Kto zdominował rynek e-commerce w 2018, czyli najlepsze sklepy internetowe minionego roku

Koniec roku to w handlu wyjątkowo gorący czas – szacuje się, że w samym tylko listopadzie i grudniu, wiele sklepów generuje zysk stanowiący nawet połowę rocznego przychodu! Wynika to głównie z faktu, że w tym czasie wiele osób kupuje prezenty świąteczne – jest to również czas wyprzedaży, co znacząco podnosi sprzedaż w tym gorącym okresie. Oczywiście szereg największych platform zakupowych może poszczycić się znakomitą sprzedażą przez cały rok, nie tylko sezonowo.

Początek nowego roku z kolei to czas podsumowań rynku e-commerce – tego co się wydarzyło, jakie były trendy i jakie wyniki zostały osiągnięte. Jako twórcy sklepów internetowych, z zapartym tchem śledzimy trendy na rynku krajowym, europejskim, ale i światowym. Polska inspiracje czerpie zdecydowanie z zachodu, dlatego warto wiedzieć co dzieje się w e-commerce np. w Stanach Zjednoczonych czy chociażby UK, aby móc szybko wdrożyć innowacyjne rozwiązanie u siebie, na rodzimym rynku.

Choć nie znamy jeszcze szczegółowych danych sprzedażowych, możemy przypuszczać, że światowa czołówka sprzedaży nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Od wielu lat topowe pozycje zajmują giganci rynku e-commerce tacy jak Amazon, Ebay, Walmart, Alibaba/ TaoBao czy Zalando. Jak będzie w tym roku? Na obecny moment pozostaje nam czekać na bliżej określone dane sprzedaży.

Numer jeden to pozycja od kilku lat zajmowana przez Amazon.com, który od 1996 roku zachwyca prostotą, funkcjonalnością i skutecznością. Jest to jednocześnie najbardziej inspirujący jeśli chodzi o rozwiązania e-commerce serwis. Warto dodać, że jako pierwsi rozpoczęli dostawy zamówień dronami na szeroką skalę – prawda, że robi wrażenie? Czy i w tym roku będzie numerem jeden?

Kolejne pozycje zajmie azjatycki gigant Alibaba, który jest serwisem aukcyjnym (coś na kształt azjatyckiego Allegro) – sprzedaż tym kanałem realizują podmioty dosłownie z całego świata, co sprawia, że i obroty generowane przez tego giganta z roku na rok są coraz większe. W pierwszej trójce najpewniej znajdzie się również ebay.com, który jest serwisem działającym na podobnej zasadzie jak Allegro. Aukcje wystawiane są przez ludzi i firmy z całego świata – serwis zarabia na prowizjach i na różnych formach promocji aukcji.

kto zdominował rynek e-commerce w 2018 roku

Czy w top 10 znajdzie się serwis Aliexpress.com? Wiele na to wskazuje – sprzedaż detaliczna realizowana za pośrednictwem tej azjatyckiej strony osiągnęła w tym roku ogromną skalę – wkrótce przekonamy się, czy serwis zarobił wystarczająco dużo, by znaleźć się w tym zestawieniu.

Co zrobić, by osiągnąć sukces?

Dochodowy sklep odnoszący sukcesy to marzenie każdego przedsiębiorcy rozpoczynającego przygodę z handlem elektronicznym. Nic nie dzieje się jednak ‘ot tak’, samo z siebie – osiągnięcie sukcesu na rynku e-commerce to ogrom ciężkiej pracy, spore zaplecze finansowe i łut szczęścia. Wśród najważniejszych czynników determinujących sukces na rynku e-commerce możemy wskazać kilka pewników:

Dobry, atrakcyjny towar
Posiadanie dobrego towaru to podstawa (choć można spotkać się z opinią, że przy dobrym marketingu można sprzedać nawet byle co). Jeśli masz dobry towar, a do tego proponujesz przyzwoitą cenę zakupu, z czasem zostaniesz docenianym sprzedawcą.

Funkcjonalny, nowoczesny sklep dostosowany do aktualnie obowiązujących trendów
Funkcjonalność sklepu internetowego to jeden z najważniejszych czynników, który decyduje o sukcesie sklepu. Możesz mieć najpiękniejszy sklep, najlepszą cenę, super produkt, ale jeśli Twój sklep nie będzie funkcjonalny, nikt nie zrobi w nim zakupów. Czy Twój sklep jest gotowy na podbój świata e-commerce? Nie wiesz? Skontaktuj się z nami – przygotujemy audyt i sprawdzimy Twój sklep – otrzymany raport pozwoli Ci na wyciągnięcie wniosków i podjęcie dalszych kroków.

Marketing i promocja

Marketing i odpowiednia promocja to klucz do sukcesu. Podejmowanie odpowiednich decyzji, inwestowanie w reklamę i właściwe promowanie produktów/usług sprawi, że informacja o nich dotrze do potencjalnego Klienta, w efekcie czego nastąpi sprzedaż i zysk. Bez inwestycji w reklamę trudno o zysk – aby coś sprzedać, najpierw trzeba w potencjalnych klientach obudzić potrzebę i świadomość produktu. To prawda niezmienna od lat.

Obsługa klienta
Również obsługa klienta ma ogromne znaczenie – szybka realizacja zamówienia, błyskawiczna wysyłka w przyzwoitej cenie, relacja obsługi z klientem – to wszystko może zadecydować o Twoim sukcesie. Czy wiesz na co położyć szczególny nacisk?