Odpowiedni dobór słów kluczowych dla stron i sklepów internetowych

Złe (początkowo) rozwiązanie: Klient zakładający sklep internetowy związany z wyposażeniem łazienek, chciałby konkurować o pierwsze miejsce w Google z takimi markami jak np. Castorama. Teoretycznie jest to możliwe, ale praktyka okazuje się mało możliwa. Dobór fraz: słowa kluczowe bardzo ogólne, pozycjonowane na rynek ogólnopolski, związane z oferowanymi produktami: „kabiny prysznicowe”, „grzejniki”, „wanny”.

Dobre (początkowo) rozwiązanie: Wybór mniej konkurencyjnych fraz np.: grzejniki + dowolne miasto lub jeśli koniecznie wybór musi paść na rynek ogólnokrajowy, lepszym rozwiązaniem jest podanie dokładniejsze podanie nazwy grzejnika i firmy, np. „grzejnik łazienkowy Deco”.

Sięgając nieco głębiej, warto przeanalizować drugi przykład z branży usługowej:

Dobre (początkowo) rozwiązanie: Oferując oprogramowanie dla sklepów internetowych, warto skoncentrować się na frazach związanych z „budową”, „projektowaniem”, „tworzeniem” sklepu lub sklepów internetowych. Tego typu frazy szukają potencjalni klienci, którzy są zainteresowani wdrożeniem sklepu internetowego dla swojego biznesu. Idąc dalej, warto zacząć od własnego podwórka i pozycjonować frazy dla klientów z danego miasta lub województwa, np.: „tworzenie sklepu internetowego zielona góra”, „tworzenie sklepów internetowych zielona góra”, „projektowanie sklepów internetowych lubuskie”.

Złe (początkowo) rozwiązanie: Wybór bardzo ogólnych fraz typu „sklepy internetowe”. Warto się tutaj zastanowić czy nawet wspomniana fraza + miasto lub województwo jest dobrym rozwiązaniem. Klient wpisując do wyszukiwarki „sklepy internetowe zielona góra” może mieć na myśli listę sklepów internetowych, które działają na terenie Zielonej Góry…nie mówiąc już o pomysłach na pozycjonowanie samej frazy „sklepy” – a z takimi pomysłami również można się spotkać.

Podsumowując: Warto dokładnie określić rynek, na którym chcecie Państwo promować swój biznes, oraz początkowo ukierunkować się na frazy mniej popularne, z mniejszą wyszukiwalnością (np. 30 miesięcznie), ale które będzie łatwiej wypozycjonować i które szybciej przyciągną klientów do Państwa sklepu. Mniejsza wyszukiwalność, to zazwyczaj mniejsza konkurencja i łatwiejsze do wypozycjonowania frazy. Po wykorzystaniu wszystkich możliwości na rynku lokalnym, warto zastanowić się nad następnym krokiem czyli pozycjonowaniem ogólnokrajowym.

Inną sytuacją jest sytuacja, w której miesięcznie wyniki wyszukiwań oscylują na granicy minimum, wtedy często jedynym rozwiązaniem jest promocja ogólnopolska.