Co zrobić, gdy słowa kluczowe w pozycjonowaniu nie chcą ruszyć się z miejsca?

Bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której pozycjonowane frazy dochodzą do pewnego miejsca w hierarchii wyszukiwarki i nagle następuje zastój, jeśli rozchodzi się o dalszy ich wzrost. Jakie należy zareagować?

Pozycjonowane słowa kluczowe stanęły w miejscu, co zrobić?

Aby wzmocnić pozycjonowanie danych frazy, a tym samym ich wzrost, warto rozglądnąć się za dodatkowymi linkami i sprawdzić ich dywersyfikację. Najmocniejszymi w tym przypadku są linki typu Exact Match (tylko warto to robić z rozwagą).

Drugim krokiem może być wzmocnienie linkowania wewnętrznego na w stronie internetowej, a dokładniej pomiędzy podstronami danej witryny.

Dodatkowym rozwiązaniem jest analiza ostatnich linków (z kilku ostatnich miesięcy).

Błędnym rozwiązaniem (ale często stosowanym), jest zwiększenie ilości takich samych linków, czyli nie zwracanie uwagi na ich różnorodność. Oryginalność formy linków, które prowadzą do danej strony jest bardzo ważna, chociażby z tego względu iż Google nie lubi stosowania schematycznych rozwiązań (udowadniali to przez całą historię związaną z SEO), a docenia witryny bogate w treści z bardzo różnorodnymi linkami, które prowadzą do danych serwisów.

wzrost fraz pozycjonowania problem

Oczywiście nie jest żadną tajemnicą, że źródła linków (a dokładniej wiarygodność) z danych portali są silniejsze, im dana strona internetowa jest bardziej „znaną” witryną lub serwisem informacyjnym – np. onet.pl, różnego rodzaju porównywarki cen i systemy do gromadzenia opinii (opineo, ceneo). Jeśli do witryny konkurencji prowadzą linki z tego typu portali, wtedy bardzo ciężko jest przebić tak silne sygnały dla Google i konieczne będzie zwiększenie środków na dodatkowe działania, które pomogą w pozycjonowaniu strony internetowej (np. rozbudowanie strony o nowe, wartościowe treści lub zakup artykułów sponsorowanych w branżowych portalach, z dobrą reputacją w oczach wyszukiwarek).

Ostatnim krokiem jaki warto sprawdzić, są działania konkurencji – sprawdzenie czy ktoś stara się popsuć renomę witryny w oczach Google, np. poprzez zamieszczanie mało wartościowych linków do naszej witryny.

Pozycjonowanie to proces dosyć mocno skomplikowany i często nie wystarczy wynająć firmę za kilkaset złotych, twierdząc że powinni zrobić wszystko aby pozycje witryny wciąż pięły się do góry. Jeśli chcecie Państwo w 100% zlecić pozycjonowanie witryny osobnej firmie i wziąć tzw najwyższy pakiet (linkowanie, budowanie contentu, zamieszczanie oryginalnych artykułów w zewnętrznych portalach), to musicie się Państwo liczyć z wydatkiem kilku / kilkunastu tysięcy złotych (w przypadku sklepów) miesięcznie.

Profesjonalne SEO ze względu na coraz większe wymagania od witryn, portali i sklepów, pozycjonowanie będzie droższą inwestycją z roku na rok i zostanie sensownym rozwiązaniem tylko dla osób myślących o swoim biznesie poważnie w relacjach długoterminowych. Można powiedzieć, że wszystko zmierza do tego że będą to unikalne działania, na które będzie mogło sobie pozwolić coraz mniej osób w przypadku otwierania biznesu w Sieci.