Pozycjonowanie sklepu internetowego Zielona Góra

Jak wybrać firmę do pozycjonowania sklepu?

Niestety, nie ma złotej reguły. Jest to pytanie przynajmniej za kilkanaście tysięcy złotych, bo tyle można zaoszczędzić jeśli uda się Państwu wybrać odpowiednią firmę. Czytanie opinii o danych firmach jak najbardziej pomaga, lecz jest to tak bogaty finansowo biznes, że często negatywne opinie wystawia konkurencja (proszę wziąć na to poprawkę).

Jedna rada stanowi jednak żelazny punkt: Lepiej zapłacić trochę więcej (często są to naprawdę mało znaczące kwoty), ale zachować możliwość wypowiedzenia umowy z okresem miesiąca czasu. Stanowcze NIE dla umów długoterminowych.

Realna sytuacja: Firma X umawia się z Państwem na pozycjonowanie sklepu internetowego, z umową na okres 12 miesięcy, za cenę okazyjnie niską, powiedzmy 300 zł miesięcznie. W rzeczywistości firma nie musi osiągnąć pozycji nawet w drugiej dziesiątce wyników, a zarobi na Państwa firmie 3600 zł (12 miesięcy x 300 zł). W tym momencie nie możecie Państwo zerwać umowy, ponieważ podpisaliście Państwo cyrograf na 12 miesięcy, czyli często jest tak, że płacicie Państwo za nic (lub za 40 i 80 miejsca w wyszukiwarce). Klienci nie widzą Państwa sklepu w wyszukiwarce, nie możecie zerwać umowy z firmą pozycjonującą sklep, oraz nie może pozycjonować sklepu druga firma jednocześnie (proszę dokładnie czytać umowy, warto poświęcić 20 minut, aby to zrobić).

seo zielona góra

Korzyści z pozycjonowania sklepu internetowego

Typowe punkty, które można znaleźć w sieci, jako argumenty przemawiające za pozycjonowaniem, to:

1.Wzmocnienie pozycji marki na rynku: Warto zadać pytanie „co autor miał na myśli” – czyli na jakim rynku? Rynku internetowo-wyszukiwarkowym, czy rynku stacjonarnym lub prestiżu firmy? Niestety pozycjonowanie marki i pozycjonowanie produktu, to dwa różne światy. Na początku jednak dobrym krokiem jest zadbanie o lokalnych klientów stacjonarnych i klientów z Sieci, którzy mogą udać się do sklepu, aby obejrzeć pożądany towar. Tego typu wymagania spełnia w 100% pozycjonowanie lokalne sklepu internetowego, czyli np. w danym mieście.

2.Kreowanie profesjonalnego wizerunku sklepu: Jak najbardziej pozycjonowanie sklepu wzmacnia jego prestiż, w szczególności jeśli sklep pojawi się w wynikach organicznych wyszukiwarki (niektórzy twierdzą, ze reklama w adwords to pozycjonowanie), jednak bańka może pęknąć jeśli sklep internetowy nie ma profesjonalnego wizerunku graficznego, co wtedy Panie i Panowie teoretycy?

3.Większa rozpoznawalność marki wśród klientów: Większa rozpoznawalność sklepu zapewne, jednak czym w tym przypadku jest marka? Można powtórzyć: pozycjonowanie marki, a pozycjonowanie produktów z oferty to dwa różne światy.

4.Zwiększenie liczby klientów: Zapewne tak, jeśli pozycje sklepu w wyszukiwarce będą wysokie na często wyszukiwane frazy przez klientów (słowa, zdania wpisywane do wyszukiwarki), wtedy liczba odwiedzin sklepu będzie większa, ale klientów? Tutaj już pojawia się kwestia przygotowania sklepu, ważnych i wiarygodnych informacji itd. – na tej podstawie, klient może zdecydować się na zakup i dopiero po nim stanie się klientem (jednorazowym lub stałym).

Prawdziwe korzyści: Pozycjonowanie sklepu ma za zadanie zwiększyć jego widoczność (i widoczność oferowanych produktów przez sklep) w wyszukiwarce i zwiększyć odwiedziny potencjalnych klientów, którzy nie muszą dokonać zakupu w sklepie internetowym, a tak się stanie jeśli będzie on mało atrakcyjny lub mało wiarygodny, gdy brakuje opinii na temat zakupów dotychczasowych klientów. Profesjonalne pozycjonowanie zapewni lepszą widoczność sklepu (i jego zawartości) w Sieci, przyciągnie nowych klientów (przejdą nas stronę sklepową), jednak nie zagwarantuje sprzedaży – proszę przeczytać 3 razy, aby zapamiętać.

Treści: Użyteczny opis produktu, tytuły produktów w sklepie i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości

Pozycjonowanie sklepu internetowego należy zacząć od tego, co klient może zrobić samemu – przygotować oryginalne opisy sprzedawanych produktów oraz swojego asortymentu w sklepie, które to opisy nie mają charakteru sprzedażowego, a bardziej posiadają charakter informacyjny. Jednak przygotowując opisy produktów, należy wziąć pod uwagę wymagania klienta, nie wyszukiwarki, ponieważ to klient będzie dokonywał zakupów.

