Artykuły sponsorowane – skuteczny sposób na promocję w sieci

Współcześnie funkcjonuje wiele metod promocji w sieci. Jedną z coraz popularniejszych – przy czym będącą bardzo skuteczną i bezpieczną formą – są artykuły sponsorowane. Najczęściej pełnią dwojaką funkcję – promują czy też reklamują produkt/usługę, ale jednocześnie przekazują czytelnikowi treści poradnikowe. Nie jest to więc bezpośrednia bardzo narzucająca się reklama.

Według badań, szacuje się, że taki typ reklamy jest dużo skuteczniejszy niż np. reklama graficzna w formie popup-ów, wyskakujących okien, migających banerów etc. Wynika to z faktu, że jesteśmy już odporni na takie reklamy – wystąpiło zjawisko tzw. ślepoty banerowej – reklamy graficzne są, ale nasz wzrok je omija. Dodatkową słabością reklam graficznych jest fakt, iż coraz więcej użytkowników (dzisiaj przynajmniej co drugi użytkownik) instaluje na komputerach i telefonach specjalne wtyczki blokujące tego typu reklamy.

Artykuły sponsorowane to merytoryczna, subtelna, skuteczna metoda promocji w internecie.

Po co piszemy artykuły sponsorowane?

Powodów jest przynajmniej kilka. Pierwszy to przykucie uwagi i zainteresowanie czytelnika – zapewni nam to chwytliwy, intrygujący tytuł. Jeśli chcemy, by użytkownik czytał o naszym produkcie czy usłudze, musimy najpierw go zachęcić do przeczytania artykułu. Oczywiście nie ma mowy o tzw. call to action (czyli zachęcenie do wykonania akcji, np. kup teraz, sprawdź teraz, zamów od razu etc.) na tym etapie – subtelnie, delikatnie, ale konkretnie.

Po krótkim wstępie, który nie musi być ściśle związany z promowanym produktem/usługą, autor tekstu sponsorowanego wplata przekaz reklamowy – mniej lub bardziej bezpośredni. Użytkownik po przeczytaniu takiego artykułu ma czuć się maksymalnie zainteresowany produktem/usługą i ma czuć potrzebę posiadania go/skorzystania z niego, a nie czuć się zmuszany do zakupów.

Kluczem do sukcesu nie jest prezentowanie zalet samego produktu czy usługi oraz opisywanie parametrów. Oczywiście jest to również ważne, jednak nie daje nam to żadnych argumentów w postaci powodów, dla których czytający miałby skusić się na dany produkt / usługę. Musimy w czytelniku obudzić realną potrzebę i chęć posiadania produktu, skorzystania z usługi.

artykuł sponsorowany

Jakie korzyści wynikają z publikowania artykułów sponsorowanych?

– Artykuły znacząco przyczyniają się do podniesienia poziomu sprzedaży;

– Artykuły z linkami generują ruch na stronie internetowej;

– Dobrze napisany artykuł buduje pozytywny wizerunek marki i pogłębia jej autorytet;

– Ciekawy i dobrze przemyślany artykuł odpowiada na potrzeby potencjalnego klienta/użytkownika;

– Artykuły są znakomitą formą promowania firmy i jej produktów/usług;

– Artykuły sponsorowane cieszą się większym zaufaniem niż inne formy reklamy;

– Są skuteczną formą pozycjonowania, jeśli zawierają dobrze skonstruowane linki w tekście;

Artykuły sponsorowane wsparciem dla SEO

Dobrze skonstruowane i odpowiednio przygotowane artykuły sponsorowane, są doskonałym wsparciem podstawowych działań SEO. Napisanie „byle jakiego” artykuły nie jest żadną sztuką, jednak stworzenie artykułu, który będzie merytoryczny, ciekawy, perswazyjny i do tego będzie nafaszerowany w odpowiedni sposób mocą SEO, jest już sporym wyzwaniem.