.  Słaba jakościowo, wizerunkowo strona

Strona internetowa z designem z lat 80-tych, z treścią mało angażującą dla odwiedzającego, niekoniecznie zgodna z tytułem z Google, doprowadza do krótkich odwiedzin Twojej witryny (użytkownik wchodzi i po kilku sekundach opuszcza stronę) czyli tzw sesji, co jest dosyć ważnym sygnałem dla Google, iż strona nie posiada wartościowych informacji dla użytkownika, który ją odwiedził. Lecisz w dół!

strona z lat 90-tych

6. Strona budowana na szablonach, przepełniona modułami

Strony oparte na gotowcach, pisane przez automaty (budujący witrynę dodaje odpowiednie, gotowe elementy), są często przeładowane niepotrzebnym kodem, który to kod opóźnia załadowanie się całej strony. Im dłużej strona się ładuje, tym ocena od Google jest gorsza – z tym czynnikiem rankingowym nie dyskutuje nikt. Masz szajs, bo wydałeś na stronę 200 zł, to teraz płacisz za to pozycją na 40 miejscu.

7. Brak responsywności witryny internetowej

Tak na rynku istnieją jeszcze strony z lat 90-tych, które nie są dostosowane dostosowane pod kątem prawidłowego wyświetlania do urządzeń mobilnych. W tym przypadku Google może zadać potężny cios Twojej stronie.

8. Linki zwrotne o niskiej jakości

Linki zwrotne o słabej jakości są niczym tanie ubranie, w nadziei że masz produkt z materiału najwyższej jakości. Linki niskiej jakości mogą działać jak cukier, przez chwilę mogą wybić Twoją stronę do góry, aby za chwilę spadła na odległe miejsca i nigdy już nie urosła do wysokich pozycji w Google. Zalewanie strony tanim syfem, musi odbić się negatywne na pozycji Twojej strony w Google, lecz czemu się dziwić kupując pozycjonowanie za 500 czy 1000 zł?

9. Problemy z indeksacją strony

Kwestie techniczne, związane z nieprawidłową indeksacją witryny. Czysto techniczne kwestie, jak zablokowanie niektórych stron dla robotów przeglądarek, problem z odczytaniem mapy witryny itd.

 

Optymalizuj swoją stronę, zdobywaj linki wysokiej jakości, buduj tematyczny content z konkretnymi informacjami, bez lania wody, nie upychając słów kluczowych na siłę.