Audyt SEO – darmowy czy płatny?

Zrobimy Ci darmowy audyt seo – Odbierz darmowy audyt SEO – Audyt SEO twojej strony za darmo – takimi hasłami zachęcają nas przeróżne agencje pozycjonerskie i reklamowe. Co stoi za hasłem darmowy audyt SEO i dlaczego tylko w nielicznych przypadkach jest to coś, po co powinniśmy sięgać?

Co to jest audyt SEO?

Jeśli sięgasz do tego artykułu, a słowo SEO nie jest ci obce, domyślasz się zapewne czym jest audyt seo. Dla przypomnienia jednak: audyt SEO to mniej lub bardziej złożona analiza strony internetowej i jej działań, która ma ocenić wpływ tych działań i ich skuteczność z perspektywy zajmowanej w wyszukiwarce pozycji. Audyt SEO można przygotować w oparciu o wiele czynników – im bardziej rozbudowany i szczegółowy, tym lepiej.

Audyt wykonujemy zwykle przed podjęciem działań SEO (audyt na start), w trakcie (audyt weryfikacyjny) lub gdy zaobserwujemy, że dzieje się coś niedobrego (audyt interwencyjny).

Nie daj się nabrać – darmowy audyt seo

Niestety wiele firm, pod pozorem wykonania darmowego audytu, poszukuje po prostu danych kontaktowych firm, które chcą optymalizować, a następnie pozycjonować swoją stronę lub sklep internetowy. Wiedząc o tym, że jesteś zainteresowana/y poprawą widoczności w wyszukiwarce (bo np. wypełniłaś/eś darmowe narzędzie do audytowania lub zostawiłaś/eś swój adres, na który ma przyjść darmowy audyt), przygotują raport w taki sposób, że znajdą błędy nawet tam, gdzie ich nie ma.

Wszystko po to, by pracownik firmy skontaktował się z Tobą lub co gorsza przyjechał na niespodziewaną wizytę, aby za wszelką cenę ‘sprzedać Ci’ optymalizację witryny i poprawić jej pozycje. Praktyka pokazuje, że oszustów nie brakuje. Dlatego warto zawsze sprawdzić z kim ewentualnie mamy do czynienia.

Darmowe audyty zrobisz samodzielnie

Darmowy audyt strony internetowej można wykonać bez trudu samodzielnie. W internecie istnieje bardzo dużo stron (prawdopodobnie w każdym języku świata) internetowych oferujących oprogramowanie online do przeprowadzenia takiego darmowego szybkiego audytu – wszystko co musimy zrobić, to podać adres www i poczekać na wyniki audytu. W zależności od strony oraz od tego jak mocno rozbudowany audyt przeprowadzi witryna, otrzymujemy wyniki zwykle w ciągu kilkunastu – kilkudziesięciu minut.

Jakie wyniki przedstawiają darmowe seo audyty?

Zwykle dane prezentowane przez darmowe narzędzia są identyczne – wskazują na podstawowe właściwości domeny: jej wiek, datę rejestracji, ocenę w rankingach światowych (2,3 najpopularniejszych), prędkość strony, optymalizację tzw. znaczników meta czyli tytułu, opisu i coraz rzadziej słów kluczowych. Nieco bardziej rozbudowane narzędzia powiedzą nam jeszcze o optymalizacji nagłówków na stronie (H1, H2, H3 etc), rozmiarach zdjęć, brakach w tzw. altach, a te mocno zaawansowane darmowe platformy, poinformują nas również o ilości linków przychodzących i wychodzących ze strony i parametrach autorytetu i zaufania względem strony.

W wielu z darmowych raportów znajdą się także informacje o stanie indeksowania, dostępności dla wyszukiwarek, kanoniczności strony.

darmowy audyt seo wady

Mam wyniki audytu i co dalej?

Na to pytanie nierzadko musimy niestety odpowiedzieć sobie sami. Jeżeli zdecydowaliśmy się wykonać audyt SEO samodzielnie, zapewne był ku temu jakiś powód, pojawił się impuls, który doprowadził ostatecznie do tego, że wykonałaś/eś audyt a może nawet kilka audytów z pomocą darmowych narzędzi.

Z reguły samodzielne wykonanie audytu związane jest z kilkoma sytuacjami – najczęściej wykonywany przez nas samych audyt ma nam pomóc ocenić, czy firma pozycjonująca ‘robi dobrą robotę’. W innym wypadku może podpowiedzieć nam w jakiej kondycji jest nasza strona – czy jest bardzo źle, czy może nie najgorzej. Czasami to po prostu czysta ciekawość.

Niezależnie od powodu, jeśli nie jesteśmy specjalistami od pozycjonowania, SEO czy chociażby nie wdrażaliśmy strony samodzielnie, możemy mieć poważny problem z oceną wyników takiego audytu. Nie zawsze to, co wygląda na OK jest OK. Softy i strony internetowe dające możliwość przeprowadzenia samodzielnego audytu, wyniki prezentują w różnej formie – zwykle jest to raport podzielony na sekcje, w którym sporo jest kolorów, cyferek, a nierzadko również ikonek, które mają symbolizować sytuację.

