Dla kogo pozycjonowanie strony internetowej jest niemożliwą opcją?

Chociaż czasami można słyszeć, że pozycjonowanie jest najlepszą inwestycją w rozwój Twojej strony internetowej (co jest oczywiście prawdą), postaramy się odpowiedzieć na pytanie „dla kogo nie jest przeznaczone pozycjonowanie” i co trzeba mieć i wiedzieć, aby ta inwestycja przyniosła efekty.

Na pozycjonowanie trzeba mieć pieniądze!

Bolesna (dla niektórych) prawda, ale tak w rzeczywistości jest. Ceny za pozycjonowanie, mogą kształtować się różnie (w zależności od firm, które oferują tego typu usługi). Są czarodzieje od ofert z allegro, olx itd. oferujący swoje usługi za 300 zł rocznie. Oprócz mitycznych ofert, firmy oferują pozycjonowanie za około 1000 zł netto miesięcznie (tutaj należy spodziewać się ofert związanych z pozycjonowaniem lokalnym), 1500-2300zł netto miesięcznie z dodatkowymi rozwiązaniami typu marketing szeptany i promocją skierowaną na rynek ogólnopolski, dla biznesu średnio konkurencyjnego. Możecie się Państwo również spotkać z ofertami za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, lecz są to rozwiązania głównie dla sklepów internetowych i dużych marek (np. firm farmaceutycznych), którzy chcą konkurować z największymi graczami na rynku ogólnopolskim.

Pozycjonowanie nie jest zapewne dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie ma pieniędzy na reklamę. Może to wydawać się oczywiste, jednak większość ludzi wyobraża sobie, że jest to koszt 300 zł rocznie, co jest następstwem przesłania bzdur krążących po Internecie m.in. w różnych portalach sprzedażowych, którzy oferują pozycjonowanie nie mając żadnej styczności z prawdziwym „pozycjonowaniem”.

Od czego zależy cena pozycjonowania?

Koszty pozycjonowania powinny być uzależnione głównie od dwóch czynników: wielkości rynku na którym chcecie Państwo wyróżnić firmę (miasto, województwo, skala ogólnokrajowa), oraz konkurencji na danym rynku.

Dodatkowo dochodzą takie elementy jak: wiek domeny, czy też obecna jej budowa (wielkość przebudowy do przyjaznej formy dla wyszukiwarek).

Co powinna zrobić firma od pozycjonowania przed złożeniem oferty (rynek)?

Firma pozycjonerska przed złożeniem oferty, powinna zrobić rozeznanie wśród Państwa konkurencji i powinniście Państwo poznać odpowiedzi przynajmniej na podstawowe pytania:

a) Jak duża jest ścisła konkurencja – czyli konkurencja która jest na rynku od kilku lat?
b) Ile firm z danej konkurencji pozycjonuje swoje strony internetowe na danym runku (rynku, który Państwo wybraliście)?
c) Jaki ruch obecnie generuje dany konkurent – które miejsca zajmuje i jaki ruch generuje w sieci (mniej więcej ile osób miesięcznie może odwiedzić stronę lub sklep danego konkurenta)?

Dzięki tym działaniom, będziecie mogli Państwo zapoznać się z kim będziecie musieli konkurować, jak duży jest kaliber danej firmy i czy jesteście Państwo poświęcić określoną ilość środków, aby pozycjonowanie stało się sensowne.

Czy pozycjonowanie działa?

Absolutnie nikt kto mówi prawdę, nie może dać Państwu gwarancji na osiągnięcie wysokich pozycji w określonym czasie. Żadna firma nie posiada umowy z Google na tego typu działania, żadna firma nie jest certyfikowanym partnerem Google w pozycjonowaniu, ponieważ oficjalnie Google nie popiera działań pozycjonujących.

Popularnym rozwiązaniem jest pokazanie klientowi, że firma X wypozycjonowała stronę A i na tej podstawie opiera swoje dokonania. Prawda jest niestety taka, że jeśli firmie udało się wypozycjonować stronę firmy X, nie oznacza że uda się jej wypozycjonować stronę firmy Y.

Jak długo trzeba inwestować w pozycjonowanie i kiedy można oczekiwać pierwszych efektów?

Prawda jest taka, że pozycjonowanie jest bardziej maratonem w inwestycji niż biegiem na dwieście metrów. Nie istnieje w pozycjonowaniu coś takiego jak szybkie efekty. W ciągu pierwszych 5-6 miesięcy powinny się pojawić pierwsze wyniki i po tym okresie można zacząć wyciągać pierwsze wnioski odnośnie działań firmy pozycjonerskiej: czy pozycje robią progres? (porównując bieżący miesiąc i np. dwa miesiące wstecz).

To jest najważniejsze pytanie, które pokazuje że firma rzeczywiście działa w Państwa interesie. Na bardziej konkretne efekty potrzebne jest przejście pierwszego etapu, czyli 1-1,5 roku. Po tym okresie powinniście mieć Państwo sytuacje jasną odnośnie oceny danej firmy pozycjonerskiej, nawet jeśli nie jesteście w top 3 wyszukiwania.

Ocena powinna zależeć od wielkości danego rynku, wielkości konkurencji, długości działań konkurencji w pozycjonowaniu itd. Trzeba realnie patrzyć na wyniki, nie wygłaszać teorii „Ja tyle płacę, a jestem na 8 miejscu”… które do niczego nie prowadzą i wynikają wyłącznie z braku zrozumienia tematu pozycjonowania.

Jeżeli zależy Państwu na profesjonalnym, bezpiecznym (bez narażenia się na założenie przez Google filtru na stronę internetową), oraz skutecznym (progres pozycji strony w odstępie długoterminowym), zapraszamy do kontaktu. Nie obiecujemy, naszą skuteczność potwierdzają wyniki naszych klientów.