Regulamin w sklepie internetowym – co powinien zawierać i jakie konsekwencje grożą za brak regulaminu

regulamin dla sklepu internetowego co powinien zawierać

Sprzedaż elektroniczna i sektor e-commerce rośnie z roku na rok. Szacuje się, że dzisiaj nawet 78% Polaków robi zakupy w internecie. Sklepy internetowe pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Wraz ze wzrostem ilości sklepów, rośnie także świadomość konsumentów. Rosnące zainteresowanie konsumentów zakupami w sieci zmusiło organy kontrolujące rynek e-commerce do wdrażania coraz bardziej surowych przepisów. Urzędy odpowiedzialne za interesy konsumenta takie jak Rzecznik Praw Konsumenta czy Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji, jak również GIODO (które przeistoczy się wkrótce w RODO) stawiają e-sklepom bardzo restrykcyjne wymagania.

Wszystkie wymagania mają swoje źródło w podstawach prawnych – w związku z tym, że Polska należy do Unii Europejskiej, stosowane jest u Nas prawo unijne. Jednym z elementów narzuconych przez UOKiK i dyrektywę unijną jest funkcjonowanie dokumentu takiego jak regulamin sklepu internetowego. Jest to element obowiązkowy, a sklep nieposiadający regulaminu narażony jest na ogromne kary finansowe i inne negatywne konsekwencje.

Oczywiście samo posiadanie regulaminu sklepu internetowego nie gwarantuje sklepowi bezpieczeństwa – sklep musi zadbać o odpowiedni regulamin, który nie tylko spełnia swoje funkcje, ale i nie zawiera tzw. klauzul niedozwolonych.

Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Regulamin jest konstruowany przede wszystkim po to, by zabezpieczyć interesy obu ze stron zawiązujących umowę kupna sprzedaży. Z jednej strony informuje klienta o jego przywilejach, z drugiej strony wskazuje obowiązki właściciela sklepu.

W regulaminie obowiązkowo muszą znaleźć się m.in. takie informacje jak:

– Nazwa i dane teleadresowe podmiotu będącego podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie sprzedaży-online (nazwa firmy, forma prawna, adres działalności, nip, regon, nr telefonu, email, adres www)
– Informacje o formach płatności dostępnych w sklepie ( można zastosować hiperłącze do podstrony)
– Informacje o formach i czasie dostawy (można zastosować hiperłącze do podstrony)
– Informacje o warunkach reklamacji i zwrotu zakupionego towaru
– Informacje o tym gdzie konsument ma szukać wsparcia ze strony sklepu (namiary na biuro obsługi klienta i konkretnych działów, np. księgowości, rozliczeń, wysyłek, reklamacji etc.)
– Informacje o czasie na zwrot zamówienia bez uzasadnienia (prawo konsumenta).

Konsekwencje braku regulaminu w sklepie internetowym

Mimo tego, iż świadomość przedsiębiorców prowadzących sprzedaż elektroniczną jest coraz większa, nadal wiele podmiotów nie posiada regulaminów w swoich sklepach internetowych, bądź też posiada regulamin niespełniający wymogów europejskiego prawa. Za niedopełnienie obowiązku informacji konsumenta (w formie regulaminu) przedsiębiorcy grożą surowe konsekwencje. Przedsiębiorcy, który nie zadbają o regulamin muszą liczyć się z nałożeniem na nich kary nawet do 10% rocznego przychodu w roku poprzedzającym kontrolę! Karę urząd kontrolujący może nałożyć nawet na przedsiębiorcę, który wykroczenia dopuścił się nieumyślnie. Kara może więc być bardzo dotkliwa.

Ostatnimi czasy można również zauważyć niepokojącą tendencję – na rynku pojawiły się stowarzyszenia i fundacje, które reklamują się jako podmioty chroniące interes konsumenta. Podmioty te specjalizują się w reprezentowaniu interesów konsumenta przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów – głownie z tytułu obecności klauzul niedozwolonych w regulaminach. Najczęściej są to pozwy zbiorowe wytaczane przez większe grupy konsumentów reprezentowanych właśnie przez owe podmioty. Jeżeli SOKiK uzna, że strona konsumentów miała rację, właściciel sklepu będzie musiał uiścić koszty procesu sądowego (ok 1000-1500 zł za każdą sprawę – najczęściej jednak sklepowi wytacza się kilka spraw jednocześnie, za kilka klauzul niedozwolonych). Może zdarzyć się również tak, że sklep zostanie obciążony dodatkową karą finansową.

Brak regulaminu jest bardzo ryzykownym wykroczeniem, jednak równie niebezpieczny może być źle skonstruowany lub wybrakowany regulamin. Sprzedawca, który w regulaminie nie zawarł wszystkich wymaganych informacji, w świetle prawa konsumenta popełnia wykroczenie – naruszenie zbiorowych interesów konsumenta grozi karą finansową lub grzywną – do 5 tysięcy złotych.

Poza konsekwencjami finansowymi, sklep, który ma kiepski regulamin lub nie ma go wcale, skutecznie zniechęca do zrobienia w nim zakupów samego konsumenta. Czy brak regulaminu ma być powodem utraty potencjalnego klienta? Takie zaniechanie ze strony właściciela sklepu jest działaniem na własną szkodę.

Gdzie kupić regulamin sklepu internetowego?

Warto zadbać o odpowiedni regulamin sklepu internetowego – niezależnie od asortymentu, rozmiaru sklepu czy bazy klientów. Dla urzędów kontrolujących każdy podmiot działający w rynku e-commerce podlega dokładnie tym samym restrykcyjnym przepisom. Jeżeli zależy Państwu na rzetelnym, pewnym i bezpiecznym regulaminie sklepu internetowego – zapraszamy do współpracy!

Ile kosztuje regulamin sklepu internetowego?

Przygotowanie regulaminu sklepu internetowego, który będzie dostosowany dokładnie do profilu przedsiębiorstwa oraz do obowiązujących przepisów zawsze wyceniane jest indywidualnie. Przygotowany przez Nas regulamin będzie zawierał dokładne regulacje związane z zawarciem umowy kupna – sprzedaży w Państwa sklepie internetowym. Dodatkowo, jeżeli chcą Państwo zamówić usługę aktualizacji regulaminu, należy liczyć się z kosztem w okolicach 490 zł (przygotowanie dopasowanego regulaminu plus roczne aktualizacje regulaminu, niezależne od ilości zmian prawnych i klauzuli niedozwolonych). Warto nadmienić, że urzędy kontrolujące i zabezpieczające interesy konsumenta wprowadzają zmiany w prawie bardzo często – przykładem takich zmian są m. in. klauzule niedozwolone, które niestety pojawiają się przynajmniej kilka razy w roku.