Koszt usług SEO w USA, w porównaniu do rynku polskiego

Usługi SEO – znane w Polsce głównie pod nazwą pozycjonowania – są branżą rozwijającą się szybko i prężnie. Podczas, gdy do niedawna wiele osób nie zdawało sobie nawet sprawy z jej istnienia, dziś często jest bardzo istotnym narzędziem w codziennej pracy. SEO rozwija się dynamicznie nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich innych krajach. Podczas, gdy europejskie rynki nie różnią się aż tak bardzo od rynku polskiego, usługi SEO w Stanach Zjednoczonych mają odmienną specyfikę. Czym różnią się standardowe usługi w tej branży, jaka jest ich popularność w obu krajach i jakie rodzaje biznesów decydują się najczęściej na skorzystanie z pozycjonowania – o tym poniżej.

Z czego składają się standardowe usługi pozycjonowania w Polsce i w USA?

Świadomość i wiedza na temat tego, jak działa pozycjonowanie, często jest znacznie większa w Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. To właśnie dlatego rynek firm, które oferują usługi SEO, zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Europy jest szeroki i rozbudowany. Firmy, które poszukują usług pozycjonowania, mają w czym wybierać. Kompleksowe usługi zawierają w sobie wszechstronne podejście do marketingu, a szereg podejmowanych działań skupia się na optymalizacji kodu oraz treści witryny (pod kątem kluczowych fraz i wyrażeń), link buildingu (linkowaniu danej strony na serwisach zewnętrznych) oraz content marketingu (tworzeniu dodatkowych materiałów dotyczących danej strony, usługi, firmy lub produktu).

Nad wykonywaniem prac czuwa zazwyczaj zespół specjalistów, więc przedsiębiorca zamawiający taką usługę nie musi ani martwić się o jej prawidłowe wykonanie, ani samodzielnie pozyskiwać wiedzy na temat pozycjonowania. Marketing w wyszukiwarkach pozwala na dotarcie do znacznej ilości klientów, co podnosi zarówno zyski, jak i rozpoznawalność marki.

W Stanach Zjednoczonych świadomość na temat tego, jak istotne jest pozycjonowanie w wyszukiwarkach podczas prowadzenia własnej działalności, jest znacznie wyższa. Nie dotyczy ona tylko dużych, nowoczesnych firm – nawet niewielkie przedsiębiorstwa i początkujący sprzedawcy korzystają z pozycjonowania. Ponieważ wiele osób posiada znaczną wiedzę na temat pozycjonowania, zewnętrzne firmy oferujące usługi SEO nie są ani tak popularne, ani tak rozbudowane. Zauważyć można tendencję do odchodzenia w stronę oprogramowania typu self-service, które nie wykonują całej pracy za zlecającego, lecz ułatwiają wykonanie jej przez niego samodzielnie.

koszty usług seo w polsce a w usa

Kto korzysta z SEO i ile to kosztuje?

Ceny usług SEO w Stanach Zjednoczonych często przewyższają ceny na rynku w Polsce. Nie da się jednak określić wysokości cen jednoznacznie, ponieważ często wycena jest indywidualna – w zależności od potrzeb i oczekiwań konkretnego klienta. Choć firmy w USA są w stanie wydać na pozycjonowanie więcej pieniędzy, w Polsce więcej osób całkowicie powierza wykonanie tego zadania zewnętrznemu wykonawcy, podczas gdy w Stanach zadanie to częściowo lub całkowicie wykonują pracownicy zatrudnieni w firmie.

Dobre pozycjonowanie strony internetowej w Polsce mieści się zazwyczaj w zakresie 1000-3500 złotych miesięcznie – można znaleźć również o wiele tańsze oferty, jednak najczęściej nie zapewniają one uzyskania pożądanych skutków.

W Stanach Zjednoczonych cena usług SEO najczęściej zawiera się w zakresie 700-5000 dolarów miesięcznie. Wielu przedsiębiorców wydaje znacznie więcej – rzadko jednak cena przekracza 5000 dolarów miesięcznie. Ceny różnią się w zależności od tego, jak kompleksowa i skuteczna usługa jest zamawiana.

W Polsce korzystanie z profesjonalnych usług SEO jest główne domeną dużych firm, bądź też tych wyjątkowo nowoczesnych, albo działających w branży powiązanej z pozycjonowaniem. Najmniejsze, małe i średnie firmy często nie korzystają z tego typu narzędzi.

To jedna z większych różnic pomiędzy Polską a USA – w Stanach Zjednoczonych nawet drobni przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest pozycjonowanie swojej strony w wyszukiwarkach internetowych. SEO jest tam więc standardem, nie usługą, z której korzystają jedynie niektórzy. Ponadto – w Stanach Zjednoczonych to właśnie internetowy rynek zbytu przynosi sprzedawcom i usługodawcom największe zyski, dlatego też wydanie danej sumy na pozycjonowanie może bardziej zwracać się na rynku amerykańskim.

Rynek SEO w Polsce i USA – wady i zalety

Rynek SEO w Polsce, a w Stanach Zjednoczonych – to dwie różne sprawy. Warto o tym pamiętać – każdy z nich ma swoją specyfikę, do której należy się dostosować. Rynek amerykański jest z całą pewnością większy i bardziej różnorodny – co może okazać się zaletą (trafianie do różnych, docelowych grup odbiorców), ale może być również wadą (trudność w trafieniu jednocześnie do różniących się od siebie grup odbiorców). Większa świadomość na temat mechanizmów SEO sprawia również, że użytkownicy internetu dokładniej sprawdzają informacje, które znaleźli w internecie, i nie są aż tak na nie podatni.

Polski rynek SEO jest wciąż rynkiem młodym, prężnie rozwijającym się. Oferowane usługi SEO są tu bardzo różnorodne, a trendy zmieniają się szybko. Wymagania bywają nieco niższe – odbiorcy nie są tu aż tak krytyczni wobec tego, w jaki sposób prowadzony jest marketing SEO. Warto jednak pamiętać również o tym, iż rynek polski jest znacznie mniejszy, mniejsze i nie aż tak urozmaicone jest też grono odbiorców. W Stanach Zjednoczonych internetowa sprzedaż towarów i usług jest znacznie bardziej rozpowszechniona i przynosi wyższe zyski, aniżeli na rynku w Polsce. Obliczając, czy wydawanie określonej kwoty na pozycjonowanie zwróci się, należy więc wziąć pod uwagę specyfikę rynku.