Jak reklamować sklep internetowy w Sieci?

Dobór odpowiedniej formy reklamy powinien rozpoczynać się od określenia wymagań odnośnie danego biznesu. Można postawić wyłącznie na szybki efekt w wyszukiwarkach i zainwestować środki na promocję strony lub sklepu internetowego w Google Adwords, gdzie płatność odbywa się poprzez doładowania typu prepaid i reklama jest wyświetlana do momentu, aż nie wygasną środki na doładowanym koncie. Bardziej naturalnym i tańszym sposobem z perspektywy czasu (chociaż oczekiwanie na efekt jest minimum kilkumiesięczne, w zależności m.in. od działań konkurencji) jest pozycjonowanie danej strony internetowej, lecz nie jest już tak elastyczne dla obsługi przez właściciela sklepu jak Adwords.

W obu przypadkach należy dokonać wyboru fraz, słów kluczowych które będą promowały sklep, np. przy tworzeniu sklepów internetowych mogą to być frazy: tworzenie sklepów internetowych Zielona Góra, sklepy internetowa Zielona Góra. W przypadku adwords, stawki za jedno kliknięcie przy tego typu frazach mogą sięgać nawet 8-13 zł netto (Google w fakturach nie dolicza vatu).

Dlaczego Adwords jest „drogie”?

Odwieczne pytanie. Patrząc na koszt inwestycji w pozycjonowanie strony, czyli koszt reklamy z długim czasem realizacji, czyli długoterminową inwestycję, wspomniana stawka 7-8 zł netto i tak nie jest stawką wygórowaną. Za 700-800 zł otrzymujemy w zamian 100 przejść na stronę potencjalnych Klientów. Płatność odbywa się za konkretny efekt, a przy ustaleniu najwyższej stawki na tle konkurencji (która też reklamuje się w adwords), można osiągnąć najwyższą pozycję, bez oczekiwania na efekty.

Czym różni się adwords od pozycjonowania?

Można odpowiedzieć krótko: Kosztem i szybkim efektem.

W obu przypadkach należy dobrać frazy kluczowe, które będą promocją danego biznesu. Następnie w przypadku pozycjonowania, należy wybrać firmę zajmującą się profesjonalnym pozycjonowaniem sklepów lub stron (co jest dosyć trudnym zadaniem), a następnie podpisać umowę (oby nie długoterminową). Przy wyborze firmy od pozycjonowania warto zostawić dla siebie tzw. „furtkę”, która pozwoli na rezygnację w przypadku niezadowolenia z usług. Taką możliwość można uzyskać podpisując umowę na czas nieokreślony z miesięcznym lub dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia i tego typu umowy z całą pewnością polecamy.

różnica pomiędzy pozyconowaniem a google adwords

Blog na łamach sklepu internetowego

Blog, czyli miejsce do tworzenie różnego rodzaju wpisów, artykułów którego dobrze dobrane tematy potrafią przyciągnąć dodatkowy ruch, potencjalnych Klientów do sklepu internetowego. Jest on dobrym przykładem, a raczej miejscem na pokazanie profesjonalizmu swoich usług lub opisu jakości swojego sklepu internetowego czy produktów. Idealne miejsce na pokazanie Klientom, że prowadząc sklep internetowy wiemy co robimy.

Znamy się na produktach które sprzedajemy, opisując ich wady i zalety, zapowiadając promocję produktów oraz przeprowadzając różnego rodzaju recenzje np. w przypadku sprzedaży elektroniki. Ważne, aby wpisy były sensowne i systematyczne, bez tworzenie postów o tym samym na trzy różne sposoby lub stosowania metody „kopiuj – wklej”, zmieniając tylko wybrane słowa w tekstach. Naturalne, oryginalne teksty lub wcale. Blog jest dobrym miejscem na kreowanie się jako eksperta w danej dziedzinie sprzedaży określonego produktu.

Kanał YouTube – idealne miejsce do promocji sklepu internetowego poprzez obraz

Portal internetowy, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Do nagrania najzwyklejszego filmu potrzebna jest często kamera z telefonu i w miarę dobra jakość dźwięku. Zakładając kanał na YT, warto aby jego nazwa była zgodna z nazwą sklepu internetowego. W opisie wrzuconego filmu reklamującego dany produkt, warto umieścić link do danego produktu w sklepie, aby użytkownik (potencjalny Klient) mógł przejść bezpośrednio do danego towaru i go zakupić. Warto również uzupełnić profil na kanale w logo sklepu, adres oraz formy kontaktu bezpośredniego.

Na YouTube można udostępniać wszelkiego rodzaju recenzje, przemyślenia na temat produktów, danych marek, odpowiedzi dotyczące częstych pytań Klientów sklepu internetowego. W miarę dobry jakościowo plik (którego minimum zapewniają nowe telefony), oraz ciekawy temat – to wszystko co jest potrzebne do tworzenie interesujących filmów w YouTube.

Google Zakupy (Google Shopping)

Reklamy Google, które wyświetlają się zazwyczaj w okolicach reklam adwords. Zawierają m.in.: Nazwę reklamowanego produktu, cenę, link bezpośredni do produktu w sklepie internetowym, oraz miniaturę obrazu danego produktu. W przeciwieństwie do Google Adwords, nie trzeba wybierać słów kluczowych, a jedynie kategorie produktowe w których będą wyświetlały się reklamowane towary sklepu.

 

google zakupy promocja sklepu internetowego

W przypadku wyboru formy reklamy poprzez pozycjonowanie, warto zapytać o przybliżony okres osiągnięcia celów. Żadna (uczciwa) firma pozycjonerska, nie zagwarantuje Państwu dokładnej daty osiągnięcia wyników, ponieważ jest to niemożliwe, możliwe jest natomiast określenie przybliżonego terminu (np. od 8 do 12 miesięcy).

W pozycjonowaniu trzeba czekać na efekty i nie ma tutaj znaczenia ile razy użytkownik kliknie w reklamę, jednak w przeciwieństwie do adwords, trzeba uzbroić się w czas i kontrolować ruchy działań danej firmy pozycjonerskiej. W przypadku adwords, w pełni samodzielnie można kontrolować daną reklamę, zmieniając słowa kluczowe promujące dany sklep internetowy, wyłączyć reklamę jeśli biznes jest biznesem sezonowym, ale oczywiście tego typu możliwości mają swoją cenę, które czasami mogą okazać się droższe od pozycjonowania nawet o 30%.

Remarketing w sklepie internetowym

Nadal wyświetlaj reklamy sklepu użytkownikowi, który opuścił mój sklep. Ogólnie i w najkrótszy sposób tak można przedstawić zasadę działania remarketingu. Remarketing pozwala na dalsze wyświetlanie oglądanych w sklepie produktów np. w portalu YouTube, gdy użytkownik opuści sklep i przejdzie do wspomnianego portalu.

Oczywiście istnieje możliwość wyświetlenia produktów z danej kategorii, która została określona poprzez produkty, które przeglądał Klient będąc w sklepie. Mimo opuszczenia sklepu przez Klienta, reklamy nadal się wyświetlają w określonych portalach, współpracujących z Google.