Płatność za efekt – czyli jak oszukiwać na pozycjonowaniu – krótko i na temat

Płacisz wyłącznie za efekt – mniej więcej tak brzmi hasło jednej z agencji interaktywnych po zachodniej stronie Polski.

W praktyce wygląda to następująco:

a) Nieświadomemu klientowi (który uważa, że powierza pozycjonowanie specjalistom) przedstawia się teoretycznie atrakcyjne frazy, wmawiając że te z niższą liczbą wyszukiwań, muszą wspierać w pozycjonowaniu słowa kluczowe z najwyższą liczbą miesięcznych wyszukiwań, co za tym zazwyczaj idzie z najwyższą konkurencyjnością.

b) Frazy z najniższą konkurencją (najłatwiejsze do szybkiego wypozycjonowania) w rezultacie przedstawia się w umowie jako frazy rozliczeniowe z Klientem, nie informując umowie o tym klienta w sposób jednoznaczny, lub wpisuje się je jako 100% wyznacznik do rozliczeń za efekt pozycjonowania z klientem.

c) Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy długoterminowej (to już wersja hard) i zalanie strony niskiej jakości linkami, na zasadzie „jak się uda, to wyciśniemy z klienta kilka tysięcy w roku tanim kosztem”, a jak się nie uda to niestety trzeba będzie trochę popracować. Bez względu na wybraną formę, bardzo łatwo wypozycjonować frazy, których nikt nie wyszukuje. Dodatkiem jest bardzo atrakcyjna cena: poniżej 1000 zł netto miesięcznie, a może być to nawet połowa tej kwoty.

d) Agencja osiąga minimalny efekt: bezkonkurencyjne frazy są w top 10, mocno konkurencyjne poniżej top 10, a klient płaci i nie ma z tego żadnych sensownych kontaktów, telefonów, a co za tym idzie dochodów.

Stosując taką praktykę, agencja jest świadoma że tego typu zagrywki odbiją się na jej opinii w internecie, więc kilka lat trwa zabawa kosztem klienta, po czym następuje zmiana nazwy firmy i kupuje się masowo opinie o firmie z nową nazwą, odpowiadając na pochwały fałszywych, sztucznych kont.

Szacowany zysk z pozyskanego w ten sposób klienta: od 7000 złotych netto rocznie (w przypadku strony internetowej).
Straty klienta: finansowe, brak możliwości pozycjonowania strony przez inną firmę w tym samym czasie (firma przez minimum 12 miesięcy nie istnieje w Internecie).