Prowadzenie bloga firmowego jako strategia content marketingowa

Prowadzenie (dobrego!) bloga firmowego to jedna z najciekawszych i najbardziej efektywnych form content marketingu. Daje on sporo możliwości – odpowiednio przygotowane teksty będą przyjemne zarówno dla Twojego potencjalnego Klienta (czytelnika), ale i dla wyszukiwarki, co nie będzie obojętne dla SEO. Umiejętne konstruowanie treści na bloga, poszukiwanie interesujących chwytliwych tematów, wreszcie używanie języka korzyści w treściach – wszystko to może sprawić, że Twój firmowy blog będzie… sprzedawał (Twoje produkty lub usługi). Jak w ciekawy i efektowny sposób prowadzić bloga? O co zadbać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Blog firmowy – najlepsze źródło merytorycznej wiedzy

Liczne raporty zachowań konsumentów internetowych wskazują, że kupujący przed dokonaniem decyzji o zakupach poszukują szczegółowych informacji o produkcie/usłudze. Blog firmowy jest w zasadzie najlepszym miejscem w którym możemy takie treści dodatkowe publikować. Dobrze poprowadzony blog nie tylko zachęci do skorzystania z naszej oferty, ale też da odpowiedzi na pytania, które stawia konsument, a to bardzo duży atut strony firmowej.

Aby się do tego jak najlepiej przygotować, należy wcielić się w potencjalnego kupującego i zastanowić o co może spytać? Co może chcieć wiedzieć? Jakie pytania może zadać? W jaki sposób przedstawić mu konkretne informacje, aby były nie tylko łatwoprzystępne, ale i przekonujące. W jaki sposób słabe strony produktu zaprezentować tak, by wydawały się neutralne lub nawet pozytywne? Wreszcie jak zdewaluować obawy użytkowników? Warto w ciekawy sposób przedstawić atuty produktu i korzyści płynące z jego zakupu. Co więcej – jeśli produkt jest nietypowy, dzięki treściom na blogu możemy dopiero stworzyć potrzebę zakupową – wymaga to nie lada kreatywności, ale ewidentnie działa.

Tekst który przygotowujesz na swojego bloga nie jest tekstem stricte o Twoim produkcie, ale Twój produkt/usługa jest rozwiązaniem, które zaproponujesz w odpowiedzi na dany problem/sytuację. Dla przykładu – matka poszukuje inspiracji na przyjęcie urodzinowe swojego dziecka – większość mam na etapie planowania nie wpisze w wyszukiwarkę frazy np. maszyna do waty cukrowej czy piniata. Wpisze frazę 'impreza urodzinowa inspiracje' lub coś tego typu. Twoim zadaniem jest przygotować fantastyczny tekst nasycony frazami związanymi z danym zagadnieniem (oczywiście ze smakiem i rozsądkiem), tekstu nasyconego emocjami, w którym delikatnie „przemycisz” swój produkt, czyli na przykład wspomnianą piniatę czy maszynkę do robienia waty cukrowej. Oczywiście możesz wspomnieć również o innych produktach, jednak nie polecaj na swoim blogu konkurencji – to chyba jasne 🙂

Inna sprawa, że jeśli jesteś producentem, Twoim produktem pewnie handlują też inni dystrybutorzy. Wszystkim dostarczasz czegoś na kształt opisu produktu czy też opisu technicznego, prawda? Twoja strona musi się wyróżniać – blog daje Ci możliwość rozszerzenia tego opisu o fakty i informacje mniej formalne. Potencjalni kupcy będą Ci wdzięczni za tą wiedzę.

Blog firmowy sposobem na strategię długiego ogona

W pozycjonowaniu jedną z ciekawszych strategii jest tzw. długi ogon. Działania określane tym mianem pozwalają na pozyskanie dużej ilości ruchu rozproszonego – nie przyciągasz na swoją stronę wyłącznie tych użytkowników, którzy wpisują najważniejszą frazę, ale również tych którzy wpisują frazę bardzo konkretną i sprecyzowaną. Pozostając w tematyce imprezy dla dzieci, twoją frazą główną będą np. akcesoria na kinderbal czy akcesoria na przyjęcia dziecięce – konkretną i bardzo sprecyzowaną frazą natomiast będzie np. piniata Lama różowo-zielona.

Załóżmy, że dzięki frazie głównej uda ci się pozyskać 1000 wejść osób „ogólnie” zainteresowanych tematem, z czego np. 10 zrobi zakupy (oczywiście pod warunkiem, że w wyszukiwarce zajmujesz wysoką pozycję na tą frazę) – w przypadku długiego ogona, przy dobrej pozycji na frazę szczegółową wejdzie przykładowo 50 osób (tylko), ale będą to osoby, które szukają dokładnie tego produktu – jest więc duże prawdopodobieństwo, że jeśli masz dobrą cenę i warunki handlowe, większość z nich zrobi zakupy właśnie u Ciebie. Ostatecznie zatem długi ogon może przynieść większe korzyści, niż fraza główna (przynajmniej zanim uda Ci się osiągnąć wysokie pozycje na konkurencyjne frazy główne).

