Pozycjonowanie na długi ogon

Pozycjonowanie to jedna z najskuteczniejszych obecnie metod pozyskiwania użytkowników strony internetowej – jest to szereg działań prowadzących do tego, że strona internetowa znajdzie się wysoko w wyszukiwarce. Są różne szkoły pozycjonowania, które odróżnia podejście do zakresu, sposobu, intensywności pozycjonowania. Z naszego doświadczenia wynika, że najskuteczniejszą praktyką jest… pozycjonowanie z tzw. długiego ogona. Czym jest ów długi ogon i co ogon ma wspólnego z pozycjonowaniem?

Trochę teorii czyli co to jest długi ogon

Długi ogon, czyli z angielskiego long tail to popularna metafora listy fraz kluczowych, będących podstawą rozbudowanego pozycjonowania (tzw. pozycjonowania szerokiego). Dla przykładu – wiele firm pozycjonuje się na najważniejsze i najbardziej popularne frazy – zwykle dwuskładnikowe (dwa wyrazy). Długi ogon to frazy, które cieszą się mniejszą liczbą wyszukiwań, są zwykle bardziej rozbudowane i stanowią konkretne wyszukiwania osób, które mają bardziej skonkretyzowane zapytania.

Aby lepiej zobrazować różnicę pomiędzy frazami popularnymi o dużej wyszukiwalności, a długim ogonem, posłużmy się weterynaryjnym przykładem. Frazami popularnymi będą na przykład weterynarz Warszawa, weterynarz w Warszawie, lecznica dla zwierząt Warszawa, natomiast frazami z długiego ogona będą tani weterynarz w Warszawie, operacje psów w Warszawie, leczenie stomatologiczne psa Warszawa, dobry lekarz dla psa Warszawa etc. Frazy ogólne są popularniejsze – użytkownik poszukuje po prostu lekarza dla swojego zwierzaka. W przypadku długiego ogona zapytanie jest bardziej skonkretyzowane – użytkownik również poszukuje weterynarza, ale takiego, który ma w swojej ofercie konkretną usługę.

Pozycjonowanie na długi ogon, a pozycjonowanie na najpopularniejsze frazy

Czym poza oczywistą kwestią różnią się te taktyki pozycjonowania? Przede wszystkim rozmachem i kosztami. Pozycjonowanie na popularne frazy wymaga większych środków – tak technicznych, jak i finansowych. Chęć bycia na wysokich pozycjach na najpopularniejsze frazy wiąże się z tym, że mamy do pokonania wielu konkurentów (którzy również dążą do tego samego) – musimy więc uzbroić się w spory budżet, podjąć różne działania pozycjonujące i przede wszystkim długo czekać na efekty.

W przypadku pozycjonowania na najsilniejsze frazy, efekty mogą być widoczne dopiero (o ile podjęte kroki będa skuteczne) w ciągu kilku miesięcy, podczas gdy pozycjonowanie z tzw. długiego ogona zadziała szybciej i pochłonie zdecydowanie mniej pieniędzy, przy czym zapewni ruch z rzadziej wyszukiwanych fraz, ale za to konkretnych. Efekt? Ściągniemy na stronę ruch od osób, które nie trafią na nią przypadkiem – znając ich intencje, wiemy, że szukają dokładnie tego, na co się pozycjonujemy. To jest właśnie największą zaletą pozycjonowania z długiego ogona. Finalnie może się on okazać dużo skuteczniejszy, niż pozycjonowanie na najpopularniejsze frazy. Oczywiście nie możemy generalizować – wiele zależy od branży, konkurencji oraz od tego na jaki obszar chcemy się pozycjonować (lokalnie czy na cały kraj lub nawet Europę).

pozycjonowanie na długi ogon

Jakie są największe zalety pozycjonowania na tzw. długi ogon?