Niestety, dla kogoś, kto nie zajmuje się pozycjonowaniem na co dzień, wyniki raportu mogą być najzwyczajniej w świecie niezrozumiałe, nieczytelne, nic nie wnoszące. I okazuje się, że niby coś wiemy, ale tak naprawdę nic nie wiemy. Co gorsza, niektóre z tych automatów są omylne – wprawiony SEO-ninja od razu zauważy, że raport jest wygenerowany nieprawidłowo, a zwykły obywatel, który po prostu chciał sprawdzić swoją stronę – raczej nie zwróci na takie niuanse uwagi.

Dlaczego dobry AUDYT SEO nie może być darmowy?

Porządny, wiarygodny, wnoszący cokolwiek audyt SEO nie może być darmowy – to przynajmniej kilka-kilkanaście godzin ciężkiej pracy, przeprowadzania testów, analizowania danych, wyciągania wniosków. Audyt jest ekspertyzą, głębokim badaniem, a nie powierzchownym skanowaniem z pomocą robota. Dobry audyt to narzędzie pracy dla nas lub dla firmy pozycjonującej – dobrze przeprowadzony, z odpowiednimi wnioskami, pozwoli szybko wdrożyć niezbędne zmiany, co koniec końców zaowocuje wzrostem pozycji. Niestety wszystko to kosztuje.

Czy audyt musi być drogi? Ile kosztuje audyt?

Dobry audyt SEO nie musi być drogi i nie jest drogi (choć z perspektywy zamawiającego jest to pojęcie względne) – cena jest w pełni uzasadniona. Niektóre firmy robią audyty odpłatnie, jednak zapisują odpowiednie klauzule w umowie zakładające, że jeśli po audycie dojdzie do podpisania umowy, cena audytu będzie zmniejszona lub zupełnie zniesiona i wliczona w koszt pozycjonowania.

Na cenę audytu składa się ilość parametrów, jakie zostaną przedstawione oraz jakość analizy tych danych – jeśli audyt przygotowuje dla nas profesjonalista, z pewnością otrzymamy dokument, który nie tylko będzie konkretny, ale i zrozumiały, nawet dla laika. Audyty SEO mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych – cena wynika również z ogromu narzędzi z jakich korzysta autor raportu, za które musi sporo płacić.

Co z audytem od Google?

Jak wiadomo, wyszukiwarka Google ma w zasadzie monopol na internetowe wyszukiwarki (korzysta z niej ponad 95 % wszystkich internautów na całym świecie) – w związku z tym, pozycjonowanie dotyczy zwykle właśnie tej wyszukiwarki. Podobnie audyty – zależy nam na tym, żeby znaleźć się w top 3 lub top10 wyników Google, więc audyt wykonujemy pod kątem tej właśnie wyszukiwarki. Samo Google już jakiś czas temu dostarczyło webmasterom i użytkownikom narzędzi, z których Ci mogą czerpać cenną wiedzę.

Narzędzia Google Developers umożliwiają przeprowadzenie darmowego audytu strony – nie do końca pod względem SEO, jednak jest to audyt, który daje ogromną dawkę wiedzy – niestety skorzysta z niej tylko ktoś, kto ma rozbudowaną wiedzę o stronach internetowych i pozycjonowaniu. Dla pozostałych będzie to stek informacji bez żadnego większego sensu.

Dokładnie tak samo jest z wszystkimi darmowymi audytami – dostajemy raport, ale kompletnie nie wiemy co z nim zrobić. Płatne raporty są inne – jest informacja o tym, co wykryto, co to oznacza i co można z tym zrobić. I właśnie za to trzeba zapłacić – za znalezienie problemu i zaproponowanie rozwiązania. Integralną częścią dobrego raportu SEO zawsze jest również jego omówienie.

Audyt SEO – kiedy można spodziewać się pierwszych efektów?

Na to pytanie nie ma i nigdy nie będzie jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Dlatego, że każdy audyt będzie inny dla każdej strony – nie sposób z góry założyć, że samo wdrożenie zmian przyniesie gwarantowany efekt w określonym czasie – wszystko zależy od tego jak dużo jest do poprawienia, jak klaruje się obecna sytuacja strony. Niektóre działania przyniosą niewielkie zmiany niemal natychmiastowo, na skutek innych trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy, a w drastycznych sytuacjach (gdy strona znalazła się np. w tzw. filtrach – nawet kilka lat!).

Najważniejsza jednak jest świadomość tego, że dzięki profesjonalnemu audytowi, wiemy co „dolega” naszej stronie i co jest robione źle albo co gorsza – co nie jest robione wcale, a robione być powinno. Wiedza, wnioski i założenia płynące z audytu pozwolą zdecydowanie poprawić jakość i pozycje strony. Dobry audyt to najlepsza, początkowa inwestycja w SEO danej firmy.