Jeśli chcemy zadowolić i klienta i wyszukiwarkę – należy przygotować wspomniany opis produktu, a w tytule wyszukiwarki dokładnie nazwać produkt, który sprzedajemy. Są to wstępne podstawy, które trzeba zachowywać zawsze. Oczywiście zdarzyć się może, że sprzedajemy kosmetyki, a dokładniej perfumy z których oryginalnością jest coraz gorzej, jeśli rozchodzi się o jakość sprzedawanych produktów w perfumeriach online. Jako klient zapewne chciałbym przeczytać, jak sprawdzić oryginalność produktów, jak sprawdzić oryginalność danego produktu i dlaczego mam uwierzyć, że sklep sprzedaje produkt oryginalny.

Na opis produktu składa się również dobrej jakości zdjęcie, które pokaże klientowi co tak właściwie kupuje. W tym przypadku czasami występują drobne detale, które pozwalają odróżnić oryginalny towar od podrobionego produktu lub różnicę między modelami, co zazwyczaj klient może zauważyć na zdjęciu (np. w przypadku zegarków, nikt raczej nie pamięta że szukany zegarek miał model cts-1151, a bardziej funkcjonalny okazuje dokładny design sprzedawanego produktu).

Warto zwrócić uwagę na pozycjonowanie konkretnych produktów, które często są wyszukiwane przez osoby, które wiedzą czego szukają, tzn. dokładnie danego modelu, np. aby porównać ceny lub wyszukać inne, ciekawe informacje i opinie na temat danego produktu.

 

pozycjonowanie sklepu internetowego zielona góra

Co wpływa na pozycję sklepu internetowego w wyszukiwarce?

Odpowiednia optymalizacja sklepu (główne zadanie firmy pozycjonującej),

dobór słów kluczowych (zgodnych ze sprzedawanym opisem produktów – częściowo zdanie firmy pozycjonującej i właściciela sklepu). Warto dbać o aktualizację słów kluczowych, wraz ze zmieniającym się asortymentem sklepu, często w porozumieniu z firmą pozycjonującą (warto sprawdzić zapisy umowy), ponieważ czasami tego typu zmiany muszą być zgłaszane do firmy, która pozycjonuje sklep internetowy,

przygotowanie opisów meta dla strony głównej i podstron sklepu internetowego oraz odpowiedni i oryginalny opis dla oferowanych produktów (nie przepisanie opisu z pudełka, lub z innej strony). Każda strona w sklepie, powinna zawierać oryginalny opis (inny, niż reszta podstron w sklepie),

sygnały z sieci społecznościowych (social media),

unikalna, bogata treść znajdująca się na łamach całego sklepu. Bez powielania opisów, odpowiednie użycie znaczników h1-h6 (gdzie h1 to tytuł główny, niepowtarzalny na danej stronie – ważna kwestia dla robotów wyszukiwarek),

linkowanie wewnętrzne w sklepie – jeden produkt może być połączony z drugim. Sprzedając szaliki w sklepie, można odnieść się do podobnej kategorii, podobnego produktu, lub powiązać daną stronę z podobną stroną, która może przekazać dodatkowe (ważne) informacje klientowi,

prawidłowe podpisywanie zdjęć – wypełnianie znaczników alt, na temat tego co przedstawia dany produkt „np. szalik szary 001 + nazwa marki”,

łatwa nawigacja i proste poruszanie się po sklepie, oraz odpowiednie nazwanie kategorii zgodnie z oferowanymi produktami. Im struktura strony jest bardziej przejrzysta, tym lepiej dla sklepu, klientów oraz robotów wyszukiwarek.

Oprócz standardowych (powyższych rzeczy), warto budować cały content strony, czyli wypełniać sklep internetowy wartościowymi artykułami i wpisami, oczywiście ściśle związanymi z daną branżą – tutaj bardzo przydaje się blog, który pozwoli na wyjaśnienie klientowi wszelkich szczegółów odnośnie produktów, oferowanych marek, a także pozwoli potencjalnemu kupcowi na znalezienie wartościowych informacji (tylko takie powinien zawierać blog). Dzięki temu zabiegowi budowany jest profesjonalizm firmy, pokazujący klientowi że „wiemy co robimy”. Blog dodatkowo wpływa na tzw. długi ogon pozycjonowania, a także pozycjonuje dosyć dobrze niszowe frazy, a raczej zdania które klient wpisuje do wyszukiwarki, a o których sprzedawcy często by nawet nie pomyśleli.

Pozycjonowanie sklepu internetowego w 5 krokach

Podsumowując w 5 krokach:

1.Dobra optymalizacja sklepu internetowego + dostosowanie pozycjonowania do zmieniających się algorytmów google (zadanie firmy pozycjonującej sklep).

2.Pozyskiwanie wartościowych linków prowadzących do serwisu (media społecznościowe, fora wyłącznie tematyczne, blogi tematyczne i inne źródła, które nie odbiegają od branży oferowanych produktów).

3.Udzielanie się w imieniu sklepu w portalach branżowych, odpowiednich mediach społecznościowych (często tam klienci szukają opinii na temat produktów).

4.Dbanie o profesjonalną i szybką obsługę klienta, którzy w podziękowaniu wyrażą swoje zadowolenie (lub wręcz przeciwnie) w Sieci w programach typu opineo.

5.Wzbogacanie zawartości sklepu poprzez wprowadzanie wartościowych treści (wpisy, artykuły) dla klienta na stronie (blog, aktualności + social media.

„Content is King”