Wideo w karcie produktowej sklepu internetowego – jakie, kiedy?
Każdy chce oglądać filmy swoich produktów, do póki nie trzeba ich wykonać, a co ważniejsze za nie zapłacić. Zawsze można odejść od tematu i zrobić zdjęcia telefonem, albo zaciągnąć tandetne zdjęcia na białym tle z hurtowni dropshippingowej i wmówić sobie, że też jest ok.
Zrobienie wideo produktu w minimum standardu
Na początku sprawdź, czy oprogramowanie sklepu internetowego w którym próbujesz sprzedawać, posiada zoptymalizowane rozwiązanie do wyświetlania filmów produktów. Nie mam tutaj na myśli zewnętrznego dodatku firmy X, tylko dedykowane i zoptymalizowane rozwiązanie od twórcy oprogramowania Twojego sklepu – aby nie wczytywało i nie buforowało się w nieskończoność.
Trzymaj się formatu czasowego, tak jak zrobił to Youtube. Dobry jakościowo film 10 lub 15 sekundowy również sprzedaje. Tylko zrób go dobre, a najlepiej oddaj komuś, kto zajmuje się tym profesjonalnie. Różnicę w wykonaniu widać i to bardzo.
Wideo produktowe umieszczone lokalnie vs. zaciągnięte z zewnętrznego serwisu
Wideo umieszczone lokalnie (na Twoim serwerze) oczywiście dosyć mocno może obciążyć Twój serwer, jeżeli filmy są duże, jest ich dużo lub są duże i jest ich dużo.
Umieszczenie w filmów produktowych w zewnętrznym serwisie ma jedną zaletę: obciążany jest hosting (serwis), w którym filmy zostały umieszczone, a Ty możesz je zaciągnąć do swojego sklepu poprzez zewnętrzny link (embed, iframe).
Najlepszym rozwiązaniem (ze względu na ilość filmów, jak również ich jakość) jest wrzucenie takiej samej liczby filmów na swój hosting i zaciągnięcie ich do kart produktowych w sklepie, jak i w następnej kolejności zaciągnąć filmy z zewnętrznego serwisu. Zaobserwuj, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze, m.in. które rozwiązanie szybciej wczytuje filmy (krócej czekasz na załadowanie filmu) i w przypadku odczytuj z Twojego serwera, jak filmy bardzo go obciążają.
Finalnie niech przyświeca Ci jedna zasada: spójrz na całą sytuację oczami klienta – musi działać to płynnie, a klient nie może czekać w nieskończoność aż filmy się załadują, bo jeżeli tak będzie a film będzie kiepskiej jakości, to właśnie straciłeś klienta.
Ruch z popularnego serwisu zewnętrznego
Tylko w przypadku gdy dodasz dobre, ciekawe filmy produktowe do serwisu zewnętrznego typu Youtube, dasz sobie szansę że z ogromnej platformy zewnętrznej, filmy produktowe ściągną ruch (potencjalnych klientów) do Twojego sklepu internetowego. W przypadku umieszczenia filmów w swoim serwerze, pozbawiasz się tej szansy.
Bezpieczeństwo: filmy produktowe z własnego serwera vs. filmy produktowe z zewnętrznego serwisu
Z punktu bezpieczeństwa i żywotności filmów, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem (i bezapelacyjnym zwycięzcą tego pojedynku) jest umieszczenie filmów produktowych do Twojego sklepu internetowego na własnym serwerze.
Serwis zewnętrzny – w szczególności Youtube – często narzuca dodatkowe i nowe ograniczenia, a także jest bardzo cięty na bezsensowne wideo, bez contentu. Filmy nie generujące zainteresowania, zaangażowania widzów Youtube są czymś najgorszym, co może spotkać wspomniany serwis i Youtube jest bardzo uczulony na tego typu niskiej jakości filmy wideo.
Czas – jeżeli można go zmierzyć dokładnie
Tutaj jest zasadnicza kwestia, a dokładniej uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jak dobry masz hosting.
Załadowanie filmu produktowego z szybkiego, dobrego (i zazwyczaj dosyć drogiego w porównaniu do dosyć standardowych rozwiązań) hostingu, do płynnego wyświetlenia na karcie produktu, jest pozbawione wczytania go z zewnętrznego serwisu i wyświetlenia filmu w karcie Twojego produktu.
Podsumowując: dysponując dobrym, szybkim hostingiem możesz zaciągać wysokiej jakości filmu ze swojego hostingu (serwera), pomijając serwisy zewnętrzne typu Youtube, jednak Youtube daje Ci możliwość dotarcia do dodatkowej ilości potencjalnych klientów, jeżeli Twoje wideo jest ciekawe i wzbudza chociażby minimalne zaangażowanie użytkowników. Bardzo możliwe, że Youtube ściągnie do Twojego sklepu większy ruch niż wyniki pozycjonowania sklepu z kilku miesięcy.