Pozycjonowanie stron to oszustwo? – historia naszego klienta

pozycjonowanie stron oszustwo?

Czy pozycjonowanie stron to oszustwo? Tak mógłby powiedzieć klient, który trafił pod moje skrzydła klila late temu(brak dokładnej daty, ze względu na anonimowość klienta).

Dzięki poczcie pantoflowej, zgłosił się do nas klient, który został oszukany przez firmę „E”(tak ją nazwijmy), która to firma zaoferowała naszemu przyszłemu klientowi, stworzenie strony internetowej oraz jej pozycjonowanie.

Sytuacja klienta:
W momencie kontaktu telefonicznego z firmą „E”, klient rozwijał swój biznes za zachodnią granicą, chcąc wrócić do Polski, aby tutaj kontynuować dalszy rozwój swojej firmy. Ze względu na bogatą wiedzę na temat reklamy w internecie i namacalne dowody na to, że pozycjonowanie strony naprawdę działa, zdecydował się na ofertę firmy „E”, ponieważ Pani wyszkolona w sprzedaży telefonicznej zapewniła, że stworzą dla niego najlepszą stronę i wypozycjonują ją na wysokie miejsca.

Efekty prac pozycjonerskich

Po 8 miesiącach, gdy gorący okres w biznesie klienta nieco minął, klient postanowił dokładniej przyjrzeć się efektom pozycjonowania jego strony przez firmę „E”. Łączny koszt już kilkunastu tysięcy wiązał się z miernymi efektami, w postaci 44 miejsca na ważną dla niego frazę i poniżej 20 pozycji na frazę lokalną, która była absolutnym priorytetem, ze względu na dalsze plany rozwoju działalności.

Słabe wyniki pozycjonowania, umowa długoterminowa, co dalej?

Po 8 miesiącach, klient telefonicznie kontaktuje się z firmą „E”, aby zapytać dlaczego są tak słabe wyniki, oraz dlaczego jego strona internetowa nadal wygląda jak …., mimo iż we wcześniejszym terminie obiecali wdrożyć poprawki. Poprawki w stronie internetowej wiązały się z tym, iż klient wskazywał firmie „E” palcem, co dokładnie mają zrobić. Ze strony firmy pozycjonującej witrynę, padły obietnice: „zajmiemy się tym bardzo szybko, przekazując Pana prośby do naszych najlepszych grafików”.

Po upływie kolejnego miesiąca, klient zauważa iż wprowadzonych poprawek nadal nie ma, wtedy decydując się na poważniejszy ton rozmowy z opiekunem jego strony, wymusza na firmie „E”, aby jak najszybciej wprowadziła obiecane poprawki.

Efekt? Firma „E” przesyła w 99% starą wersję strony, zmieniając na całej stronie jedynie kolorystykę wybranego napisu. Na oburzenie klienta odpowiadają „Panie …, nad poprawkami do Pana strony internetowej pracowali nasi najlepsi graficy”.

Ewidentne oszustwo ze strony firmy pozycjonującej, co dalej?

Po kontakcie klienta z nami, postanowiliśmy wraz z Nim udać się do prawnika, aby na podstawie umowy znaleźć wyjście z obecnej sytuacji, poprzez rozwiązanie umowy ze wspomnianą firmą, dotyczącą pozycjonowania strony.

Adwokat nie pozostawił żadnych złudzeń: „jest to umowa, która daje Panu marne szanse na wygraną w sądzie, ponieważ nie jest w niej szczegółowo zapisane, co ze strony firmy „E” zostanie zrobione. Strzępki informacji o wymaganiach odnośnie stronie internetowej. Jeżeli weźmiemy pod uwagę temat pozycjonowania strony, to w umowie zawarte zostało tylko hasło „pozycjonowanie strony”, tak aby pod tym kątem również nie mógł pan im nic zarzucić”.

Klient zdał sobie sprawę, że ewidentnie został oszukany, a dokładniej podpisał dokument, który nie dawał jemu żadnych szans, na szybkie odzyskanie straconych kilkunastu tysięcy złotych lub części wydanych pieniędzy.