Jest ich całkiem sporo! Przede wszystkim – zdecydowanie wyższa konwersja. Frazy z długiego ogona są frazami, które pozwolą wygenerować wartościowy ruch – zyskasz użytkowników, którzy są zdecydowani na zakup konkretnego produktu lub usługi. Niewątpliwie największą zaletą fraz long tail jest ich… szczegółowość.

W porównaniu z pozycjonowaniem na frazy popularne, w przypadku długiego ogona współczynnik konwersji będzie dużo lepszy. Ma to również swoje odbicie w płatnych reklamach Google Ads – popularne frazy są dużo droższe od fraz z tzw. długiego ogona. Jeśli poza pozycjonowaniem planujesz również reklamy płatne, warto rozważyć reklamowanie na długi ogon. Mniej użytkowników, ale za to konkretniejsi, bardziej zdecydowani i tańsi.

Długi ogon, a strona internetowa

Jak używać długiego ogona w strategii content marketingu? Przede wszystkim stawiać na złożoność struktury i jej różnorodność. Pamiętajmy o tym, że każdy z nas, użytkowników sieci, chodzi swoimi ścieżkami, ma swoje pomysły na to jak szukać i jak korzystać ze strony internetowej. To, że ty masz swój ulubiony schemat poruszania po stronie, nie oznacza, że wszyscy tak robią. Daj szansę na skorzystanie z Twojej strony i znalezienie w niej tego, czego poszukują tysiące użytkowników – stosuj długi ogon w opisach metadanych, w nagłówkach, tytułach wpisów, stron, produktów. Nie zapominaj o linkowaniu wewnętrznym!

Kolejny raz posłużmy się przykładem. Jeśli posiadasz sklep internetowy z odzieżą dla dzieci, a jedną z kategorii jest np. kategoria Okrycia wierzchnie – nie ograniczaj się do jednego nagłówka pod tym samym tytułem. Przygotuj treść, podziel informacje w sekcje. Wyróżnij różne typu odzieży wierzchniej i zastosuj odpowiednie frazy z długiego ogona, np. kurtki zimowe dla chłopców, kurtki zimowe dla dziewcząt, kurtki zimowe z kapturem, kurtki zimowe z wymienną podszewką etc. Nie ograniczaj się wyłącznie do głównej frazy kurtki zimowe, ponieważ jest ona zbyt ogólna.

Dla kogo pozycjonowanie z długiego ogona?

Przede wszystkim dla podmiotów, które mają wiele zróżnicowanych produktów lub usług, dla serwisów informacyjnych, portali branżowych, sklepów internetowych. Jeśli jesteś przedstawicielem firmy lokalnej oczywiście możesz pozycjonować się na długi ogon, ale przyda się również zadbanie o frazy popularne, ewentualnie z dookreśleniem geolokalizacji.

Zanim zdecydujesz się na pozycjonowanie z długiego ogona odpowiedz sobie na pytanie jakich fraz i jak bardzo rozbudowanych mogą używać Twoi potencjalni Klienci. Mając podstawową wiedzę i zakres fraz, sprawdź w odpowiednich narzędziach ich popularność i na tej podstawie rozpocznij pozycjonowanie.

Dlaczego warto stawiać na long tail?

Pozycjonowanie z długiego ogona (ang. long tail), zwane także w branży pozycjonowaniem szerokim to skuteczny, opłacalny i wygodny model pozycjonowania. Zdobywasz ściśle określoną grupę klientów, którzy z wyników organicznych trafiają na konkretne podstrony – oni dostają dokładnie to, czego poszukiwali, a ty usatysfakjcjonowanego klienta. Oczywiście, pozycjonowanie na długi ogon to ogrom pracy, ale finalnie – opłaca się w to zainwestować.

Wyższa konwersja, niski (wręcz bliski zeru) współczynnik odrzuceń i długi czas spędzony na stronie – właśnie te parametry potwierdzają, że long tail zwyczajnie się opłaca!