Blog firmowy daje w tym aspekcie ogromne pole do popisu – w zasadzie masz tutaj nieograniczone możliwości, a dzięki dobrze stworzonym i zaplanowanym tekstom, będziesz w stanie wypromować większość swoich produktów/usług.

Blog firmowy jako pomysł na linkbuilding

Jeśli Twój blog firmowy jest ciekawy, autentyczny, nowatorski i nie jest przygotowany czysto pod sprzedaż, a zawiera głównie treści poradnikowe z ewentualną sprzedażową wstawką, istnieją duże szanse na to, że uda ci się dzięki niemu pozyskać sporo linków zwrotnych, tzw. backlinków. Jeśli Twoje treści będą cenne, inni chętnie będą się nimi dzielić, a Ty pozyskasz dzięki temu linki. Możesz wzmagać ten efekt podejmując pewne działaia, zachęcając do współpracy inne podmioty (inne strony, blogi etc.) – efekt będzie jeszcze lepszy.

Przyrost contentu – sposób na Google

Nie od dziś wiadomo, że strona, która „żyje”, jest oceniana przez wyszukiwarkę Google lepiej, niż ta, która została raz stworzona i „po prostu jest”. Jeśli na stronie regularnie przybywa contentu, a podstrony z treściami indeksują się, poza wyżej wymienionymi korzyściami, pojawiają się kolejne – wirtualne brawa od Googla. Google i jego algorytmy doceniają przyrost i regularne pojawianie się nowej cennej treści – oczywiście nie może to być seo-bełkot stworzony wyłącznie po to, by naładować kolejne podstrony frazami. Treści muszą być wartościowe, odpowiednio długie (minimum 2500-3000 znaków, jednak obowiązuje zasada, że im więcej, tym lepiej) i interesujące dla czytelnika – jeśli Google wie, że te treści są pomocne – zaplusujesz dodatkowo.

Dobra strona internetowa musi żyć i się rozwijać, powinno na niej przybywać contentu różnego typu i to regularnie.

Blog podstawą budowania relacji

Prowadzenie bloga, na którym możesz pozwolić sobie na nieco lżejszą formę komunikacji, jest doskonałym narzędziem budowania relacji. Dzięki niemu możesz wejść na zupełnie inny level kontaktu z klientem – klient nabiera do Ciebie zaufania, wie, że w razie pytań i wątpliwości (oczywiście nie rozterek życiowych, a spraw z zakresu twoich usług czy asortymentu) może zawsze liczyć na wsparcie u Ciebie. Z tego wsparcia, jeśli będzie wyrażone na blogu, na przykład w formie odpowiedzi na pytanie użytkownika, skorzystają też inni, którzy to docenią. Dzięki dobrym, mocnym, nowatorskim treściom zyskujesz jako autorytet, stajesz się swego rodzaju ekspertem, do którego chętnie będą wracać czytelnicy.

Blog – tanie promowanie

Ostatni powód dla którego warto prowadzić blog o którym chcemy dzisiaj napisać to jego cena – wszystkie powyższe atuty bloga możesz wykorzystywać dzięki treściom, które są…po prostu tanie. Oczywiście wiele zależy od tego czy bloga poprowadzisz samodzielnie lub zlecisz to firmie zewnętrznej oraz jak dużo treści uda się regularnie Tworzyć. Jeśli nie masz lekkiego pióra, nie wiesz jak się za to zabrać, nie masz pomysłu i nie wiesz jak inspirować swoich potencjalnych klientów – nie zadręczaj się i oddaj to w ręce profesjonalistów. Tworzenie treści to dla profesjonalnego copywritera przysłowiowa bułka z masłem – niezależnie od zagadnienia i tematu, zawsze znajdzie się copywriter, który poczuje się mocno w Twoim temacie i tchnie życie w Twojego firmowego bloga.

Masz obawy, czy osoba z poza firmy podoła prowadzeniu bloga firmowego? Rozumiemy to, to naturalny odruch. Możemy jednak zapewnić, na podstawie wielu lat współpracy z copywriterami, że nie musisz się obawiać. Zamawiając treść na zewnątrz dostajesz dobry, odpowiednio wykreowany i przygotowany pod pozycjonowanie content.

Chcesz prowadzić bloga firmowego ale nie masz na niego pomysłu? Brakuje Ci inspiracji? Skontaktuj się z nami – stworzymy dla Twojej firmy niepowtarzalnego, merytorycznego bloga, który pomoże ci zbudować odpowiednią relację z Klientami, a w konsekwencji podnieść sprzedaż – ZAPRASZAMY