Sandbox – czas piaskownicy w pozycjonowaniu dla nowych stron ze świeżymi domenami

Każdy kto kiedykolwiek miał styczność z pozycjonowaniem stron internetowych, zauważył że w pierwszych 2 miesiącach pozycjonowania nie dzieje się nic, a w panelach statystycznych pozycjonowanych słów kluczowych widnieją miejsca poza pierwszą 100 wyszukiwań. Google zastosowało ten system, jako jeden z głównych czynników walki ze spamerami, a przynajmniej teoretycznie w taki sposób można to uzasadnić.

Dlaczego i kiedy Sandbox od Google został zastosowany?

W okolicach 2000 roku, dzięki farmom linków w sieci powiązanych ze sobą stron internetowych niskiej jakości, dane witryny w krótkim czasie potrafiły znaleźć się w topowych wynikach wyszukiwania Google, ponieważ zastosowany wtedy algorytm wyszukiwarki nie radził sobie z istniejącym problemem.

Jak długo może trwać efekt przebywania nowej domeny w piaskownicy?

Ciężko określić dokładny czas i wyliczyć dni, ale można powiedzieć iż są to pierwsze 2-3 miesiące. Oczywiście może trwać to znacznie dłużej, jeżeli nad stroną nikt nie pracuje. Warto więc ten czas wykorzystać do intensywnej pracy nad stroną, aby na starcie zacząć z przytupem. Jeżeli w tym okresie nowa domena, strona internetowa nie zdobędzie linków, roboty wyszukiwarek poczekają aż taki czas nastanie.

Jak spróbować uniknąć pobytu domeny internetowej w piaskownicy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, ale warto rozważyć zakup domeny z odpowiednią, dobrą historią. Co by się nie działo, nie warto korzystać z niedozwolonych technik (tzw. Black hat Seo), a rozwijać treści na stronie i naturalnie zdobywać linki, lecz nie w sposób masowy.