Wpływ form dostawy na skorzystanie z oferty sklepu internetowego

Rosnąca liczba sklepów internetowych na rynku , sprawia, że coraz częściej Klienci zwracają uwagę na inne czynniki niż tylko cena produktu.

Oprócz zaufania do sklepu, klient bacznie zwraca uwagę także na formę i jakość przesyłki danego towaru, w szczególności gdy towar jest produktem delikatnym (np. zawierającym elementy szklane).

Czy widziałeś kiedyś, aby w danym sklepie internetowym pokazano na filmie video, w jaki sposób osoby odpowiedzialne za przygotowanie przesyłek pakują paczki od zera? – czy tak trudno to zrobić, posiadając chociażby telefon komórkowy z aparatem?

Sklep internetowy powinien zadbać o sprawdzone firmy kurierskie (jeżeli takie istnieją) i dać Klientowi możliwość wyboru, pomiędzy firmami dostarczającymi zakupiony produkt.Istnieje coś takiego jak niechęć do danej firmy kurierskiej, która może być spowodowana licznymi, kłopotliwymi sytuacjami przy odbiorze towaru:

a) kurier nie zadzwonił przed dostawą, a klienta nie było w domu,
b) paczka dostarczona przez daną firmę kurierską uległa uszkodzeniu podczas transportu,
c) kurier nie kontaktował się telefonicznie z klientem, twierdząc że dzwonił do domofonu (często zepsutego), ale nikogo nie zastał
d) nie dotrzymanie terminu dostawy, w szczególności w dniach wzmożonego ruchu zakupowego (święta i różnego typu okazje, gdy występuje tzw. szał zakupowy).

Według danych z raportu Gemius z 2018 roku, 58% klientów przyznało, iż woli sklepy internetowe, w których jest duży wybór form dostawy oraz firm, które obsługują dostawy towarów z danego sklepu.

Jak wybrać odpowiednią firmę kurierską dla sklepu internetowego?

Przy wyborze dostawcy towaru ze sklepu internetowego, oprócz ceny warto zwrócić uwagę na sposób reklamacji, kiedy dany towar ulegnie uszkodzeniu. Jakie odszkodowania przysługują właścicielowi sklepu internetowego, w jakim czasie rozpatrywana jest reklamacja, jaki jest odsetek tego typu spraw w danej firmie kurierskiej, w stosunku do wszystkich przesłanych paczek.

Jeżeli to możliwe, warto również określić odbiorcę docelowego. W momencie gdy większość odbiorców sklepu będzie mieszkała np. w małych miastach i wsiach, należy w pierwszej kolejności rozpatrzyć tych dostawców, którzy posiadają największy wachlarz możliwości dostarczenia produktów w tych rejonach, aby zapewnić możliwie największą dostarczalność.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na koszt przesyłki, lecz w takim przypadku nie rozchodzi się o koszt standardowy, ale o koszt przesyłki konkretnych paczek, o określonej wielkości (od – do), określonej wadze i danej formie opakowania (np. karton, koperta).

Warto również cały czas sprawdzać jakość dostarczenia przesyłek, terminowość dostaw by wybrać tą firmę, która ze swoich teoretycznych obowiązków wywiązuje się najlepiej. Detale dla Klienta stanowią bardzo ważny aspekt zakupowy, nawet to czy kurier jeździ w miarę czystym samochodem – gdy np. dostarczana jest żywność).