Zakończenie współpracy odnośnie pozycjonowania, wybór mniejszego zła

Klient po konsultacji z prawnikiem, decyduje się na zapłatę ostatnich dwóch faktur (kwota w porównaniu do rozpoczęcia sprawy sądowej, wszelkich opłat z nią związanych, oraz teoretycznego czasu toczącej się sprawy, wygląda na bardzo małą karę za współpracę z firmą „E”).

Efekt współpracy klienta z naszą firmą odnośnie pozycjonowania

Na prośbę klienta, który nie chciał współpracować z żadnymi obcymi firmami, agencjami i innymi tego typu tworami, sprawdziliśmy historię domeny, m.in. jakość linków prowadzących do strony internetowej klienta, działania konkurencji (czy mamy szansę osiągnąć zadowalające pozycje w miarę krótkim czasie) i postanowiliśmy, że zaprojektujemy nową stronę internetową, pod nową domeną, z nowym logiem, tak aby całkowicie odciąć się od wizerunku klienta, który firma „E” stworzyła jemu dotychczas – czyli wizerunek firmy lat 80-tych (na miarę grafiki z gry Mario, na konsoli Pegasus).

Szczęście klienta może polegać wyłącznie na tym, że nie zaczął promować swojej firmy na trwałych nośnikach, takich jak oklejenie samochodu, billboardy na terenie wybranych miast, odzież z logiem firmy i adresem strony internetowej, oraz różnego rodzaju poligrafia w stylu teczek i wizytówek, ponieważ straty mogłyby sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak zabezpieczyć się przed oszustami w pozycjonowaniu?

  • ustalić z firmą pozycjonującą jasne warunki promocji strony, m.in. poprzez określenie długości umowy, formy jej wypowiedzenia, oraz fraz, na które strona ma zostać wypozycjonowana,
  • otrzymaną umowę skonsultować z prawnikiem (sprawdzić czy najważniejsze wymagania są w niej zapisane, czy zgadzają się z założonymi wcześniej ustaleniami),
  • nigdy nie podpisywać umowy długoterminowej,
  • umowa powinna zawierać wypowiedzenie maksymalnie 3 miesięczne wypowiedzenie
  • nie dać sobie wmówić, że umowa długoterminowa to zabezpieczenie dla firmy pozycjonującej, ponieważ muszą ponieść wysokie koszty pozycjonowania, m.in. poprzez dokładny audyt itd itp – nikogo to nie obchodzi, to problem firmy pozycjonującej,
  • zachować chłodny umysł, podczas ustalania warunków i patrzyć na swój interes, zostawiając sobie realną furtkę do szybkiej rezygnacji z usług pozycjonowania danej firmy,
  • przedstawić prawnikowi powyższe wymagania, które ma zawierać umowa odnośnie pozycjonowania.

Profesjonalne pozycjonowanie strony klienta

Krótko o efektach współpracy z nami: Po 7 miesiącach od rozpoczęcia pozycjonowania strony klienta przez nas, witryna internetowa w wynikach lokalnych znajduje się odpowiednio na 1 miejscu (w najważniejszym dla klienta punkcie na mapie), oraz 5 miejscu w mieście oddalonym o ponad 100 km. Ogólne frazy rosną i najważniejsza z nich zbliża się do drugiej dziesiątki w skali ogólnopolskiej. Klient skomentował efekt naszej pracy w następujący sposób:

Płacę tyle, ile płaciłem u nich, jednak u Was są efekty i jestem na 1 pozycji w miejscu, w którym znajduję się stacjonarnie. Wygryzłem konkurencyjną firmę, która lokalnie istnieje ponad 12 lat. Jestem bardzo zadowolony z jakości Waszych usług.”

Nigdy nie będziemy z siebie w 100% zadowoleni, taką mamy naturę, lecz takie słowa dla nas oznaczają, że to co robimy, robimy dobrze, nie kłamiąc klienta że profesjonalne pozycjonowanie kosztuje 600 zł miesięcznie.

Dodatkowe materiały znajdziecie Państwo na:
TTV materiał Video (2012 rok)
Seo Sklep – wpis na blogu (2018 rok)