Jak przygotować informacje do oferty pozycjonowania?

Wszelkie potrzeby związane z Twoją firmą, musicie Państwo określić sami. Firma od pozycjonowania może tylko pomóc w ich realizacji, poprzez odpowiednie wdrożenia na stronie internetowej. Jeśli potrzeby firmy nie zostaną dobrze opisane, przedstawione firmie pozycjonującej daną witrynę, może to świadczyć o tym, że klient ich nie rozumie i nie potrafi ich określić – wtedy taka współpraca nie ma żadnego sensu.

Drugą kwestią jest fakt, że najlepsze firmy optymalizacyjne niechętnie odpowiadają na pytania „co muszę zrobić”, „co mogę zrobić”, ponieważ wymaga to od nich udzielania informacji na temat budowy strony internetowej oraz jej optymalizacji, co przekłada się na zbyt duże poświęcenie czasu w stosunku do potencjalnego wartości podpisanej umowy z Państwem.

W jaki sposób możecie Państwo usprawnić te działania?

1. Wybór osoby decydującej o rozwoju marketingowym strony firmowej

Różne działy w firmie, mogą mieć oddzielne uwagi i potrzeby na temat rozwoju firmy w Sieci. Każde działanie marketingowe (w tym pozycjonowanie strony), potrzebuje osoby odpowiedzialnej za całokształt przyszłych sukcesów lub porażek. Bez określenia osoby odpowiedzialnej, Państwa działania będą wiązały się tylko i wyłącznie z bezsensownymi wydatkami, ponieważ efekty (w mniejszym lub większym stopniu) i tak nigdy nie przyjdą.

2. Zdefiniowanie wymagań i celów. Określenie potrzeb

Firma „od pozycjonowania”, w momencie otrzymania zapytania z Państwa strony, zrozumie że nie jesteście Państwo ekspertami w tej kwestii, i lepiej nawet nie udawać twierdząc „Ja się na tym znam, ponieważ kiedyś…”. Aby tracić czas na sprzedawania tanich bajek, lepszym rozwiązaniem jest sformułowanie klarownych wymagań i potrzeb, zdając sobie sprawę, że w tym momencie firma pozycjonująca daną witrynę, może mieć lepsze pojęcie od Państwa na temat tego, w jaki sposób przełożyć działania w Sieci na osiągnięcie wymaganych celów.Podstawowymi informacjami, jakie należy udzielić w zapytaniu jest określenie celu? Jaki cel musi spełnić firma SEO, aby zaspokoić Państwa potrzeby? Precyzyjnym określeniem celu może być:

  • przejście klienta do zakładki „kontakt” Państwa strony internetowej
  • przejście klienta do „koszyka zakupowego” w Sklepie Internetowym.

W przypadku, w którym występuje wiele wymagań, dobrym rozwiązaniem jest przedstawienie ich w tabeli i określenie stopnia priorytetów, np. w skali od 1 do 10.

Tego typu „zabiegi” pozwalają na dokładne określenie Państwa potrzeb i firma, która na poważnie specjalizuje się w SEO, otrzyma jasny i klarowny przekaz odnośnie Państwa potrzeb.

3. Poinformuj firmę, co uznasz za sukces

Przy wyborze firmy pozycjonującej sklep internetowy, warto ją poinformować co uznacie Państwo za sukces, jakie będą kryteria które będą odpowiadały za Państwa zadowolenia z działań marketingowych w Internecie. Warto, abyście Państwo przedstawili swoje wskaźniki biznesowe, np.: liczba odwiedzin, liczba sprzedaży, liczba wyświetleń danej strony (danego produktu w przypadku sklepu internetowego), udostępnienie danych informacji zawartej na konkretnej stronie.

Warto zadbać o to, by w podpisywanej umowie znalazła się klauzula poufności na temat bieżących wstępnych wskaźników biznesowych, a następnie poprosić o przedstawienie strategii na polepszenie tych wyników i upewnienie się, że docelowe efekty będą dla Państwa zadowalające.

4. Ujawnienie czynników, które mogą mieć wpływ na cały proces

Zatrudniona firma, bez większych problemów przeanalizuje całą Państwa stronę internetową, jednak są elementy, o których warto wykonawcę poinformować na samym początku realizacji kampanii marketingowej, np.:

  • czy istnieją inne, firmowe nazwy domen?
  • czy aktualnie zatrudniacie Państwo inną firma zewnętrzna, wykonującą pracę nad witryną w kwestiach technicznych lub marketingowych?
  • czy w planujecie Państwo duże przebudowanie lub rozszerzenie funkcjonalności istniejącej strony internetowej?

Ujawnienie odpowiedzi na tego typu pytania, pozwolą na przyspieszenie docelowych prac firmie zajmującej się poprawą Państwa pozycji w wyszukiwarce.

5. Wyznaczenie terminu zakończenia wdrażanych zmian, oraz ustalenie budżetu

Może zdarzyć się sytuacja, w której witryna internetowa musi być zmodernizowana i gotowa przed ustaloną datą. Należy przekazać taką informację firmie zewnętrznej, przed samym rozpatrzeniem Państwa wymagań.

W momencie gdy klient ma określoną kwotę, którą może przeznaczyć na pozycjonowanie swojej strony firmowej, powinien poinformować o tym firmę pozycjonującą witrynę. Nie warto podawać sztywnego budżetu, lepszą praktyką jest podanie przedziału na określone ruchy marketingowe, czyli „od-do”.

Należy również pamiętać, że wymaganie pracy pod presją czasu (gdy strona ma zostać ukończona przed danym terminem), będzie wiązało się z większymi nakładami finansowymi ze strony klienta.

Podsumowanie: Ostatnią zasadą, która teoretycznie jest logiczna, lecz nie wszyscy o niej pamiętają, jest fakt mówiący o tym iż promocja na rynek ogólnopolski jest znacznie trudniejszym i bardziej kosztownym wyzwaniem, niż reklama na rynku lokalnym. Warto mierzyć siły na zamiary i ustalić odpowiedni budżet, oraz mieć świadomość istniejącej konkurencji na rynku.