Wybór firmy pozycjonującej stronę, negocjacje

1. Lista zakończonych projektów stron i ich opisy

Możecie Państwo wymagać od firmy dokładniejszego opisu osiągniętych wyników, niż tylko wskazanie adresu internetowego klienta, dla których firma pracowała.

2. Rozmowa telefoniczna lub osobiste spotkanie

W spotkaniu osobistym, należy zwrócić uwagę na to aby rozmawiać bezpośrednio z osobą, która będzie zajmowała się nadzorowaniem pozycjonowania Państwa strony, a nie sprzedawała usługi wybranej firmy. Należy unikać sytuacji, w której spotykacie się z Państwo z właścicielem danej firmy, który następnie przekazuje Państwa projekt do młodszego konsultanta. Bardzo ważnym aspektem jest znaczący fakt, iż w momencie w którym nie możecie się Państwo porozumieć osobiście z przedstawicielem firmy, uważacie że nie jest on godny zaufania, lub jesteście Państwo przekonani iż nie znajdziecie wspólnego języka, związanie się z daną firmą jest praktycznie skazane na klęskę.

Każdy chce pracować z ludźmi, których może obdarzyć zaufaniem i nie relacje nie zmieniają się po podpisaniu umowy. Jeśli przeczuwacie Państwo sytuację, w której przedstawiciel danej firmy jest świetnym fachowcem, ale bardzo ciężko się z nim porozumieć – należy poszukać innej firmy pozycjonerskiej.

3. Przedstawienie wstępnych problemów aktualnej strony internetowej

Za pomocą poczty elektronicznej, możecie Państwo przedstawić wstępne problemy i poprosić daną firmę (osobę) o bardzo ogólny pomysł na rozwiązanie danego problemu. Oczywiście, część firm nie ruszy palcem, do momentu podpisania umowy, jednak w momencie gdy firmie zależy na Państwa sukcesie, powinna postarać się o ogólny pomysł na rozwiązanie problemu, chociażby w kilku zdaniach. Nie oczekujcie Państwo dokładnego rozwiązania, a oczekujcie przedstawienia pomysłu.

4. Wiarygodne referencje – strony internetowe, rozmowy telefoniczne

Prośba o podanie aktualnych referencji jest zazwyczaj dobrym pomysłem, ale są dwa ważne aspekty: referencje muszą być wiarygodne, oraz aktualne. Nie możecie Państwo oczekiwać, że firma poda Państwu bezpośrednie numery telefonów do wszystkich osób, które skorzystały z jej usług, lecz warto skontaktować się z kilkoma wybranymi klientami, prosząc o przedstawienie problemu z jakim zgłosiły się do danej firmy, w jaki sposób ich strona internetowa uległa przemianie i czy założony cel został osiągnięty, oraz po jakim czasie dany klient był zadowolony z uzyskanego wyniku. Warto również zapytać o ogólne pozytywne i negatywne doświadczenia pracy z daną firmą, chociaż z pewnością o jednych (pozytywnych lub negatywnych) doświadczeniach uzyskacie Państwo mniej informacji.