Najbardziej dochodowe sklepu internetowe na świecie w 2019 roku

Najbardziej dochodowe sklepu internetowe na świecie w 2019 roku to? Niezmiennie od kilku lat wielka trójka trzyma się dobrze.

Nie tylko Polacy pokochali zakupy online. Świat niemalże oszalał na punkcie zakupów w sklepach internetowych. Nic więc dziwnego, że cała branża oczekuje na coroczne podanie zestawień dotyczących finansów. Prezentowane raporty finansowe oraz uzyskane zyski są szczególnie ważne dla konkurencji, która toczy zaciętą walkę za kuluarami o prowadzenie w rankingach. Mimo ciągłego wzrostu popularności sklepów internetowych czołówka najbardziej dochodowych podmiotów w 2019 roku zdecydowanie należy do:

Miejsce 3 – eBay – popularna platforma nadal na podium

ebay jeden z najbardziej dochodowych sklepów internetowych
ebay zamyka czołówkę platform sprzedażowych na świecie

Najniższe miejsce na podium pod względem dochodów wywalczył eBay, który działa na rynku już od 25 lat. Jest to platforma, służąca do zakupów oraz sprzedaży towarów, zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. eBay swoją główną siedzibę posiada w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, jednak swoim działaniem obejmuje 37 krajów świata. Jako że firma jest portalem aukcyjnym, oferowany asortyment uzależniony jest od indywidualnych sprzedawców.

Społeczność eBay składa się z 247 milionów użytkowników na całym świecie, co znacząco wpływa na bogactwo oferowanych produktów. Wśród asortymentu znajdziemy zarówno sprzęt elektroniczny, jak i odzież czy artykuły spożywcze. Sklep zarabia na prowizjach od sprzedaży wystawianych towarów. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie opłat w 2008 roku znacząco wpłynęło na popularność platformy.

Przychody, jakie eBay osiągnął w 2019 roku, wynoszą 10.224 miliardów dolarów, a dochód netto wyniósł 1,792 milionów dolarów. Firma tym samym uzyskała 3-procentowy wzrost w stosunku rok do roku. eBay w ciągu całego roku cieszył się sprzedażą na bardzo wyrównanym poziomie, chociaż największy przychód firma osiągnęła w II kwartale, a najniższy w III kwartale 2019 roku.

Miejsce 2 – Alibaba – najmłodsze dziecko czołówki światowej wśród platform sprzedażowych w Sieci

Alibaba Group to jedna z największych firm na świecie, a tym samym operator bardzo popularnej platformy sprzedażowej, jakim jest AliExpress. W osiągniętych wynikach przez firmę nie ma nic dziwnego, gdyż Alibaba skupia 960 milionów użytkowników całego świata, z czego aż 760 milionów osób pochodzących z Chin.

Tak duża popularność w tej części świata, wynika z faktu, że Alibaba została założona właśnie w Chinach, w Hangzhou w 1999 roku. Alibaba to największy portal, który umożliwia sprzedaż hurtową pomiędzy przedsiębiorcami w ponad 200 krajach świata. Przewagą tego miejsca jest fakt, że co prawda istnieje konieczność zamówienia hurtowej ilości towarów, natomiast nie ma problemów ze znalezieniem kontrahentów zainteresowanych współpracą, a oferowane ceny są bardzo atrakcyjne.

W serwisie kupić możemy elektronikę, biżuterię, tekstylia, a także wszelkie niezbędne artykuły gospodarstwa domowego. Alibaba, uplasowała się na drugim miejscu w rankingu z rocznym przychodem w wysokości niemalże 72 miliardów dolarów, co jest wynikiem o 35% wyższym niż rok wcześniej. Mimo wzrostu sprzedaży i ilości zainteresowanych konsumentów, akcje spółki w 2019 roku mocno spadły.

Miejsce 1 – Amazon – niekwestionowany lider sprzedażowy w Internecie, dziecko najbogatszego człowieka na świecie. Najbardziej dochodowy sklep internetowy na świecie w 2019 roku

Bezkonkurencyjnym, najbardziej dochodowym sklepem internetowym w 2019 roku (i po raz kolejny) okazał się Amazon. Jest to również najstarsza z wymienionych platform sprzedażowych. Założony został w 1994 roku w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. Początki istnienia sklepu bazowały na sprzedaży książek, jednak wraz z rozwojem poszerzono asortyment o sprzęt komputerowy, elektroniczny, meble czy towary spożywcze.

Coraz bardziej popularny Amazon z biegiem czasu założył siedziby również w krajach europejskich, co znacznie poprawia logistykę wysyłek zamówień. Swoim zasięgiem obejmuje cały świat, a sukces odniósł nie tylko w dziedzinie sklepów internetowych. W 2019 roku trafił na 4 miejsce rankingu największych przedsiębiorstw handlowych świata.

Przychód firmy w tym roku wyniósł 118,573 miliardów dolarów, co stanowi 32% wzrost w stosunku rok do roku. Najwyższą sprzedaż osiągnięto w IV kwartale 2019 roku, a najniższą w I kwartale i wynosi ona dokładnie tyle, ile przewidywano w prognozach. Amazon jednak nie powiedział jeszcze stop i w kolejnym roku najprawdopodobniej pobije swój kolejny rekord.

Sklepy internetowe przyszłością – co pokazuje trójka najbardziej dochodowych sklepów za rok 2019 jak i ostatnie lata

Cały świat zmierza w kierunku zakupów online. Nic więc dziwnego, że z roku na rok prezentowane przychody są coraz wyższe, a oferowany asortyment bogatszy i zróżnicowany.

Niestety, w czołówce znajdują się wciąż te same firmy, ale kto wie, może za kilka lat to polskie Allegro będzie bić się o czołowe miejsca w rankingu. Wszystko zależy tylko od tego, jak dalej rozwijać będzie się sprzedaż internetowa, a póki co wskazania są jednoznaczne.

 

Zobacz również liderów w poprzednich latach:

Liderzy rynku światowej sprzedaży w 2018 roku

Zestawienie najbardziej dochodowych sklepów internetowych w roku 2017

Źródła:

https://investors.ebayinc.com/financial-information/financial-summary/default.aspx

https://ir.aboutamazon.com/annual-reports-proxies-and-shareholder-letters/default.aspx

https://www.alibabagroup.com/en/ir/reports