Wpływ sygnałów z Facebooka na pozycję sklepu w wynikach wyszukiwania

Czy sygnały z sieci społecznościowych mają wpływ na pozycję sklepu internetowego?

Na początku 2012 roku, Google potwierdziło wprowadzenie programu Search, który w „zamierzeniach” miał przenieść rekomendacje, sygnały społecznościowe do wyników wyszukiwania Google. Teoretycznie zgadza się to z założeniami rozwoju wyszukiwarki internetowej, która ma na celu zwiększenie swojej popularności i dokładności wyników, poprzez zapewnienie najbardziej trafnych i wiarygodnych działań dla użytkownika wyszukiwarki.

Wpływ sygnałów z sieci społecznościowych

Uczestnictwo w mediach społecznościowych typu Facebook, wymaga bardzo małych wydatków i w zdecydowanej większości małego nakładu pracy. Część osób zajmujących się profesjonalnym pozycjonowaniem twierdzi, że sygnały i odnośniki z linków społecznościowych są bardzo wartościowe dla wyników wyszukiwarek, dlaczego? W momencie gdy chcemy uzyskać potwierdzenie, że coś co udostępniliśmy jest dobre, pokazujemy to naszym znajomym. Jeśli spodoba im się dana rzecz i upublicznią to na kolejnych stronach, jest to wartościowy sygnał że coś jest bardzo popularne i prawdziwe (co za tym idzie „wartościowe”). Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za tą teorią jest fakt, w której raczej mało kto udostępnia spam swoim znajomym.

Faktem jest, że sygnały z mediów społecznościowych (w postaci „lubię to”, „udostępnij”) zazwyczaj wymagają mniej wysiłku i pochodzą z mniej zaufanych źródeł (niż chociażby publikacje prasowe w czołowych dziennikach), niosą za sobą mniejszą wagę w „oddaniu głosu na daną witrynę”, ale mimo to są nadal ważnymi głosami.

Jako dowód na to, że media społecznościowe mogą wpłynąć na wynik pozycjonowania sklepu internetowego, można podać przykład dogłębnej i zaawansowanej analizy linków z social media, poprzez interakcję użytkowników, tzn.:
W momencie gdy osoba kliknie w linku „lubię to”, a dopiero po kilku sekundach zacznie go bacznie przeglądać, może to świadczyć o słabej jakości sygnału.

Eksperci (w tym jeden z czołowych pracowników wyszukiwarki BING) statystycznie uważają, że 80% ludzi radzi się innych osób (ich opinii) przed dokonaniem zakupu m.in. w sklepach internetowych, co stanowi poważny wzrost zaufania do linków prowadzących z portali społecznościowych.